Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νομικό καθεστώς αγροτικής οδού διανοιγμένης μετά το 1923


Recommended Posts

1. θα εκδοσει  μια ωραια-ωραια αποφαση χρησικτησιας και θα παει με τον χρονο που γραφει η αποφαση οτι αρχισε η χρησικτησια ...

 

2. Μπορει ο αγοραστης να εχει προσυμφωνο...που δεν ισχυει...βεβαιως βεβαιως- αρα πρεπει να το κανει οριστικο για να εκδοσει την αδεια

 

αλλά

 

εδω εχεις πωλητη που λεει οτι εχει "αυτο" με το ταδε συμβολαιο...

αρα παιρνεις τον χρονο του πωλητη...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι έχω το εξής κάπως σχετικό θέμα και θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει σχετικά να μου πει την σωστότερη εκδοχή:

Σε συμβόλαιο του 1981 αναφέρεται ότι ο πωλούμενος αγρός (αυτός όπου ο πελάτης μου έκτισε μετέπειτα αυθαίρετο) δεν είναι άρτιος και οικοδομήσιμος (είναι 1200τμ στην Αττική) και απορρέει εξ αγρού μείζονος εκτάσεως 4στρεμμάτων κατατμηθέντος αναγκαστικώς εις 2 τμήματα δια της διελεύσεως αγροτικού δρόμου πλάτους 5μ, όπως εμφαίνεται και στο συνημμένο στο συμβόλαιο σχέδιο, όπου αναγράφεται ο δρόμος ως ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΠΛ.5μ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ 1966

Μετά από μέτρηση που έκανα με το αποστασιόμετρο ο δρόμος σήμερα είναι ~9μ, το δε απέναντι γήπεδο έχει και αυτό οικοδομηθεί. Ο πελάτης μου είπε ότι αν θυμάται καλά άφησαν από 2μ έκαστος ιδιοκτήτης για να μεγαλώσει ο δρόμος, αλλά μου τα μάσησε λίγο... Στο google earth ο δρόμος έχει ονοματεπώνυμο κάποιου επώνυμου. Στην Πολεοδομία που υπέβαλα χάρτη Γ.Υ.Σ με τη θέση του γηπέδου του πελάτη με αίτημα να μου δοθούν οι όροι δόμησης, μου απάντησαν ότι το γήπεδο βρίσκεται εντός της ζώνης Α της εκτός σχεδίου περιοχής του τάδε Οικισμού και ότι οι όροι δόμησης και επιτρ.χρήσεις γης είναι αυτοί που αναφέρονται στο από 5/13-12-79 ΠΔ, ΦΕΚ707Δ/79 σε συνδυασμό με το Ν3325/05, ΦΕΚ68Α/05.

ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ:

1.- Θα πρέπει να ψάξω στη Νομαρχία να βεβαιωθώ ότι ο δρόμος έχει απόφαση ως αγροτικός και πότε κατασκευάστηκε και τι πλάτος έχει; Την πολεοδομία δεν την βρίσκω πολύ πρόθυμη για περισσότερες πληροφορίες

2.- Στο Τοπογραφικό που θα υποβάλλω θα γράφω πάνω στο δρόμο ότι "βάσει του συμβόλαιου αρ..../1981, συμβολαιογράφου........ & του προσαρτημένου σε αυτό τοπογραφικού διαγράμματος Ιουνίου 1981 του μηχ/κού ............. ο δρόμος αυτός είναι αγροτικός δρόμος κατασκευής 1966 πλάτους τότε 5μ και σήμερα 9μ; 

3.- στη δήλωση του 651 αναφέρουμε ότι: Σήμερα, το ακίνητο δεν έχει ενταχθεί σε σχέδιο βάσει των διατάξεων του Ν1337/83 και ως εκ τούτου δεν οφείλει εισφορά σε γη και χρήμα σύμφωνα με τον ίδιο Νόμο.

Σε άλλη Πολεοδομία άλλης περιοχής ένας μηχανικός μου είπε να αναγράφω επιπλέον ότι "θα υπαχθεί στις διατάξεις του Ν1337/83 όταν η περιοχή ενταχθεί σε σχέδιο πόλης". Είναι σωστό αυτό;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 
Link to comment
Share on other sites

επομενως

- υπηρχε ενας αγρος εκτασης 4 στρ.

-  η "αναγκαστικη  κατάτμηση "   προς διελευση "αγροτικου δρομου".....που έγινε το 1966...απο ποιά Υπηρεσια εγινε και με ποιό ΦΕΚ...???...

 

Εγω βλεπω εναν αγρο που τον κατατμησαν   το 1966  και πουληθηκε  σαν δυο τμηματα με εναν ιδιωτικο  δρομο αναμεσα στα δυο τμηματα...

ο οποίος  δεν  φαινεται να εχει νομικο ερεισμα ως προς την ονοματοδοσια του  απο τον Δήμο...

