Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενημέρωση φακέλου αδείας


Recommended Posts

γενικά για να γίνει ενημέρωση πρέπει να είναι η άδεια σε ισχύ και υπό προυποθέσεις.

Το ερώτημα για τη βεβαίωση παρακαλώ να επαναληφθεί σε αντίστοιχο θέμα για τις βεβαιώσεις του Ν4014.

με το νεο ΓΟΚ (ΝΟΚ) ενημερωση χωρις αλλαγη στην καλυψη, δομηση και ογκο μπορει να γινει οποτε θελουμε και μετα τη ληξη της αδειας ή την ρευματοδοτηση του ακινητου! ετσι καταλαβαινω εγω απο το αρθρο 29 παραγραφος 3 του ΝΟΚ!

Διορθωστε με εαν κανω λαθος!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γενικά για να γίνει ενημέρωση πρέπει να είναι η άδεια σε ισχύ και υπό προυποθέσεις.

 

με το νεο ΓΟΚ (ΝΟΚ) ενημερωση χωρις αλλαγη στην καλυψη, δομηση και ογκο μπορει να γινει οποτε θελουμε και μετα τη ληξη της αδειας ή την ρευματοδοτηση του ακινητου! ετσι καταλαβαινω εγω απο το αρθρο 29 παραγραφος 3 του ΝΟΚ!

Διορθωστε με εαν κανω λαθος!

 

Ειδικά για τη δεύτερη προσέγγιση αυτό πρέπει να ισχύει για τις άδειες δόμησης που βγαίνουν από την ύπαρξη του 4030/2011 και μετά, έτσι δεν είναι;

Τι γίνεται όμως σε άδεια που έχει βγεί με τον ΠΟΚ (Παλιό οικοδομικό Κανονισμό);

Θα ήθελα να γίνω πιο συγκεκριμένος. Έχει βγεί ΟΑ το 1990 για κατάστημα σε ισόγειο χωρίς χωρίσματα.

Έπειτα απο την έκδοση της ΟΑ έγινε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας με συμβόλαιο του 1991, όπου και

προσαρτήθηκαν κατόψεις που ο μηχανικός χώριζε σε τμήματα τον ενιαίο χώρο. Σε αυτή τη περίπτωση πρέπει

να γίνει απλά ενημέρωση φακέλλου στην πολεοδομία ; Σύμφωνα με τον 4030/2012 δεν αλλάζει το περίγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα

 

εχω εκδοσει αδεια πριν κανα δημινο (με το παλιο καθεστος οχι με 4030) στην οποια πρεπει να διορθωθουν δυο διαστασεις στο Δ.Κ , στο Τοπογραφικο και στο Διαγραμμα εκσκαφων, που αφορουν την αποσταση της οικοδομης απο τα ορια του γηπεδου (παντα εντος οικοδομησιμου τμηματος) πχ αποσταση 28.45μ πρεπει να διορθωθει σε 27,50μ.

Πρεπει να κανω ενημερωση του φακελου ως γνωστον με τα νεα εντυπα του 4030

Στην Πολεοδομια μου ζητησαν

1) 1 σειρα εγκεκριμενων σχεδιων

2) Στελεχος Ο.Α

3) Εντυπο εγκρισης δομησης του 4030

4) Τεχνικη εκθεση

5) Φωτογραφιες

6) Νεο Τοπογραφικο και Διαγραμμα Δομησης

 

η ερωτηση μου ειναι η εξης

 

στο Τοπογραφικο και Διαγραμμα Δομησης χρησιμοποιω τα ιδια σχεδια διορθωμενα εννοειται, με την αδεια που εχω εκδοσει η φτιαχνω το newlook του 4030? (σχηματικες οψεις 3D, κλπ)

Στο εντυπο της εγκρισης δομησης γραφω στο (Εργο) Ενημερωση φακελου η τον τιτλο που υπαρχει στην εκδοθεισα αδεια?

 

ζητω συγνωμη εαν αυτο που ρωτω ειναι λιγο χαζο αλλα δεν εχει τυχει ποτε να κανω ενημερωση φακελου...ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν θες ενημέρωση αλλά "αναθεώρηση" (δες άρθρο 6 παρ 9 4030 σε συνδυασμό με τις παρ 2 και 3)

άρα σύμφωνα με τη παρ 10 (υποβάλλονται μόνο όσα στοιχεία μεταβάλλονται)

 

υ.γ δες και αυτό της ΚΥΑ 7533/12 άρθρου 1

 

5. Οι υποβαλλόμενες μελέτες δεν ελέγχονται από την Υπηρεσία.

Επίσης δεν επανελέγχεται το υποβαλλόμενο κατά την επόμενη παρ. 6, ενημερωμένο τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης.

6. Επιτρέπεται:

α) μείωση από τα εγκεκριμένα μεγέθη του διαγράμματος δόμησης,

β) υπέρβαση από τα εγκεκριμένα μεγέθη και τα στοιχεία του Τοπογραφικού και του Διαγράμματος δόμησης, με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις που εγκρίθηκαν, και έως 2% με μέγιστο τα 10 εκατοστά όσον αφορά το κτίσμα ή μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 20 εκατοστά όσον αφορά τα μήκη των πλευρών του οικοπέδου και επίσης

γ) αναδιάταξη των επιφανειών στους ορόφους, εφόσον τηρούνται οι ελάχιστες απαιτούμενες αποστάσεις και δεν παραβιάζεται η επιτρεπόμενη κάλυψη, το ύψος και ο συντελεστής δόμησης.

