Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορούν οι Μεταλλειολόγοι να υπογράφουν για γεωτρήσεις;


Recommended Posts

Αν και δεν είμαι Γεωλόγος από φίλο Γεωλόγο ξέρω ότι οι γεωτρήσεις σαν μελετητικό αντικείμενο όσον αφορά τα δημόσια έργα ανήκουν στην κατηγορία 20. Σε αυτή την κατηγορία μπορούν να εγγραφούν και Μεταλλειολόγοι Μηχανικοί.

Προφανώς βέβαια η Όλγα αναφέρεται σε γεώτρηση ιδιώτη αλλά με τη λογική ότι τα ιδιωτικά έργα (εκτός και αν υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές και νόμοι) ακολουθούν τη λογική των δημόσιων έργων τότε ναι μπορεί να κάνει τη γεωλογική μελέτη της γεώτρησης.

Link to comment
Share on other sites

προσοχή εάν απαιτείται παράλληλα με περιβαλλοντική μελέτη (κατηγορία 27 στις δημόσιες μελέτες). στην περιοχή μου (κρήτη) συνήθως ζητάνε και περιβαλλοντική.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Όλγα,

 

Πρέπει να ήμασταν μαζί στο Tsompos Group. Αναζητάς την τύχη σου στις γεωτρήσεις; Το ΤΕΕ, αν τηλεφωνήσεις, έχει νομικό, φοροτεχνικό και επαγγελματικό σύμβουλο και μπορεί να σου δώσει τις κατάλληλες πληροφορίες !

 

Χαιρετίσματα,

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετω το site και ολους τους συναδελφους.

 

Οταν λεμε υπογραφω για μια γεωτρηση να διευκρινιζουμε τι ακριβως ζηταμε.

Στα ΜΕΚ των ΜΜΜ (Μεταλειολογοι Μεταλουργοι Μηχανικοι) ναι υπαρχει η δυνατοτητα αναληψης εργου καθε μορφης γεωτρησης (υδρογεωτρηση, γεωθερμικη, αντλησης κλπ)

Οσον αφορα μελετη γεωτρησης δεν νομιζω οτι απαιτειται καποια υπογραφη διοτι για τις μεν δημοσιες επιβλεπει νομιζω η εκαστοτε Νομαρχια σε συνεργασια με το ΙΓΜΕ (αρα θα παμε περισσοτερο σε γεωλογους) και οσον αφορα τους ιδιωτες δεν υπογραφει κανενας :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για παράνομες γεωτρήσεις προφανώς και δεν υπογράφει κανείς κάποια μελέτη αλλά για να πάρει κάποιος ιδιώτης άδεια για γεώτρηση πρέπει να υποβάλει και γεωλογική και περιβαλλοντική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Αν και δεν είμαι Γεωλόγος από φίλο Γεωλόγο ξέρω ότι οι γεωτρήσεις σαν μελετητικό αντικείμενο όσον αφορά τα δημόσια έργα ανήκουν στην κατηγορία 20. Σε αυτή την κατηγορία μπορούν να εγγραφούν και Μεταλλειολόγοι Μηχανικοί.

 

Ωραίο φίλο έχεις... Η εκτέλεση γεωτρήσεων, φρεάτων, επί τόπου και εργαστηριακών δοκιμών ανήκουν στην κατηγορία 21 (Γεωτεχνικές Μελέτες και Έρευνες). Την παίρνουν αρκετοί γεωλόγοι και κάνουν και μελέτες αντιστηρίξεων...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι πρίν απαντάς να διαβάζεις προσεχτικά τι γράφει ο καθένας. Αναφέρομαι σε ΜΕΛΕΤΗ και εσύ αναφέρεσαι σε ΕΚΤΕΛΕΣΗ. Και οι γεωτρήσεις που αναφέρονται στο θέμα αυτό είναι γεωτρήσεις ύδρευσης - άρδευσης και όχι γεωτεχνικές γεωτρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.