-  εχεις τοπογραφικο στο συμβολαιο που γραφει "πλατος 5 μ."

 

το αν αφησαν εκατερωθεν της οδου απο 1-2 μετρα προς διευκολυνση διελευσης δεν καθιστα αυτες τις λωριδες "κοινοχρηστες"

αν και θεωρω οτι και ο αφεθεις  "ανακαστικα"  αγροτικος  δρομος, πλατους 5 μ.

  ανηκει στο αρχικο χωραφι..απλα  δεν μεταβιβασθηκε...

Τεσπα

ο αγοραστης αγορασε 1200 τμ.  ο πωλητης δηλωσε σαν αγροτικο   δρομο ενα τμημα της αρχικης ιδιοκτησιας...

πιθανον στο μελλον να διεκδικησει  τον  δρόμο "του"...ολα γινονται...

 

Σε άλλη Πολεοδομία άλλης περιοχής ένας μηχανικός μου είπε να αναγράφω επιπλέον ότι "θα υπαχθεί στις διατάξεις του Ν1337/83 όταν η περιοχή ενταχθεί σε σχέδιο πόλης". Είναι σωστό αυτό;

Οχι,   ισχυει το "3"

 

υγ

αν αγορασε 1200 τμ. και εχει περιφραξει αφηνοντας 2 μ. για να ειναι πιο πλατυς ο δρομος...

ειναι ενα θεμα....  διοτι εσυ βλεπεις την περιφραξη σαν οριο....αλλά ετσι "χανει" τμ. ο ιδιοκτητης...

Εδω,  καποιος θα μας πει  τι γινεται...σε αυτες τις περιπτωσεις...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Πώς θα βρω αυτό το ΦΕΚ; Καμιά υπηρεσία δεν προτίθεται να βοηθήσει.

Ρώτησα τον πελάτη μου ξανά μήπως έχει στο φάκελό του άλλο συμβόλαιο προγενέστερο ή κάποιο στοιχείο που να μας βοηθήσει.

Μου είπε υπάρχει άλλο συμβόλαιο προγενέστερο ή κάτι άλλο και ότι οι τίτλοι είχαν ψαχτεί καλά διότι ο πρώην πεθερός του ήταν δικηγόρος... Το οικόπεδο το πήραν μισό-μισό το 1981 με την γυναίκα του και εξακολουθούν να το έχουν μισό-μισό ασχέτως αν χώρισαν. Έχω και ΥΔ συναίνεσης από την πρώην σύζυγο στα χέρια μου. Δεν είναι εύκολο να ψάξω εγώ, χρειάζεται πιθανόν έλεγχο στο Υποθηκοφυλακείο να πάει κανείς πιο πίσω να δει τι γίνεται. Αλλά ποιος πληρώνει εν προκειμένω τον Δικηγόρο κλπ.

Στο τοπογραφικό τμήμα της αρμόδιας Πολεοδομίας (ΥΔΟΜ) δεν γνωρίζουν κάτι για την περίπτωση αυτή. Ο Δήμος δεν δικαιούται να δώσει έγγραφο που να πιστοποιεί ότι η οδός είναι αγροτική και δεν γνωρίζει επίσημα το πλάτος της. Στο google earth πάντως ο δρόμος λίγο πιο πέρα έχει όνομα. Βέβαια αυτό δεν λέει και πολλά πράγματα.

Εγώ σκέφτηκα να επιλύσω το θέμα αναγράφοντας στο Τοπογραφικό ότι σύμφωνα με το συμβόλαιο και το συνημμένο σε αυτό σχέδιο των τάδε-τάδε, ημερομηνία τάδε, ο δρόμος προέκυψε από αναγκαστική κατάτμηση, είναι αγροτικός πλάτους 5μ, σύμφωνα με σημερινή μέτρηση ο δρόμος είναι περίπου 9μ.... 

Link to comment
Share on other sites

να συνεργαστεις με δικηγορο

να λυσετε το ιδιοκτησιακο

 

οποιαδηποτε λαθος βεβαιωση δώσεις

 

