Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ασφάλιση μηχανικού που ασκει και εμπορική δραστηριότητα (ΤΕΒΕ ή ΤΣΜΕΔΕ; )


A.G

Recommended Posts

Και γω παλαιότερα μπήκα σε εταιρικό σχήμα με αντικείμενο κατασκευές και εμπορία χωρίς πρόβλημα, αλλά τώρα λένε αυτό άλλαξε ( είναι δυνατόν να πληρώνει κανείς δύο ταμεία ?) Ρώτησα λοιπόν τον λογιστή μου και έψαξε λίγο το θέμα (και με γνωστούς μέσα από το ΤΕΒΕ) και μου είπε ότι θα πρέπει να εγγραφώ και να πληρώνω δλδ και στο ΤΕΒΕ (αν και προς το παρόν δεν έχουν τη δυνατότητα να μας εντοπίσουν..).

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι, επειδή αντιμετώπισα πρόσφατα το θέμα με τον πατέρα μου, όντως ισχύει η υποχρέωση για διπλή ασφάλιση με το νόμο του Ιουλίου, αλλά μετά από πιέσεις του ΤΕΕ κλπ βγήκε μια διευκρινιστική εγκύκλιος που επιτρέπει απαλλαγή σε παλιούς ασφαλισμένους, εάν υπάρχει "συναφές" αντικείμενο. Βέβαια το τί θα πει αυτό σηκώνει πολύ συζήτηση, καθώς στην εγκύκλιο ως μονο παράδειγμα αναφέρεται : "πχ μέλος κατασκευαστικής εταιρείας". Από τον ΟΑΕΕ μου είπαν ότι περιμένου και κανονική λίστα που θα προσδιορίζει ακριβώς τα "συναφή", αλλά ως αρχές Δεκέμβρη δεν την είχαν.

Η εγκύκλιος είναι η 79/2010 και το σχετικό link του οργανισμού :

http://www.oaee.gr/eggk.asp?page=3&categgk_id=391&counter=1

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω παλαιότερα μπήκα σε εταιρικό σχήμα με αντικείμενο κατασκευές και εμπορία χωρίς πρόβλημα, αλλά τώρα λένε αυτό άλλαξε ( είναι δυνατόν να πληρώνει κανείς δύο ταμεία ?) Ρώτησα λοιπόν τον λογιστή μου και έψαξε λίγο το θέμα (και με γνωστούς μέσα από το ΤΕΒΕ) και μου είπε ότι θα πρέπει να εγγραφώ και να πληρώνω δλδ και στο ΤΕΒΕ (αν και προς το παρόν δεν έχουν τη δυνατότητα να μας εντοπίσουν..).

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Οταν σας εντοπίσουν θα είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

τελικά δηλ ισχύει;

δηλαδή εμείς ως μηχανικοί δεν μπορούμε να είμαστε και εργολάβοι οικοδομών με ΤΣΜΕΔΕ;

και οι εργολάβοι δημοσίων έργων;

Link to comment
Share on other sites

Mπορείτε να είστε ότι θέλετε, πλην όμως μπορεί να χρειασθέι να περάσετε και από το ταμείο , όπως κάναμε τόσα χρόνια εμείς οι λοιποί..

Κατά τα λοιπά ισχύει η περιβόητη εγκύκλιος 79/2010 του ΟΑΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

όπως κάναμε τόσα χρόνια εμείς οι λοιποί..

 

Τι ακριβώς κάνατε "εσείς οι λοιποί" Σωτήρη τόσα χρόνια; Πληρώνατε 2 ταμεία για να πάρετε μια σύνταξη; Πραγματικό ερώτημα: είμαι ασφαλισμένος με το στανιό και ισόβια στο ΤΣΜΕΔΕ. Δεν έχω δουλειά σαν Μηχανικός και θέλω να γίνω ασφαλιστικός πράκτορας. Δεν είναι προφανές ότι πρέπει να μου δοθεί η δυνατότητα είτε να κάνω τη νέα μου δουλειά χωρίς να χρειαστεί να εγγραφώ και στον ΟΑΕΕ ή να μπορώ διαγραφώ από το ΤΣΜΕΔΕ και να εγγραφώ στον ΟΑΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια που το γράφει για διπλή ασφάλιση;

στον N. 3863/10 δεν βρισκω κάτι, λέει μονο για τους "παλαιους" ασφαλισμένους

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λες myri. Οι "παλαιοί" ασφαλισμένοι είναι υποχρεωμένοι να έχουν 2πλη ασφάλιση.

Οι "νέοι" όμως?

Από ότι έχω καταλάβει, όχι. Άρα τι πληρώνει ο εργοδότης μηχανικού που τον απασχολεί σε άλλο αντικείμενο? Μόνο το ποσοστό του ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.