Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπολογισμός αμοιβής επίβλεψης από αναθεώρηση


viki

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω μια άδεια που πρόκειται να καταθέσω αναθεώρησης λόγω συνέχισης εργασιών και αλλαγής επιβλέποντος μηχανικού. Πρόκειται για οικοδομή με υπόγειο, ισόγειο-pilotis, α,β,γ, δ, ε όροφο και δώμα. Ο προηγούμενος μηχανικός στην τελευταία αναθεώρηση 2003 φαίνεται να έχει πληρωθεί όλη την επίβλεψη. Τώρα αναλαμβάνω εγώ από το στάδιο ολοκλήρωσης του φέροντα οργανισμού μέχρι και τον γ όροφο. Πώς θα υπολογίσω τις αμοιβές;;;;;;Γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις και με τα ένσημα του ΙΚΑ;;;;

Link to comment
Share on other sites

κακώς πληρώθηκε όλη την επίβλεψη.

 

Αφού δεν το επέβλεψε ολόκληρο πως τότε ?

 

Κανονικά θα πληρωνόσουν την αμοιβή επίβλεψης από το σημείο που υφίσταται τώρα η οικοδομή εως το τέλος.

 

Πες στους πελάτες ότι θα πληρωθείς την επίβλεψη για τις εναπομείναντες εργασίες.

 

Βγάλτες με διαφορά προϋπολογισμών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Βασικα ρωτησα στην πολεοδομια και μου ειπαν πως υπαρχει διαδικασια για την πληρωμη της αμοιβης επιβλεψης (ή μερος της αμοιβης αυτης δεν ξερω ακομα) στο ονομα του θανοντος επιβλεποντος μηχανικου και πως εγω θα κανω τεχνικη εκθεση που θα λεει πως παρελαβα το εργο τελειωμενο. Ετσι θα αποφυγω την αναθεωρηση της αδειας ως προς το χρονο ισχυος και κατοπιν την αναθεωρηση ως προς την αλλαγη επιβλεποντος. Με παρεπεμψαν στο Τμημα Αμοιβων του ΤΕΕ το οποιο καλω εδω και 3 ωρες περιπου, μενω στην αναμονη για περιπου 20 λεπτα καθε φορα που καλω και ακομα δεν εχω καταφερει να επικοινωνησω.

συναδελφε εχω ακριβως την ιδια περιπτωση. πηγα στο τεε και μου ειπαν να υπολογισω την αμοιβη και να παω να την πληρωσω στο ονομα του εκλιποντα. οι κληρονομοι πρεπει να πληρωσουν το 2%

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μαλλον εδω ειμαι σωστα....


σε αδεια του 07 .Το εργο εχει ολοκληρωθει  κ εκκρεμουν τακτοποιησεις κατα 4178..Εχουν πληρωθει ως τωρα μονον οι μελετες στους δυο αλλους μηχανικους


με τον Α να εχει τα στατικα και τον Β να εχει τα υπολοιπα.Ο Α παραιτειται κ ο Β απεβιωσε   .Καλουμαι  να αναλαβω την επιβλεψη  κ τις τακτοποιησεις κ να παρουμε ρευμα .


Στις αμοιβες τι θα βαλω?


1.αναθεωρηση ως προς την επιβλεψη κ  τα αναλογα ποσοστα?δηλ


καποιο ποσοστο στην επιβλεψη των στατικων μιας κ καποιο ποσοστο το εχει λογικα  κανει ο  Α συναδελφος


και 100% στον Β που απεβιωσε?


2.απλως   βγαζω αμοιβη  επιβλεψης για το εργο ?


Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Αφού το έργο έχει ολοκληρωθεί τώρα που αναλαμβάνεις εσύ δεν δικαιούσαι να εισπράξεις ποσοστό για επίβλεψης.

Αν πρέπει να εισπράξεις κάποιο ποσό για την όλη διαδικασία τελικής παραλαβής αφού λες υπάρχει παραίτηση του ενός και θάνατος του άλλου θα είναι μια συμφωνία μεταξύ εσένα και του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το έργο έχει ολοκληρωθεί τώρα που αναλαμβάνεις εσύ δεν δικαιούσαι να εισπράξεις ποσοστό για επίβλεψης.

Αν πρέπει να εισπράξεις κάποιο ποσό για την όλη διαδικασία τελικής παραλαβής αφού λες υπάρχει παραίτηση του ενός και θάνατος του άλλου θα είναι μια συμφωνία μεταξύ εσένα και του ιδιοκτήτη.