Στις περιπτώσεις αυτές συνυποβάλλεται τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης εις διπλούν, ενημερωμένο ως προς τις μεταβολές από το εγκεκριμένο.

Σε περίπτωση μεγαλύτερων αποκλίσεων δεν κατοχυρώνονται οι διατάξεις που ίσχυαν κατά την υποβολή της αρχικής αίτησης για Έγκριση Δόμησης και απαιτείται η υποβολή νέας αίτησης, η οποία ελέγχεται με βάση τους τυχόν νέους ισχύοντες όρους δόμησης και διατάξεις.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε ισόγεια μονοκατοικία(άδεια 1984) που πρόκειται να μεταβιβασθεί, μοναδική αυθαιρεσία είναι οι διαφορετικές διαστάσεις σε έναν εξώστη...αντί τακτοποίησης θα μπορούσε να γίνει ενημέρωση φακέλου?

Ποια η γνώμη σας σύμφωνα με το αρθ.9 Ν.4030 & αρθ.29 του ΝΟΚ ?

Link to comment
Share on other sites

"...προβλέπεται η δυνατότητα Ενημέρωσης του φακέλου της άδειας δόμησης ή της Οικοδομικής άδειας οποτεδήποτε, "ανεξάρτητα από το χρόνο" ισχύος της, με βάση το άρθ.6 παρ.9 Ν.4030/11 όπως τροποποιήθηκε με το άρθ.29 παρ.3 Ν.4067/12, στις εξής περιπτώσεις:

α) Αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη.

β) Τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης (*) και με την προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς.

γ) Μεταβολές των διαστάσεων του κτιρίου ή του οικοπέδου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται οι διατάξεις που καθορίζουν την επιτρεπόμενη κάλυψη, το συντελεστή δόμησης και το συντελεστή κατ' όγκο εκμετάλλευσης (σ.ο.) ή τις υποχρεωτικές αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου (*)
 

- Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 10 εκ. όσον αφορά το κτίσμα ή μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 20 εκ. όσον αφορά τα μήκη των πλευρών του οικοπέδου. (όπως προέβλεπε και το άρθ.6 παρ.4.β & 4.γ του ΠΔ/8-7-93 ΦΕΚ/795/Δ)

(*) Επομένως προκύπτει ότι γίνεται ενημέρωση της άδειας, ακόμη και όταν αλλάζει το διάγραμμα δόμησης, αλλά μόνο στο πλαίσιο των ως άνω αποκλίσεων του άρθ.6 παρ.9.γ. Ν.4030/11, παρά τα αναφερόμενα στην Απ.63234/12 Άρθ.4 παρ.1.στ. & 1.ζ."

 

 

 

(Από σημειώσεις της κας Λεμπέση σχετικά με την εφαρμογή του Ν.Ο.Κ. - Φεβρ.'13)

 

EDIT: Μόλις διαπίστωσα ότι επανέλαβα τον ΚΑΝΑ (2 post παραπάνω)...

Η επανάληψη είναι η μήτηρ της μαθήσεως, η δικιά μου είναι η αφηρημάδα, χεχε...

Edited by babis_xo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα στην πολεοδομία της Αργυρούπολης να κάνω ενημέρωση φακέλου και αρνήθηκαν λέγοντας οτι η άδεια έχει λήξει και οτι έχει πάρει ρεύμα (πράγματι). Επίσης, οτι η ενημέρώση που ανέφερα εγώ (σύμφωνα με Ν.Ο.Κ. άρθρο 6 & 9) έχει να κάνει με την ηλεκτρονική ταυτότητα του κτιρίου.

Πως μπορώ να τους πείσω ???

Προσπαθώ εδώ και μήνες να κάνω διαχωρισμό γραφείου σε δύο και η συγκεκριμένη πολεοδομία δείχνει τελείως αδιάφορη για τη διεκπεραίωση οποιουδήποτε θέματος προκύπτει. Τι διάολο συμβαίνει ???

Στην αρχή ξεκίνησα με έγκριση δόμησης, μόλις εμφανίστηκα με έστειλαν (με χαρά) στο συμβούλιο Αρχιτεκτονικής και μολις επέστρεψα απο το συμβούλιο μου ζητάνε βεβαιώσεις για όλους τους χώρους που έχουν τακτοποιηθεί και ρυθμιστεί με 3843 και 4014... Πως θα το καταφέρω αυτό ??? Απο το forum έχω καταλάβει οτι έχω δίκιο, πως τους πείθω όμως ? Να πάω κάποιο Φ.Ε.Κ. ? Να πάω κάποια εγκύκλιο ?

Πολεμάω απο το Σεπτέμβρη να βγάλω αυτή την άδεια και είμαι πολύ απογοητευμένος. Αυτη η πολεοδομία μου φαίνεται εφιαλτική...

Μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ πως να κινηθώ ? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, να ρωτήσω κάτι, έχω την επίβλεψη ενός διόροφου κτιρίου, και στο διάγραμμα κάλυψης δεν υπάρχει η περίφραξη... Έχω ξεκινήσει τις εργασίες κανονικά (ελεγκτής δόμησης - 1η φάση θέμελα) και ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει την περίφραξη τώρα....Θα απαιτηθεί ενημέρωση του φακέλου της άδειας ή αναθεώρηση;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.