Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός - Βιβλίο για Πολεοδομικά Θέματα Γ.Ο.Κ.


Recommended Posts

Γειά σας!Είμαι νέα μηχανικός και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια βιβλία για πολεοδομική νομοθεσία.Ειδικότερα θα ήθελα ένα βιβλίο περί οικοπέδων(αρτιότητες,κατατμήσεις,νόμοι που ισχύουνκ.λ.π).Έχω ακούσει για Ρωμαλιάδη?Κάποιο άλλο?Θέλω να είναι βατή η γλώσσα του.Πού μπορώ να τα παραγγείλω?Είμαι από επαρχία!Ευχαριστώ πολύ

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Ένας Πολιτικός Μηχανικός πχ δεν δημοσιεύει ένα θέμα που αφορά "Αμοιβές-Οικονομικά Αδειών" στην ενότητα των "Πολιτικών Μηχανικών".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ. acnt

Link to comment
Share on other sites

Πιο καλά θα ήταν να γραφτείς συνδρομήτρια σε μια εταιρία που ασχολείται με τον ΓΟΚ (ηλεκτρονική ενημέρωση) και σου στέλνει CD ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Θα έχεις όλη την νομοθεσία στο PC σου και θα ψάχνεις αυτό που θέλεις κάθε φορά και επιπλέον ελεύθερη πρόσβαση στον ιστοχώρο της. Επειδή όλα αλλάζουν με την νομοθεσία και υπάρχει ένα χάος από ερμηνευτικές εγκυκλίους κλπ, δεν σου συνιστώ να ψάξεις για βιβλίο ΓΟΚ.

Αυτά του Ρωμαλιάδη που ανέφερες είναι γενικά καλά βιβλία και θα έλεγα να τα πάρεις.

Θα σου έλεγα καλό κουράγιο μια και ξεκινάς, αλλά πιο σωστό είναι να σου ευχηθώ γερά νεύρα! Καλώς ήρθες στο club!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Siradrab.Ακόμα δεν έχω αρχίσει να δραστηροποιούμαι μόνη μου γι΄αυτό δεν έχω γίνει συνδρομήτρια.Ξέρεις μήπως πόσο είναι η συνδρομή?Απλά πριν προχωρήσω σε μεγάλα ανοίγματα θα ήθελα να έχω ένα υπόβαθρο με κάποιες βασικές έννοιες γι΄αυτό ρωτάω για βιβλία?

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 160 ευρώ τον χρόνο, αλλά στο λέω με κάθε επιφύλαξη. Γιατί δεν κάνεις ένα τηλ σε όλους αυτούς του ΓΟΚ να τους ρωτήσεις, λέγοντας ότι είσαι νέα στο επάγγελμα και να σου κάνουν την έκπτωση που συνήθως κάνουν και με δόσεις? Πάντως βιβλία ΓΟΚ μην πάρεις, θα πετάξεις χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε τα βιβλία από την Teκδοτική

http://www.papasotiriou.gr/product.gbook.asp?pfid=445832&prid=134257&deid=0

 

Το συγκεκριμένο έχει το κάθε άρθρο και την αλλαγή του με άλλο χρωματισμό. Η τιμή του είναι καλή και πιστεύω ότι είναι καλό στην αρχή, για να έχεις μια ιδέα αν δεν έχεις γνώσεις επί του θέματος (όπως εγώ).

Προσωπικά το βρήκα χρήσιμο σε μελέτες που κάνω ως μηχανολόγος και έπρεπε να διαβάσω γρήγορα περί "ρυμοτομμικής γραμμής", "γήπεδο", "οικόπεδο" , "ημιυπαίθριοι χώροι" κ.α. Βεβαίως, μόλις το διαβάσεις και σου τύχει μια δουλειά θα πρέπει άμεσα να γίνεις συνδρομήτρια σε μια υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ξεκίνησα με το βιβλίο ΓΟΚ των εκδόσεων Γκιούρδα.

Όπου να'ναι, αν δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, άκουσα οτι θα βγει και ένα νέο βιβλίο από τη Δομική της Ελένης Μπούτου-Λεμπέση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Πάντως τώρα στην αρχή βοήθουν τα βιβλία γιατί δυστυχως από τη σχολή μας δε πήραμε εφόδια περί κάποιων βασικών πολεοδομικών-νομικών εννοιών.Ένα πολύ καλό βιβλίο είναι οι "Πολεοδομικές εφαρμογές" έκδοση του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Η Ελενη Λεμπεση θα εκδοσει βιβλιο διευκρινιστικο του ΓΟΚ με πολλα σχηματα που εξηγουν αποστασεις, καλυψεις, Δ κ.τ.λ. Το ξερω και εγω αυτο και θα ειναι παρα πολυ καλο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.