Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασφάλιση μηχανικού που ασκει και εμπορική δραστηριότητα (ΤΕΒΕ ή ΤΣΜΕΔΕ; )


A.G

Recommended Posts

Γεια σας συναδελφοι,

Ειμαι καινουριο μελος στο φορουμ σας και θεωρω οτι ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια .Συγχαρητηρια στους συντονιστες και τους συναδελφους για τις συμβουλες .

Η ερωτηση μου ειναι πανω στα ασφαλιστικα.

Ειμαι μηχανικος που δουλευω αγγλια και θα κατεβω ελλαδα το επομενο τριμηνο. Εχω γραφτει ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ σας ελευθερη επαγγελματιας (το οποιο θα εξασκησω) αλλα επισης θελω να ανοιξω δικη μου επιχειριση που δεν εχει σχεση με το επαγγελμα μου.

- ποιες ειναι οι επιπτωσεις στο ασφαλιστικο,στα λογιστικα?. θα πρεπει να γραφτω και ΤΕΒΕ? Θα κρατω 2 βιβλια εσοδων/εξοδων?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα πρέπει να ανακατευτείς και με το ΤΕΒΕ, κάποιο από τα 2 θα είναι επικουρικό ταμείο, αλλά για σιγουριά ρώτα λογιστή γιατί με αυτά δεν παίζουνε

Link to comment
Share on other sites

Μόνο ΤΣΜΕΔΕ...

Από το ΤΕΒΕ θα πάρεις ένα απαλλακτικό για να κάνεις την έναρξη της επιχείρησης. Σου μιλάω σίγουρα γιατί το ίδιο έκανα κι εγω πριν από 1 μήνα. Πήγαινε μόνο από το ΤΕΒΕ για να σου πουν ποιά δικαιολογιτικά πρέπει να τους προσκομήσεις για να σου δόσουν το απαλλακτικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...

Συναδελφοι να ρωτησω κατι επ αυτου

 

Γνωριζω τα περι απαλλαγης-εχω ηδη παρει απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ για συμμετοχη μου σε εταιρεια που δε σχετιζεται με τη δραστηριοτητα μου ως μηχανικου.

 

Ακουσα οτι με τον καινουριο Ασφαλιστικο Νομο πλεον απαιτουνται διπλες εισφορες, δεν ισχυει πλεον η απαλλαγη.

 

Επειδη θελω να συμμετασχω σε αλλη μια εταιρεια με αντικειμενο αυτη τη φορα σχετικο με τη δραστηριοτητα μου, γνωριζει καποιος κατι επιπλεον?

 

Θα απευθυνθω σιγουρα και στο ΤΣΜΕΔΕ για διευκρινισεις ομως αν καποιος εχει σχετικη εμπειρια θα με διευκολυνε πολυ

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

silver_bullet η απαλλαγή δεν ισχύει για ασφαλισμένους προ του 1993. Για τους μετέπειτα ισχύει κανονικά μέχρι νεωτέρας...

Link to comment
Share on other sites

απαλλαγή γιατί πέρνεις; χρειάζεται κάπου; εγώ είμαι από το 2004 μέλος Ο.Ε και πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ και θεωρώ βιβλία και στοιχεία. Δέν μού ζητήθηκε ποτέ κάπου απαλλαγή. Έπρεπε να έχω πάρει ή δεν πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Συναδελφοι να ρωτησω κατι επ αυτου

 

Γνωριζω τα περι απαλλαγης-εχω ηδη παρει απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ για συμμετοχη μου σε εταιρεια που δε σχετιζεται με τη δραστηριοτητα μου ως μηχανικου.

 

Ακουσα οτι με τον καινουριο Ασφαλιστικο Νομο πλεον απαιτουνται διπλες εισφορες, δεν ισχυει πλεον η απαλλαγη.

 

Επειδη θελω να συμμετασχω σε αλλη μια εταιρεια με αντικειμενο αυτη τη φορα σχετικο με τη δραστηριοτητα μου, γνωριζει καποιος κατι επιπλεον?

 

Θα απευθυνθω σιγουρα και στο ΤΣΜΕΔΕ για διευκρινισεις ομως αν καποιος εχει σχετικη εμπειρια θα με διευκολυνε πολυ

 

Ευχαριστω

 

Είμαι μοναδικό μέλος μιας ΕΠΕ ( εξ' ου και Μον. ΕΠΕ ) και έχω πάρει απαλλαγή το 2007, καθότι είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.

Το αντικείμενο της είναι κατασκευές μηχανημάτων.

Υποχρεούμαι να γραφτώ και στον ΟΑΕΕ ?

Θα ρωτήσω φυσικά και στο ΤΣΜΕΔΕ και στον ΟΑΕΕ, αλλά αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος αντίστοιχο θέμα , θα ήθελα να ακούσω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.