Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

Μη με ευχαριστείς,ΓΙΑ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ ΕΙΜΑΙ.

 

ΜΠΟΡΕΙΣ τελικά να δώσεις ξεχωριστή υπόσταση στον πίνακα αναλογιών για κάθε μελλοντικό όροφο.........

 

Έτσι,στην περίπτωσή σου,θα δώσεις χιλιοστά στον Α' μελλοντικό όροφο κ στο Β' μελλοντικό όροφο.Θα φτιάξεις ''πλασματικές'' κατόψεις,όχι λεπτομέρειες κ βλακείες,απλά σχεδόν θα αντιγράψεις την κάτοψη ισογείου εις διπλούν.Στη συνέχεια ο συμβ/φος θα αποδώσει τις κυριότητες στους μελλοντικούς ορόφους.Μην ξεχάσεις μελλοντικά κοινόχρηστα.:D

 

Τέλος,να υπενθυμίσω με αφορμή το λάθος μου,ότι σαφείς και έγκυρες απαντήσεις σε ένα φόρουμ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ να δοθούν..........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι θες τα εξης:

1) μια σύσταση κάθετης συνιδιοκτησίας για να χωριστούν τμήματα αποκλειστικής χρήσης στο οικόπεδο και να μπορέσει το ένα τμήμα να το πάρει αυτός που θα ....

Ευχαριστώ πολύ Catherine ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

καθώς διαπιστώνω πως η ημιμάθεια & το άγχος πολλές φορές κάνουν τον άνθρωπο τελείως κουτό, θα ήθελα να παραθέσω και την δική μου περίπτωση σύνταξης ενός πίνακα χιλιοστών.

Πρόκειται για μια διώροφη οικοδομή του 1969. Στο ισόγειο (το οποίο παρεπιπτόντως χαρακτηρίζεται ως αποθήκη στην άδεια, ενώ πια λειτουργεί σαν οικία) δεν υπάρχουν ΚΧ. Η πρόσβαση στον Α' οροφο γίνεται από εξωτερική σκάλα η οποία οδηγεί στην βεράντα του Α' ορόφου, όπου και βρίσκεται η είσοδος του διαμερίσματος του ορόφου.

Το ερώτημα μου είναι ποιοι είναι οι ΚΧ της οικοδομής??? Η εξωτερική σκάλα & η βεράντα?

Κ όσον αφορά το δικαίωμα υψούν, μπορεί να αφορά και κατ' επέκτασην προσθήκη σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.Είμαι νέος μηχανικός και θα ήθελα τη βοήθεια σας για το πινακα χιλιοστων σε μια γονικη παροχη.Συγκεκρίμενα είναι μια διώροφη οικοδομή με 2 διαμερίσματα για 2 ατομα.Ως εδώ μια χαρά.το θέμα είναι πάνω από το 2 διάμερισμα έχει κτιστεί μια στέγη την οποία θα την κάνουμε "τακτοποιήση" δηλ σε σοφίτα.

1. Πως θα δηλωθει στο πινακα χιλιοστων η οχι(θα ανηκει 100% σε ενα ατομο)?

2. Η τακτοποιηση θα γινει μετα τη γονικη παροχη. Στη αδεια, το υψος φαινεται για το 2 διαμερισμα 4 μετρα και η στεγη 1.5 μετρα.Στο πινακα χιλιοστων εχω δηλωσει το πραγματικο υψος 3 μετρα, ωστε στη τακτοποιηση να φανει 2.5 μετρα για τη στεγη. Ειναι σωστο ή θα υπάρχει πρόβλημα που δεν παώ σύμφωνα με την άδεια?

 

Σας παρακαλώ , θα ήθελα την βοήθεια σας , γιατι πρέπει να δώσω απάντηση στη συμβολαιογράφο.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Πρόκειται για 4όροφη οικοδομή με πυλωτή και υπόγειο βοηθητικό χώρο αποθηκών. Προσπαθώ να συντάξω τον πίνακα ποσοστών και μου βγαίνουν τα μικτά μ2 πάρα πολλά. Μπορεί να καθοδηγήσει κάποιος?

Ο τρόπος που το κάνω είναι: προσθέτω τα κοινόχρηστα μέτρα δηλαδή κλιμακοστάσια (μαζί με ασανσέρ), απόληξη, μ2 εισόδου, μ2 υπογείου αφού αφαιρέσω τις αποθήκες και το διαιρώ με το σύνολο των μ2 των διαμερισμάτων. Ετσι βγάζω συντελεστή κοινοχρ. και προσαυξάνω τα μ2 του κάθε διαμερίσματος με αυτόν (π.χ. διαμέρισμα 1 = 100,00μ2, συντ. κοινοχρ. = 0,3, άρα μικτά διαμερίσματος = 130,00μ2)

Link to comment
Share on other sites

διάβασα παλιότερα post π.χ.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=791&highlight=%F0%DF%ED%E1%EA%E1%F2+%F0%EF%F3%EF%F3%F4%FE%ED&page=11

Σε παρακαλώ εξήγησέ μου πως προκύπτουν τα μικτά μ2, αφού οι πίνακες δουλεύονται με ογκους.

Επισυνάπτω το παλιό xls που δούλεψα χωρίς όγκους...που κάνω λάθος?

ΠΙΝ.ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ.zip

Link to comment
Share on other sites

Σε οικ. άδεια του 1979 το οικόπεδο αναφέρεται με εμβαδόν 310,00 τ.μ., σε τίτλο βάσει του πίνακα διανομης του 1985 το οικόπεδο αναφέρεται 295,00 τ.μ. Ποιό εμβαδόν θα αναγράψω στον πίνακα ποσοστών; Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα με την οικ. άδεια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.