Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εσωτερικός δρόμος αγροτεμαχίου σε εκτός σχεδίου περιοχές


Recommended Posts

Aσε τι δείχνει η πινακίδα της ΓΥΣ. Αυτός σχεδίασε ότι έβλεπε στις αεροφωτογραφίες. Τόσο καιρό δεν μας είπες ακόμη τι  γράφουν οι τίτλοι του προς πώληση χωραφιού ???. Το περιγράφουν με το δρομάκι ή χωρίς?? Αν ο δρόμος είναι ιδιοκτησία του πελάτη σου (να βγαίνει αυτό απο το συμβόλαιο) Τότε θα περιφράξεις το ένα και μοναδικό χωράφι σου και ο ο γείτονας θα ζητήσει δουλεία (ειχα περίπου ίδια περίπτωση στην Τορώνη Χαλκιδικής. Απλώς ήταν για κατοικία). Αν το δρομάκι είναι μέρος της ιδιοκτησίας μπορείς να το δείξεις σαν "υφιστάμενη κατάσταση" χωρίς όμως να φαίνεται ότι είναι όμορο στοιχείο ΤΩΝ δύο (2) τεμαχίων. Αν από τον τίτλο φαίνεται ότι χωρίζει σε δύο τμήματα, τότε πρέπει να βαλεις... διαστάσεις και η περιγραφή των τεμαχίων  αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

"""Αν το δρομάκι είναι μέρος της ιδιοκτησίας μπορείς να το δείξεις σαν "υφιστάμενη κατάσταση" χωρίς όμως να φαίνεται ότι είναι όμορο στοιχείο ΤΩΝ δύο (2) τεμαχίων"""

Αυτό δεν το κατάλαβα.....

 

Το συμβόλαιο αγοράς είναι πολύ παλαιό ,1920, απο τότε η επόμενη πράξη έγινε το 2010 και είναι αποδοχή κληρονομιάς, κανένας απο τους δυο τίτλους δεν αναφέρει κανέναν δρόμο να διασχίζει το αγροτεμάχιο. Στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα το αγροτεμάχιο "πήγαινε" απο πατέρα σε γιό με άτυπη προφορική κληρονομιά, αναφέρει η τελευταία αποδοχή κληρονομιάς!!

Link to comment
Share on other sites

όπως φαινεται

ο γειτονας εχει αποκτησει δικαιωμα δουλειας διελευσεως με "καποιον τροπο"

 

ειτε μετα απο συμφωνια με "καποιον" απο τους προηγουμενους ιδιοκτητες ειτε  "αυτοβούλως"

 

Αν το δικαιωμα αυτο το εχει για πανω απο 20 ετη εχει¨αποκτησει  χρησικτησια δουλειας διελευσεως.

 

Το θεμα για σενα δεν ειναι η "διελευση"  αυτη καθεαυτη, διοτι αυτη δεν επηρεαζει  την αρτιοτητα,

αφου το γηπεδο παραμενει  "ενα, εντος των οριων του αρχικου συμβολαιου"

 

 αλλά το τμημα που "καταλαμβανει" αυτη η διελευση και το εάν σε εμποδιζει να χτισεις.

 

Στη χειροτερη περιπτωση ζητας αλλαγη της "πορειας" της διοδου "διπλα" απο την περιφραξη σου, ωστε και αυτος να εξυπηρετειται και εσυ να χτιζεις.

 

Μιληστε με τον δικηγορο σας για τις περαιτερω ενεργειες.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν κατάλαβες : Ας Υποθέτουμε ότι ο δρόμος είναι κοινόχρηστος (δεν μας είπες ακόμη τι γράφουν τα κιτάπια σου). Τότε το κάθε τμήμα συνορεύει με αυτόν τον δρόμο. Αρα σε κάθε πλευρά του δρόμου αυτού θα γράψεις και διαστάσεις για να κάνει ο συμβ/φος την περιγραφή του. Είναι πολύ απλό. Ακολούθησε όμως βήμα- βήμα ότι σου λέει (με καλά ελληνικά)  ο Δημήτρης και νομίζω θα βρεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλημέρα συνάδελφοι! Αντιμετωπίζω ένα παρόμοιο θέμα...

 

Ο πελάτης μου είχε αγοράσει ένα γήπεδο εξ αδιαιρέτου με δυο φίλους του το 1986.

Το εν λόγο γήπεδο είναι εκτός σχεδίου και εκτός ζώνης με εμβαδόν 6 στρ και πρόσωπο 45 μ σε κοινόχρηστο δρόμο.

 

Να αναφέρω ότι στην περιοχή υπήρχε μια μεγάλη έκταση από την οποία δημιουργήθηκαν

και πουλήθηκαν άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα (πρόσωπο 45 μ και εμβαδόν >4 στρ) και ένα εξ αυτών είναι και του πελάτη μου.

 

Το 1996, ο ένας εκ των φίλων, πούλησε στον πελάτη μου το ποσοστό του.

Τόσο το 1986 όσο και το 1996 χρησιμοποιήθηκε το ίδιο τοπογραφικό διάγραμμα (1986).