θα εχει και για σενα   οικονομικες -και οχι μονον -  επιπτωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και πάλι. Δυστυχώς μου έβγαλε και πάλι το μέιλ-ειδοποίηση του Michanikos στα spam, τα οποία ξεχνάω να κοιτάξω, οπότε μόλις είδα την απάντησή σας. Μίλησα ήδη με δικηγόρο, αλλά δεν ήξερε και πολλά, πρέπει να είναι μάλλον εξειδικευμένος σε αυτά τα θέματα. Στο μεταξύ εγώ έδωσα το Τοπογραφικό στον ιδιοκτήτη γιατί θέλουν να μεταβιβάσουν στο γιο το ακίνητο μια και έκαναν τη δήλωση των αυθαιρεσιών τους και προπλήρωσαν όλο το πρόστιμο. Έβαλα και μου υπέγραψαν και οι 2 συνιδιοκτήτες για τα όρια και απλά έγραψα αυτό που φαίνεται στο συμβόλαιο αγοράς και στο συνοδευτικό σχέδιο, δλδ ότι βάσει του συμβολαίου ο δρόμος ήταν 5 και τώρα φαίνεται ως 9. Αυτό βλέπω, αυτό γράφω. Ελπίζω να μην βρεθώ μπλεγμένη στο μέλλον. Ότι βλέπω αναγράφω στο σχέδιο, δεν γράφω ανακρίβειες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ και πάλι. Δυστυχώς μου έβγαλε και πάλι το μέιλ-ειδοποίηση του Michanikos στα spam, τα οποία ξεχνάω να κοιτάξω, οπότε μόλις είδα την απάντησή σας. Μίλησα ήδη με δικηγόρο, αλλά δεν ήξερε και πολλά, πρέπει να είναι μάλλον εξειδικευμένος σε αυτά τα θέματα. Στο μεταξύ εγώ έδωσα το Τοπογραφικό στον ιδιοκτήτη γιατί θέλουν να μεταβιβάσουν στο γιο το ακίνητο μια και έκαναν τη δήλωση των αυθαιρεσιών τους και προπλήρωσαν όλο το πρόστιμο. Έβαλα και μου υπέγραψαν και οι 2 συνιδιοκτήτες για τα όρια και απλά έγραψα αυτό που φαίνεται στο συμβόλαιο αγοράς και στο συνοδευτικό σχέδιο, δλδ ότι βάσει του συμβολαίου ο δρόμος ήταν 5 και τώρα φαίνεται ως 9. Αυτό βλέπω, αυτό γράφω. Ελπίζω να μην βρεθώ μπλεγμένη στο μέλλον. Ότι βλέπω αναγράφω στο σχέδιο, δεν γράφω ανακρίβειες...

 

 

να συνεργαστεις με δικηγορο

να λυσετε το ιδιοκτησιακο

 

οποιαδηποτε λαθος βεβαιωση δώσεις

 

θα εχει και για σενα   οικονομικες -και οχι μονον -  επιπτωσεις...

 

Προχτές, μετά από πολλές οχλήσεις, μου έφερε ο πελάτης μου κάτι παλιότερα συμβόλαια του 1971 & 1972, όπου στο μεν 1ο συμβόλαιο μια γιαγιά αποκτά τίτλους για πολλά αγροτεμάχια από το πουθενά με μαρτυρίες κάποιων (γνωστή τακτική) και στο 2ο η γιαγιά τα πουλάει όλα σε κάποιον άλλον που εν συνεχεία έκανε κατατμήσεις και πούλησε αγρούς  μικρότερους των 4 στρεμμάτων. Σε κανένα από τα 2 συμβόλαια δεν αναφέρεται ο δρόμος. Άρα, ο μηχανικός που έχει συντάξει το σχέδιο που έχει επισυναφθεί στο συμβόλαιο του πελάτη μου το 1981 δεν τα λέει καλά για δήθεν αναγκαστική απαλλοτρίωση το 1966. 

Συμπεραίνω λοιπόν ότι δεν πρόκειται για αναγκαστική απαλλοτρίωση, αλλά για αναίτια  που δεν έχει γίνει από το Κράτος αλλά από τον ιδιοκτήτη των 4 στρεμμάτων προκειμένου να μεταπωλήσει.

Σήμερα βέβαια αυτός ο δρόμος δεν είναι τοπικός, αλλά εκτείνεται σε αρκετά χιλιόμετρα...

Ρώτησα γνωστό δικηγόρο δεν γνώριζε για Πολεοδομικά.

Πιστεύετε ότι αν γράψω στο Τοπογραφικό αυτό που βλέπω και αυτό που αναφέρει το συμβόλαιο και το σχέδιο το επισυναπτόμενο στο συμβόλαιο του πελάτη μου κινδυνεύω να μπλέξω στο μέλλον; 

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησεις με τον δικηγορο του αγοραστη

Θα δει το συμβολαιο και θα ψαξει αυτα που εχεις στα χερια σου και ας  αποφασισει  αυτος για τον πελατη του

Οσο για σενα

απο ό,τι βλεπω

-εχεις ενα συμβολαιο που περιγραφει ενα ακινητο

-δεν μπορεις να το αλλαξεις,

-δεν βρηκες πουθενα την "αναγκαστικη απαλλοτριωση"  ...αρα δεν  γραφεις  εναν "ανυπαρκτο" -και επικινδυνο- χαρακτηρισμο...

-δεν ειναι αρτιο.... δεν ειναι οικοδομησιμο

 

- εντος της περιφραξης ή "κατα νεωτερη καταμετρηση" ...το βρηκες..τμ

-δεν χαρακτηριζεις τον δρομο  με τίποτε..αφου δεν εχει επίσημη ονομασια.

 

καλυτερο δεν εχω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.