Didonis  το ερωτημα μου ειναι ουσιαστικα  τι θα βαλω στο συστημα αμοιβων (αν απαιτειται ) για την τελικη παραλαβη 

Αν και καποιος θα πρεπει να εισπραξει την επιβλεψη κ κατ επεκταση το κρατος τα δικα του διοτι στην πολεοδομια θα πρεπει να δειχτουν  φορολογικα/εισφορες αναλογα .

Προτεινω να παει ολη η επιβλεψη  του αποθανοντα συναδελφου σε μενα (αναθεωρηση 100% η μηπως αμοιβη επιβλεψης απευθειας???? -για το προγραμμα αμοιβων μιλαμε )  πλην της επιβλεψης των στατικων  .

τι λετε επ αυτου??

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε, ουσιαστικά σου απάντησα.

Αφού το στάδιο εργασιών είναι 100% και το οποίο φυσικά είναι υποχρεωτικό να διαπιστωθεί και από την ΥΔΟΜ με αυτοψία για τα οικονομικά δικαιώματα του εν ισχύ επιβλέποντα, δεν μπορείς να βάλεις επίβλεψη.

Αφού επίβλεψη δεν έκανες και δεν μπορείς να κάνεις αφού έχει τελειώσει.

 

Αν θες να βάλεις αμοιβή θα μπορούσες (μια σκέψη κάνω) να βάλεις με ημέρες απασχόλησης στο σύστημα αμοιβών.

 

Το ποσό επίβλεψης που ανήκει στον αποθανόντα το εισπράττουν οι νόμιμοι κληρονόμοι του. Φυσικά υπάρχει ολόκληρη διαδικασία για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω την προθεση να διεκδικησω καμμια αμοιβη επιβλεψης αλλα καποιος κατι πρεπει να κοψει για να αποδωθουν και στο κρατος  τα σχετικα.Οι κληρονομοι αν δεν ειναι μηχανικοι  πως θα μπουν στο συστημα αμοιβων ...

Αλλωστε εκληθειν για την τακτοποιηση εν πρωτοις  σε συννενοηση με τον αλλον συναδελφο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Έχω μια παλιά άδεια (όχι πολύ παλιά) του 2011.

Τότε, είχαν πληρωθεί μόνο οι αμοιβές μελετών.

Σήμερα θέλει ο ιδιοκτήτης να ξεκινήσει να κτίζει.

Οι μηχανικοί (που είχαν κάνει τις μελέτες) δήλωσαν παραίτηση, και θα αναλάβουν άλλοι δυο μηχανικοί.

Αυτοί οι δυο (Π.Μ + Μ.Μ) θα πληρωθούν την επίβλεψη. Θα γίνει αναθεώρηση ως προς την αλλαγή επιβλεπόντων.

Πως πρέπει να υπολογιστούν και να περαστούν οι αμοιβές;

1. Θα υπολογιστούν οι αμοιβές επίβλεψης μόνο, με τις ίδιες εργασίες που ήταν για τις μελέτες;

2.Το πρόγραμμα που τις υπολογίζω είναι διαφορετικό από αυτό που είχαν υπολογίσει τις αμοιβές μελετών, υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό.;

3. Πρέπει να περάσω το ΧΜL αρχείο του προγράμματος μου, στο σύστημα του ΤΕΕ ή δεν είναι απαραίτητο;

4. Τι αλλά έγγραφα θα χρειαστούν να προσκομίσω στην ΥΔΟΜ για την αναθεώρηση.;

5. Θα υπάρξει συμφωνητικό με τους δυο μηχανικούς για αμοιβή ανεξάρτητα από αυτό που θα βγάλει το πρόγραμμα αμοιβών. Θα πρέπει να δηλώσει ο κάθε μηχανικός ξεχωριστά στο σύστημα αμοιβών την συμφωνηθείσα αμοιβή ή θα ανοίξει ένας μόνο Α/Α στο σύστημα και θα συμπληρώσει και τον άλλο.;

(Γενικα θα εχω διαφορες όπως η τιμη λ τοτε ηταν 0,23253 ή  τοτε ΕΤΑ-44 τωρα ΕΤΑ-45 οποτε ο προυπολογισμος εργου διαφορετικος....τι κανω με αυτα;  )

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.