Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύψος Σοφίτας


Recommended Posts

Καλησπέρα

Σε περιοχή με μέγιστο ύψος 7,50 μ. θέλω να κατασκευάσω νόμιμη σοφίτα . Αν θεωρήσουμε ύψος ορόφου 3 μέτρα για το ισόγειο και τον όροφο απομένουν 1,50 μ. για τη σοφίτα . Ως ύψος ορόφου για βοηθητική χρήση ( λέμε τώρα ) επιτρέπεται 2,20 μ. που σημαίνει ότι 0,70 μ. μου λείπουν . Επιτρέπεται να χρησιμοποιήσω το ύψος της στέγης 1,50 ή 2,00 μ. προκειμένου να θεωρήσω ότι προκύπτει χώρος χρησης ? ( δεν θα είχα πρόβλημα ακόμα και να δείξω τοίχο μεταξύ των χώρων που προκύπτουν με υψόμετρο μικρότερο των 2,20 μ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς να δείξεις τη σοφίτα σου ακόμα και σαν χώρο κύριας χρήσης αρκεί να έχεις το απαιτούμενο ύψος. Το υπόλοιπο (το χαμηλοτάβανο) δεν θα το μετρήσεις στη δόμηση και θα δείξεις και ένα διαχωριστικό τοίχο ενδιάμεσα.

Μπορείς να πάρεις το ύψος της στέγης για τον υπολογισμό σου, τσέκαρε μόνο ότι επιτρέπεται ο τρίτος όροφος και δεν έχεις περιορισμό για δύο.

Τέλος έχε υπ’ όψιν σου ότι πας εις βάρος του υπογείου, δηλαδή δεν θα μπορεί το ισόγειο να είναι υπερυψωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το αποσπασμα στο κιτρινο πλαισιο απο που ειναι;

 

Το συγκεκριμενο αναφερει οτι η σοφιτα δε μετραει στο Σ.Δ. ούτε στους ορόφους.

Εχω την εντυπωση οτι κατι τετοιο δεν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Μια πρωτη επεξηγηση του ορου Σοφιτα:

 

57356620.jpg

 

* Και οι δυο επεξηγησεις προερχονται απο τον Οδηγο Ερμηνειας Πολεοδομικων Διαταξεων του Υπουργειου Εσωτερικων - Τμημα Πολεοδομιας και Διοικησεως

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι δυνατον να μη μετραει στη δομηση αυτο?

εχω μεινει...

και τι σημαινει ''δυσανάλογο''. Σε τινος την κριση αφηνεται αυτος ο ορισμός (ΕΠΑΕ?).

Μετράει στο υψος?Μετραει στο υπολογισμο του Δ?

Link to comment
Share on other sites

δεν μετραει στη δομηση.

 

μετραει στο υψος + το υψος του δωματος (ή αποληξης) δηλαδη αν Ηmax=10 τοτε πρεπει να ειναι εντος 10+2,40= 12,40.

 

τωρα για το "δυσαναλογο" εχεις δικιο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. μια διευκρινηση ομως...

αν εχω υψος 7,50μ και στεγη 2,00 μ =9,50

θα πρεπει το ανωτατο σημειο να ειναι στα 9,50 και η σταθμη της πλακας στο 9,50-2,40=7,10.

Σωστα?

Και το Δ θα ειναι 3,75.

Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.