Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέσεις στάθμευσης (υπολογισμός, εξαγορά)


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ ΚΑΝΑ!

Η απάντησή σου ισχύει ακόμα και εάν στο υφιστάμενο δεν έχει υπάρχει πρόβλεψη θ.σ. λόγω παλαιάς οικοδομικής άδειας ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καληαπέρα συνάδελφοι. έχω διαβάσει τη σχετική νομοθεσία & τα σχόλια στο παρόν νήμα. ομολογώ ότι έχω μία σύγχυση όσον αφορά βασικές έννοιες . θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας σε μία  περίπτωση που έχω. Σε οικόπεδο εντός σχεδίου ( εκτός Αττικής ) ,  με εμβαδό 250 τ.μ. , πρόσωπο > 8 μ. , βάθος > 10 μ. οι απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης βγαίνουν  4 για τις κατοικίες & 1 για τα καταστήματα.  οι ερωτήσεις είναι οι εξής :

1) οι προδιαγραφές του οικοπέδου μου με καλύπτουν για εξαγορά θέσεων? ( θα προτιμούσα να καλύψω όσες θέσεις γίνεται στον ακάλυπτο & την πιλωτή και να μην μπω σε διαδικασία κατασκευής υπογείου χώρου στάθμευσης ,ο οποίος θα επεκταθεί εκτός περιγράμματος) .

2) εάν έχω τη δυνατότητα εξαγοράς θέσεων , πως υπολογίζεται η εισφορά? πολ/ζοντας την τιμή ζώνης της περιοχής με τα 25 τ.μ. ανά μία θέση στάθμευσης (όπως αναφέρεται στο Π.Δ. 350/96 ?)   π.χ. 1200 ευρώ / τ.μ. X 25 τ.μ. = 30000 ευρώ x 1/4 ( μειωμένη εισφορά ) = 7500 ευρώ ανά θέση στάθμευσης που θέλω να εξαγοράσω?

3) σε περίπτωση που επιλέξει ο ιδιοκτήτης να δημιουργήσει τις θέσεις σε δικό του ιδιόκτητο οικόπεδο , τι οικονομική επιβάρυνση υπάρχει?

4) υπάρχουν διαθέσιμα  έντυπα τα οποία αφορούν  την εξαγορά  θέσεων στάθμευσης?

5) έχετε κάποια εκτίμηση κόστους ( τι συμφέρει τον πελάτη..) μεταξύ της δημιουργίας υπογείου χώρου στάθμευσης ( με ότι κατασκευές συμπαρασύρει ) και της εξαγοράς θέσεων σε άλλα οικόπεδα (του ιδίου ή διαφορετικά)?

ελπίζω να ήμουν αρκετά σαφής και να μην σας κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

τα εντυπα   εδω

 

http://www.michanikos.gr/topic/2284-Εξαγορά-θέσεων-στάθμευσης/?p=484356

 

[περισσοτερα στην αναζητηση "εξαγορα θεσεων σταθμευσης]

 

υγ

δεν παει με την τιμη ζωνης..........παειμε την αξια  γης ανα  τμ. οπως θα στην υπολογισει  ο συμβ/φος

 

τα υπολοιπα... ειναι θεμα μελετης, επιλογων, δυνατοτητων και δυσκολα μπορει να δοθει συγκεριμενη απαντηση..

Link to comment
Share on other sites

τα εντυπα   εδω

 

http://www.michanikos.gr/topic/2284-Εξαγορά-θέσεων-στάθμευσης/?p=484356

 

[περισσοτερα στην αναζητηση "εξαγορα θεσεων σταθμευσης]

 

υγ

δεν παει με την τιμη ζωνης..........παειμε την αξια  γης ανα  τμ. οπως θα στην υπολογισει  ο συμβ/φος

 

τα υπολοιπα... ειναι θεμα μελετης, επιλογων, δυνατοτητων και δυσκολα μπορει να δοθει συγκεριμενη απαντηση..

ευχαριστώ πολύ για τα έντυπα. όσον αφορά την πρώτη & κύρια ερώτησή μου για τη  δυνατότητα εξαγοράς θέσεων.είναι εφικτή  για το συγκεκριμένο οικόπεδο? επίσης εάν είναι εφικτή , είμαι υποχρεωμένος να κάνω υποχρεωτικά υπόγειο με επέκταση του περιγράμματος ( κατά αρθρο 17 -παρ. 6β ΝΟΚ )   ή μπορώ να βολέψω όσες  γίνονται στον ακάλυπτο & στην πιλωτή και τις υπόλοιπες είτε να τις εξαγοράσει ο ιδιοκτήτης  είτε να τις δημιουργήσει σε δικό του οικόπεδο ..?

Link to comment
Share on other sites

οι κατοικίες είναι 350 τ.μ. και τα καταστήματα 50 τ.μ..

Αφού λες πως είσαι εκτός Αττικής, γιατί δεν πας 350/250=1,4->1 θέση στάθμευσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.