Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ύψος Σοφίτας


Recommended Posts

για το βιντεάκι δεν ξέρω από πότε έχει εφαρμογή. Εχω καιρό να διαβασω το νόμο ή να επιβλέψω :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιαυτό το δείχνεις κλειστό, ως ντουλάπα, όχι με πρόσβαση... τότε είναι κατασκευή στέγης και δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί το 'χασα το σκεπτικό...δείχνω τη σοφίτα έως το σημείο που έχω 2μ πάνω απ' το δοκάρι και από εκεί και πέρα κλειστός άβατος και απροσπέλαστος χώρος, που παρ'όλα αυτά μετράει στη δόμηση...σωστά?

 

Με ΥΔ μηχανικού γίνεται ρευματοδότηση χωρίς καμία αυτοψία και κλείνει η άδεια....σωστά τα έχω καταλάβει?

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί το 'χασα το σκεπτικό...δείχνω τη σοφίτα έως το σημείο που έχω 2μ πάνω απ' το δοκάρι και από εκεί και πέρα κλειστός άβατος και απροσπέλαστος χώρος, που παρ'όλα αυτά μετράει στη δόμηση...σωστά?

 

Υπάρχει περίπτωση να μην μετρήσει ο κλειστός χώρος στη δόμηση αφού ουσιαστικά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για καμία χρήση. Αυτό βέβαια έγκειται στην ξεροκεφαλιά ή μη του ελεγκτή.

 

Με ΥΔ μηχανικού γίνεται ρευματοδότηση χωρίς καμία αυτοψία και κλείνει η άδεια....σωστά τα έχω καταλάβει?

 

Στο νόμο για τους ημιυπαίθριους είχε περάσει διάταξη που έλεγε ότι εκτός των άλλων ο μηχανικός έπρεπε να προσκομίσει και βίντεο όπου θα αποτυπώνονται όλοι οι χώροι της οικοδομής έτσι όπως κατασκευάστηκαν. Τώρα, το κατά πόσον εφαρμόζεται αυτό δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να μη μετρήσει και θα το προσπαθήσω να περάσει έτσι, αλλά δεν έχει θέμα ο ιδιοκτήτης να μετρήσει...

 

Για βίντεο δεν ξέρω...αυτοψία μπορεί να μη γίνει, αλλά ούτως ή άλλως όπως θα είναι κατασκευασμένο, και με αυτοψία, πάλι καλλυμένοι είμαστε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.