Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομικό καθεστώς αγροτικής οδού διανοιγμένης μετά το 1923


Recommended Posts

Με αφορμή την συζήτηση που έγινε εδώ ,

 

έχω μπερδευτεί με το θέμα των αγροτικών οδών. Και εξηγούμαι :

 

Eστω ότι έχουμε γήπεδο με πρόσωπο σε αγροτική οδό η οποία έχει διανοιχθεί μετά το 1923 και δεν έχει αναγνωριστεί με κάποια απόφαση.

 

Εχουμε δεδομένο ότι με τα μέχρι σήμερα ισχύοντα δεν θεωρείται κοινόχρηστος χώρος ως προς την τεκμηρίωση της κατά κανόνα αρτιότητας.

 

Απο κει και πέρα , ποιό είναι το νομικό καθεστώς αυτού του Δρόμου ? Είναι κοινόχρηστος ή δεν είναι ?

 

Το αν έχει περάσει ΔΕΗ ,ΟΤΕ , δημοτικός φωτισμός και ύδρευση και έχει ασφαλτοστρωθεί από τον Δήμο δεν παίζει ρόλο ?

 

Επιπλέον σε τοπογραφικό για μεταβίβαση πχ ,τι κάνετε ?

 

1 Τον δείχνετε και τον χαρακτηρίζετε αγροτική οδό ?

2 Δεν τον δείχνετε καθόλου ?

3 Τον περιγράφετε ως ιδιωτική οδό , δουλεία , οτιδήποτε και τον

προσμετράτε στο εμβαδόν του γηπέδου ?

4 Τελικά αυτός ο δρόμος ανήκει σε κάποιον ? Δεν είναι κονόχρηστος (όχι με

την έννοια της αρτιότητας) χώρος ? Αν δεχτούμε ότι ανήκει στους

παρόδιους μπορεί να πάει ο παρόδιος και να τον περιφράξει ?

5 Το γεγονός ότι μπορεί να αναφέρεται σε προγενέστερα συμβόλαια χωρίς

όμως αυτά να φτάνουν χρονικά έως το 1923 , διαφοροποιεί τα πράγματα ?

 

Τέλος , υπάρχει κάποια άλλη χρονιά ελέγχου εκτός του 1923 βάσει της οποίας να θεωρείτε κοινόχρηστος ?

 

Γιατί έχω δει βεβαιώσεις από Δήμο που βεβαιώνουν ότι ο χ δρόμος έχει τεθεί σε κοινή χρήση πριν από την τάδε (δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά πολύ μεταγενέστερη του 23) χρονολογία , και με αυτές συντάσσουν συμβόλαια.

 

Ξαναδιευκρινίζω ότι όταν λέω κοινόχρηστος δεν το εννοώ ως προς την τεκμηρίωση κατά κανόνα αρτιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Τα περίσοτερα από τα ερωτήματα του συναδέλφου είναι και δικά μου, επικρατεί χάος με τους αγροτικούς δρομους. Αν μπορεί κάποιος που ξέρει ας απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

αγροτικός δρόμος είναι αυτός που ξεκινάει απο κάποιο χωριό-οικισμό και καταλήγει στην κτηματική του περιφέρεια

κατα το Συμβούλιο υης Επικρατείας η κρίση περι της υπάρξεως αγροτικού δρόμου ανήκει στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία (ΣτΕ1927/86)

οι αγροτικοί δρόμοι έχουν ορισμό μόνο στο Π.Δ 25/28-11-1929

η κοινοχρησία σε αγροτικούς δρόμους βεβαιώνεται απο τον οικείο Ο.Τ.Α

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω ότι ακριβώς διαβάζω:

 

Εγκύκλιος Β-Μ2/5563/Β6/25.9.84 του ΥΠΕΧΩΔΕ παρ.2

 

Οι αγροτικοί δρόμοι όμως δεν είναι κοινόχρηστα πράγματα αλλά δημιουργήθηκαν με συνεισφορά των ιδιοκτητών των όμορων ακινήτων για την εξυπηρέτηση τους και η κυριότης παραμένει σε αυτούς . Εφ΄όσον λοιπόν η κυριότητα επί των αγροτικών οδών διατηρείται υπέρ εκείνων οι οποίοι συνεισέφεραν για την δημιουργία τους και αποβλέπει στην εξυπηρέτηση των ιδίων συνεπάγεται ότι οι ίδιοι μπορουν να αποφασίσουν χωρίς δυνατότητα αντιδράσεως από την πολιτεία ή οποιοδήποτε τρίτο για την κατάργησή τους.

 

Δεν αναφέρεται βέβαια στους προϋφιστάμενους του 1923

 

Και παρακάτω ο συγγραφέας σχολιάζει: Επειδή συνήθως δεν τηρείται διαδικασία απαλλοτρίωσης ούτε υπάρχει μονομερής συμβολαιογραφική δήλωση παραίτησης δικαιωμάτων κυριότητας που να έχει μεταγραφεί, η κυριότητα των εδαφικών λωρίδων που σχηματοποιούνται σε δρόμο εξακολουθεί να ανήκει στους αρχικούς ιδιοκτήτες των εκτάσεων μέσα από τις οποίες διέρχονται και σε βάρος των οποίων σχηματίστηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Απο κει και πέρα , ποιό είναι το νομικό καθεστώς αυτού του Δρόμου ? Είναι κοινόχρηστος ή δεν είναι ?

 

Το αν έχει περάσει ΔΕΗ ,ΟΤΕ , δημοτικός φωτισμός και ύδρευση και έχει ασφαλτοστρωθεί από τον Δήμο δεν παίζει ρόλο ?