 

Από την σημερινή αποτύπωση (2017) του γηπέδου, εντοπίζεται ένας δρόμος (χωματόδρομος),

ο οποίος κόβει το γήπεδο του πελάτη μου σε τρία κομμάτια.

Ο δρόμος αυτός δεν αναφέρεται σε κάποιο από τα δύο προηγούμενα συμβόλαια (1986 και 1996),

ούτε στο τοπογραφικό διάγραμμα του 1986.

 

Επίσης διαπιστώθηκε ότι αυτός ο δρόμος χρησιμοποιείται από τον γείτονα ώστε να έχει πρόσβαση στην κατοικία του.

 

Η άποψη μου είναι να προσμετρήσω το εμβαδόν του δρόμου στο συνολικό εμβαδόν του γηπέδου μου

και να τον περιγράψω στο τοπογραφικό ως "χωματόδρομο".

Απλά σε περίπτωση ανέγερσης κατοικίας από τον πελάτη μου, δεν θα κλείσει τον δρόμο αυτόν.

 

Επίσης, γίνεται να συνταχθεί συμβόλαιο δουλείας διόδου με τον γείτονα,

ενώ περνά ήδη κάποια χρόνια από το χωματόδρομο αυτό;

 

 

Ποία η άποψη σας;;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

με την προυποθεση οτι η κατατμηση που εγινε το 1986 ηταν σωστη πολεοδομικως,

το γηπεδο ειναι αρτιο και οικοδομησιμο

Η διελευση του γειτονα ηταν γνωστη στους πελατες απο το 1986 ή αργοτερα

 

παντως δεν τελουσαν "εν αγνοια"

 

Κατα τα λοιπα η δουλεια δεν σου αφαιρει τπτπ απο το γηπεδο

κι αν σε παρεμποδιζει στο σημειο που υπαρχει,

 

την μεταφερετε πιο "ακρη".

 

[πως ενας δρομος το κοβει σε "τρια" κοματια???]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η περιοχή έχει αρκετά μεγάλη κλίση, ο δρόμος διανοίχτηκε ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο ομαλός σε κλίση.

Άρα περνά δύο φορές από το γήπεδό μου, αφού ακολουθεί τις ισοϋψείς.

 

Γενικά οι ιδιοκτήτες όλων των γηπέδων της περιοχής γνώριζαν ότι θα δημιουργηθούν δρόμοι που θα εξυπηρετούν την διέλευση των ιδιοκτητών,

απλά στην δικιά μου περίπτωση, λόγω της μεγάλης κλίσης του γηπέδου, τυχαίνει να περνά δύο φορές.

 

Θεωρείται ότι υφίσταται η χρησικτησία στους δρόμους αυτούς και κατά συνέπεια δημιουργούνται 3 αυτοτελή γήπεδα στο αρχικό γήπεδο που αγόρασε ο πελάτης μου;

 

Γενικά αναζητώ τρόπο ώστε να μην "χάσω" το γήπεδο.

 

Σαν τελευταίο ενδεχόμενο έχω αφήσει την επικοινωνία μου με τον Δήμο ή την πολεοδομία, ώστε να μου επιβεβαιώσουν ότι δεν 

υφίστανται νομικά ο δρόμος αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Ο δρόμος αυτός αποτελεί άτυπη δουλεία

Η αρτιότητα του γηπέδου δεν επηρεάζεται

Αν επηρεάζεται η οικοδομησιμότητα (αν εμποδίζεται η ανέγερση κτιρίου), θα πρέπει να τροποποιηθεί η χάραξη και παράλληλα να συνταχθεί συμβολαιογραφική πράξη σύστασης δουλείας με τη νέα χάραξη.

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα..

 

η δουλεια διελευσης

είτε ατυπη, ειτε συμβατικη με συμβολαιο... ειτε μετα απο χρησικτησια

 

δεν δημιουργει   κατατμηση

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε αγροτεμάχιο άρτιο και οικοδομήσιμο διέρχεται ιδιωτική οδός η οποία εξυπηρετεί υπάρχον κτίσμα... ο ιδιοκτήτης θέλει να οικοδομήσει ένα νέο (έχει διαθέσιμο συντελεστή) αλλά όλα τα χαρακτηριστικά επιβάλουν την μετατόπιση τμήματος του δρόμου αυτού.. εδώ τώρα θέλω να ρωτήσω, πώς αντιμετωπίζουμε την χάραξη ιδιωτική οδού σε αγροτεμάχιο όσον αφορά την διαμόρφωση - τροποποίηση του φυσικού εδάφους; πχ. υπάρχει δέσμευση του +-1,50 όπως προβλέπεται για τον ακάλυπτο ή μεγαλύτερα περιθώρια όπως στην ένταξη ενός κτιρίου; Στην συγκεκριμένη περίπτωση το 1ο δεν αφήνει ιδιαίτερα περιθώρια λόγω έντονης υψομετρική διαφοράς και η μόνη λύση είναι μια σημαντική εκσκαφή! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.