Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκτός Έδρας Αμοιβή Μηχανικού


Recommended Posts

καλημερα σε ολους.

θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι. υπολογιζοντας τις αμοιβες ενος νεου κτιριου ξεχασα να επιλεξω το εκτος εδρας. κατα τον ελεγχο στην πολεοδομια το βρηκαν και μου ειπαν να παω να καταθεσω την αμοιβη για το εκτος εδρας. ψαχνοντας το θεμα βρηκα το ΠΔ 696/1974 οπου αναφερει οτι η αμοιβη αυτη ειναι 2000*λ=2000*0,20685=413,70€. ισχυει αυτο και αν ναι πως θα παρω κωδικο πληρωμης για να το πληρωσω; (η αδεια εχει κατατεθει με το παλιο συστημα πριν απο τις 16/02/2007)

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για τις μελέτες υπάρχει ένα εφάπαξ ποσό 2000*λ για κάθε μηχανικό που δικαιούται εκτός έδρας και μια προσαύξηση σε κάθε αμοιβή μελέτης του κατά 5%.

 

Για τις επιβλέψεις υπάρχει μόνο μία προσαύξηση σε κάθε αμοιβή επίβλεψης του μηχανικού που δικαιούται εκτός έδρας κατά 25% για απόσταση πάνω 75km αλλά κάτω από 150km και 50% για απόσταση πάνω από 150km.

 

Πώς θα πάρεις κωδικό πληρωμής δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές θα χρειαστεί να τους στείλεις με Fax αντίγραφο του καταθετηρίου, της αίτησης για έκδοση αδείας και το έντυπο που υπάρχει στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ όπου θα ζητάς κωδικό για συμπληρωματική κατάθεση. Επίσης σημείωσε κάπου στα έγγραφα που θα στείλεις το λόγο της συμπληρωματικής αμοιβής (λόγω εκτός έδρας κλπ). Στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ έχει αρκετές πληροφορίες.

Για περισσότερες διευκρινήσεις θα επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με το Τεχνικό Επιμελητήριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Αν προβληματίζεσαι για τη διαδικασία πάρε τηλέφωνο στο ΤΕΕ ( 210 3291663-664-668) να σε κατευθύνουν για τη διαδικασία επακριβώς

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επαναφέρω αυτό το θέμα απευθυνόμενος κυρίως στον Χάρη που έχει φτιάξει αυτό το υπέροχο excel υπολογισμού των αμοιβών.

Επειδή πρόκειται να ασχοληθώ με μια οικοδομή σε απόσταση >150km επικοινώνησα με το ΤΕΕ Αθήνας να διευκρινίσω την αμοιβή εκτός έδρας. Στη κομμάτι των μελετών ισχύει ό,τι αναφέρει παραπάνω ο Χάρης. Όσον αφορά τις επιβλέψεις όμως, η προσαύξηση λόγω εκτός έδρας προκύπτει από την αρχική αμοιβή προτού επιβληθεί η προσαύξηση λόγω επιμετρήσεων. (αρχική αμοιβή=100, προσαύξηση λόγω επιμετρήσεων=0.4*100=40, προσαύξηση λόγω εκτός έδρας=0.5*100 και τελική αμοιβή=190).

Αυτό τον τρόπο ακολουθεί και το πρόγραμμα της Insoft ενώ το Civil (και το excel) θα υπολόγιζε 100*1.4*1.5=210.

 

Οπότε, Χάρη, αν βρεις χρόνο πρόσθεσέ το στο πρόγραμμά σου σαν 2η επιλογή.

 

Επιπλέον, νομίζω πως χρήσιμη θα ήταν και μία επιλογή όσον αφορά το ποσοστό της μελέτης χρονικού προγραμματισμού (0.10 ή 0.20). Από το ΤΕΕ προτείνουν το 0.20 και κάποια προγράμματα έχουν και αυτό ως επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γειά σας. Γνωρίζετε αν είναι υποχρεωτικό το εκτός έδρας, και αν είναι σε περιπτώσεις που η χιλιομετρική απόσταση είναι σχετική (πχ από θεσσαλονίκη μέχρι μουδανιά άλλη απόσταση κάνει αυτός που μένει ανατολικά άλλη αυτός που μένει δυτικά).

Ευχαριστώ.

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί δεν έχω βάλει εκτός έδρας και αν μου το ζητήσουν έχει ξανα τρέξιμο εφορίες, τράπεζες κτλ και βαριέμαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κάτω από 40χλμ νομίζω δεν θέλει εκτός έδρας. Ότι είναι υποχρεωτικό είναι σίγουρα αλλά δεν ξέρω αν εννοεί σαν έδρα τον Δήμο ή τον νομό...

Τα Μουδανιά πόσο είναι από Καλαμαριά π.χ. και πόσο από Σταυρούπολη;

Link to comment
Share on other sites

απο google maps

καλαμαρια μουδανια 56 χλμ

σταυρουπολη μουδανια 69 χλμ

ευοσμος μουδανια 72 χλμ

χαριλαου μουδανια 55 χλμ

 

οτι ναναι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.