Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

Σε ανάλογη περίπτωση που είχα, έβαλα τα τετραγωνικά της δικής μου αποτύπωσης. Είχα όμως έρθει σε επικοινωνία και με την συμβολαιογράφο...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν είναι ανοικτοί, τότε όχι.

 

Αν είναι κλειστοί,

 

1.περίπτωση που ΔΕΝ έχουν ρυθμιστεί.Τότε τους αποτυπώνεις κανονικά,αλλά δεν τους βάζεις στον πίνακα.Πιθανόν η συμβ/φος θα στο γυρίσει πίσω,αλλά τί να κάνεις.....

 

2.περίπτωση που έχουν ρυθμιστεί.Τότε

α)αν έχει γίνει τροποποίηση σύστασης λόγω πλεοναζόντων τετραγωνικών, τότε τους βάζεις στον πίνακα

β)αν δεν έχει γίνει τροποποίηση, τότε δεν τους βάζεις στον πίνακα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Είναι κλειστοί άλλα δε θέλει να τους ρυθμίσει.Η συμβολαιογράφος μου είπε να μη τους βάλω και αυτό έκανα.Αλλά δεν έκανα αποτύπωση.Εγραψα ότι το συνέταξα βάσει των εγκεκριμένων σχεδίων.

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια σε αυτη την περιπτωση τι γινεται?

Αν καποιος δηλαδη θελει να μεταβιβασει το ακινητο και δεν εχει τακτοποιησει τους Η.Υ.

Υπογραφει καποια υπευθυνη δηλωση που θα λεει οτι οι χωροι παραμενουν βοηθητικοι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια χαρά.

Μου έχει ζητηθεί να κάνω τον πίνακα αναλογιών για μια πολυκατοικία με σχέδια του 1999 η οποία παραδόθηκε πέρυσι και φέτος μπήκε ο πρώτος ενοικιαστής και τώρα μπαίνει ο δεύτερος,(έχω στα χέρια μου τα αρχικά σχέδια)και αντιμετωπίζω τα εξής:

1)ο 1ος ενοικιαστής(ισόγειο-κατάστημα) έχει βγάλει τα θερμαντικά σώματα.η αρχική μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης που είχε κατατεθεί στην πολεοδομία υπολόγιζε και τα συγκεκριμένα σώματα.Το ερώτημά μου είναι αν θα πρέπει να γίνει νέα επίσημη τροποποίηση της μελέτης κατανομής δαπανών θέρμανσης ή ανεπίσημη.Γιατί αν αποφασίσει να ξαναβάλει τα καλοριφέρ ας πούμε ή τα βγάλει κι άλλος κλπ κλπ κάθε φορά θα γίνεται κατάθεση νέας μελέτης στην πολεοδομία?

2)στο πολιτικό μηχανικό που έκανε την οικοδομή δίνω τον πίνακα με τα ποσοστά επιβάρυνσης και βγάζει αυτός τα χιλιοστά?ρωτάω επειδή μου ζητήσανε να τα βγάλω όλα εγώ(θέρμανση, ανελκυστηρα, καθαριοτητα κλπ)γιατί δεν έχω καταλάβει πως πάμε απ τα ποσοστά επιβάρυνσης στα χιλιοστά αφού ο τύπος υπολογισμού των ποσοστών περιέχει και τις ώρες λειτουργίας.έχω κάνει ένα excelaki στο οποίο αν του δώσω τιμή πετρελαίου μου υπολογίζει τα ποσοστά με βάση μόνο τις ώρες.Τα χιλιοστά με ποιο τρόπο βγαίνουν και πως συμμετέχουν στον υπολογισμο της τιμής?

Ευχαριστώ

 

----------------------------------------------

 

το συνοψιζω..

1)τι γινεται στην περιπτωση που καποιος πριν συσταθει ο κανονισμος της πολυκατοικιας εχει βγαλει τα σωματα εν γνωσει βεβαια του ιδιοκτητη?

2)τον πινακα αναλογιων(θερμανση,ανελκυστηρας κλπ) εχω δικαιωμα να τον βγαλω εγω σαν ηλ/γος μηχανικος(δεν συμμετείχα πουθενά στην κατασκευή της οικοδομής) ή πρεπει υποχρεωτικά να τον βγάλει ο πολιτικος μηχανικός που έφτιαξε την οικοδομή?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα έχω θέμα με βάση το νόμο της τακτοποίησης, μου εζητήθη να κάνω πινάκα χιλιοστών σε τμήμα Πυλωτής που τακτοποιήθηκε και σε τμήμα υπογείου.Δεν έχει γίνει ποτέ πινάκας οριζόντιας ιδιοκτησίας τα μετράω τώρα ως κανονικά τετραγωνικά παρόλο που είναι Κ/Χ ή τα θεωρώ ως παρακολούθημα κάποιού ΄ χώρου άλλου (έχω την δυνατότητα αυτή)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι για όποιον θα ήθελε να ασχοληθεί σοβαρά και να συντάσσει σωστούς πίνακες μπορεί να διαβάσει τα συνημμένα αρχεία.

 

Η νομοθεσία είναι παρμένη από την ΔΟΜΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ

 

Επισυνάπτω και δικό μου παράδειγμα σε μορφή PDF Δυστυχώς δεν μπορώ να το ανεβάσω σε μορφή excel .

Αν ξέρει κάποιος να μου πει πως ανεβάζονται τέτοια αρχεία ...

Πίνακας Κατανομής Ποσοστών Συνιδιοκτησίας και.doc

ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ.pdf

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.