 

Γιατί έχω δει βεβαιώσεις από Δήμο που βεβαιώνουν ότι ο χ δρόμος έχει τεθεί σε κοινή χρήση πριν από την τάδε (δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά πολύ μεταγενέστερη του 23) χρονολογία , και με αυτές συντάσσουν συμβόλαια.

 

Πιστευω οτι με αυτο θα απαντηθουν καποια ερωτηματα -> http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=7147

 

Οσο για τις βεβαιωσεις, ναι και εγω εχω δει αρκετες ΑΛΛΑ οταν φτανει η ημερα που γινεται ο ελεγχος συμβολαιων + τοπογραφικου απο τον υπαλληλο της πολεοδομιας εκει ειναι που το "χρυσαφι" γηπεδο μετατρεπεται σε καρβουνο !

Οι πολεοδομιες ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ βεβαιωσεις αγροτικων δρομων απο Δημους !

 

Σε παρομοια περιπτωση, με αγροτικο δρομο πλατους 4μ, φωτισμενο, ασφαλτοστρωμενο απο τον Δημο λιγο ελειψε να μου αχρηστευτει μελετη διωροφου λογω απροσεξιας δημιουργιας δρομου, απλα σωθηκα λογω του οτι απο την μια πλευρα υπηρχε περιοχη αναδασμου, και υστερα απο βεβαιωση Υπουργειου Γεωργιας την δεχτηκε η πολεοδομια !

Link to comment
Share on other sites

CVENG καταλαβαίνω αυτά που λες , το χρήσιμο link που παρέθεσες το είχα διαβάσει πριν ανοίξω αυτό το θέμα , αλλά περιγράφει κατά βάση το ποια αγροτική οδός αναγνωρίζεται στην αρτιότητα.

 

Γι αυτό έκανα την διευκρίνηση "όχι για τεκμηρίωση αρτιότητας".

 

Αλλά πάρτε την περίπτωση μιας αγροτικής οδού διανοιγμένης μετά το '23όπου ένας Δήμος μετά από χρόνια την ασφαλτόστρωσε , πέρασε φωτισμός και δίκτυο ύδρευσης. Αυτές οι ενέργειες δεν την καθιστούν ας πούμε "εκ των πραγμάτων" κοινόχρηστο χώρο , έστω κι αν δεν θεωρείται τέτοιος ως προς την αρτιότητα ?

 

Να στο πω πιο πρακτικά , έναν τέτοιο δρόμο , σε ένα τοπογραφικό που θα έκανες πως θα τον χειριζόσουν ? Θα τον έδειχνες ως τμήμα του γήπεδου ? Κι αν είχες μπροστά σου ένα προγενέστερο τίτλο του '60 , του '70 που έλεγε ότι εκεί συνορεύει με δρόμο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου:

Πως κατοχυρώνεται τελικά ένας αγροτικός δρόμος ο οποίος αποτελεί την μοναδική πρόσβαση στο αγροτεμάχιο μου και έχει διανοιγεί κάπου στο 1950.

Μια βεβαίωση από το δασαρχείο ισχύει; αφού δίπλα είναι δασική έκταση!

Πως μπορώ να είμαι σίγουρη ότι δεν θα γίνει χρησικτησία αυτού από γείτονα, ο οποίος αμφισβητεί την ύπαρξη του και έχει ήδη προβεί σε μερική κατάληψη αυτού τοποθετόντας μια πόρτα - ενώ μαρτυρά ότι τον έχει δηλώσει και στην εφορία σαν ιδιοκτησία του;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μη εγκεκριμενος αγροτικος δρομος χωριζει δυο γηπεδα τα οποια δεν διαθετουν συμβολαια  .Στο τοπογραφικο τι θα  γραψουμε και  σε ποια ιδιοκτησια  θα τον  προσμετησουμε?

Ο ελεγχος για το αν ενας αγροτικος δρομος ειναι εγκεκριμενος πως θα γινει ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας να δεις αυτο

[ό,τι και αν εννοει]

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=Nov6WWSidxI%3d&tabid=777&language=el-GR

 

και αφου δεν εχεις συμβολαια...δεν μπορεις να αποδειξεις  πωςεγινα τα γηπεδα δυο...μπορει να ειναι ενα που αφησαν ενα δρομο να εξυπηρετουνται οι  γειτονες...

[αν θες να το ψαξεις με λεπτομερεια και για να εισαι 100% σιγουρος.....θα πρεπει να δεις αν αυτος ο δρομος  αναφερεται σαν οριο μεταξυ των επανω και των κατω γηπεδων..οπότε- πιθανον να μπορεις να αποδειξεις τον χρονο δημιουργιας.....]

 

και  σε ποιον ανηκει το καθε ενα απο αυτα τα γηπεδα

και πώς το απεκτησαν????

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

....εκ χρησικτησιας .. κ απο τον πατερα τους  που τους το εδωσε ..δια λογου !!!!(τα γνωστα)

Εκανα τοπογραφικη αποτυπωση  κ  θα προσμετρησω τον δρομο η οχι στα τετραγωνικα του γηπεδου?(1. δεν τα προσμετρω,2. τα προσμετρω ,3. το παω μισο -μισο)και τι θα γραψω? 

 

παρομοια περιπτωση με τετοιο μη εγκεκριμενο αγροτικο δρομο  που <<χωριζει >> 2 ιδιοκτησιες-γηπεδα του ιδιου ιδιοκτητη  (συμβολαια δεν υπαρχουν εννοειται) 

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.