Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση εργασίας


sofistikos

Recommended Posts

4 χρονια αγγελίες, έστελνα cv, ταίριαζα πολυ κ ουτε φωνή ουτε ακρόαση. Και έβαζαν τις ίδιες κ τις ίδιες αγγελίες.

 

Τέτοιες αγγελίες μάλλον βγαίνουν για τη χαρτογράφηση της ανεργίας! Βιογραφικά πρέπει να στέλνουμε μόνο σε επώνυμες αγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Giorgio D,

 

Για μενα η εν λόγω εταιρεία ειναι απάτη. 4 χρονια αγγελίες, έστελνα cv, ταίριαζα πολυ κ ουτε φωνή ουτε ακρόαση. Και έβαζαν τις ίδιες κ τις ίδιες αγγελίες.

 

Ελπιζω οι υπόλοιποι συνάδελφοι να έχουν καλυτερη εμπειρια.

Δεν έχεις και πολύ άδικο. Τώρα που το λες, οπότε μπω σε σαιτ ευρέσεως εργασίας όλο και κάπου θα πετύχω κάποια αγγελία τους.

 

Πάντως θα πρέπει να φτιαχτεί ένα θέμα που να γράφουμε τις εμπειρίες μας από τις διαφορές εταιριες και να μαθαίνουν οι υπόλοιποι ποιες είναι σοβαρές και αξιόπιστες και ποιες όχι.

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως θα πρέπει να φτιαχτεί ένα θέμα που να γράφουμε τις εμπειρίες μας από τις διαφορές εταιριες και να μαθαίνουν οι υπόλοιποι ποιες είναι σοβαρές και αξιόπιστες και ποιες όχι.

Συμφωνώ ! Ας το αναλάβει κάποιος διαχειριστής ! Ισως πακέτο με έναν κατάλογο από κακοπληρωτές ή άσχημο εργασιακό περιβάλλον ( συμπεριφορές ) , παράλογα ωράρια θα ήταν χρήσιμο.. Δε νομίζω πως είναι τόσο κακό. Τουλάχιστον να πηγαίνουμε αλλά να ξέρουμε τι μας περιμένει..

Επίσης και κάτι σαν το glassdoor με ελληνικές κυρίως εταιρίες  θα ήταν χρήσιμο.Και νομίζω μπορεί να γίνει κάπως στο site..

Παραθέτω link του  glassdoor  για όποιον δεν το γνωρίζει.  http://www.glassdoor.com/index.htm

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Συμφωνώ με την προσέγγιση των ψεύτικων αγγελιών. Γινεται για χαρτογράφηση ανεργίας και κυρίως για συλλογή βιογραφικών - διεύρυνση του database.

 

Η ιδέα του ελληνικού glassdoor με βρισκει σκεπτικό. Ειναι καλη ιδέα, απλα θέλει προσοχή η υλοποίηση. Πρεπει να υπαρχει διακριτικότητα και προσοχη στο να μην ανεβαίνουν οι τόνοι. Η αγορά εδω ειναι μικρη και άνετα μπορει να καταλάβει ο ένας τον αλλο παρα την ανωνυμία. Ειναι το ιδιο να εισαι πρώην υπάλληλος της Lavipharm Ελλαδα σε σχέση με την AstraZeneca?

 

Ισως το να γράφουμε στο glassdoor ειναι πιο ασφαλές, αλλα ισως και οχι. Προσωπικά, δε γράφω εκει. Ο κοσμος ειναι πολυ μικρός...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θέλει προσοχή και διακριτικότητα.

Αλλά αν είχα μία εταιρεία για παράδειγμα , δε θα ήθελα να βλέπω άσχημα σχόλια στο  site που βρίσκονται οι περισσότεροι μηχανικοί στην Ελλάδα..

Να μου πεις ...δε θα σε ενδιέφερε κιόλας ..

Αλλά η Ελλάδα είναι μικρή και μπορεί να βγει εύκολα άσχημο όνομα για μία εταιρεία.. και όσο και να μη με ενδιέφερε , θα επηρέαζε την εταιρεία μου έστω και λίγο αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο μπορεί εύκολα να γίνει πεδίο κακοήθειας. Τα αφεντικά με ψεύτικα προφίλ θα ευλογάνε τα γένια τους ή θα δυσφημίζουν την εταιρεία του γείτονα.. άλλοι υπάλληλοι θα γλείφουν κι άλλοι θα συκοφαντούν... θα γίνει χαμός!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ georgiosmadonanakis,

 

Θεωρητικά κατι τέτοιο θα γινόταν. Μετα ποπ κορν και michanikos.gr. Αλλα μετα το site θα ξέφευγε πολυ απο το scope του.

 

Λιγο πολυ όλοι ξέρουμε τι παιζει. Ενα τηλ στον συνάδελφο και τα μάθαμε ολα. Το μάνατζμεντ στην Ελλαδα ειναι δυστυχως πολυ πισω. Και γενικα δε θα ήθελα να δουλέψω σε εταιρεία που την τρέχει ο ιδιοκτητης της. Η εμπειρια μου λεει να το αποφεύγω!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ georgiomadonanakis,

 

Ξαναδιάβασε το και πες μου τι συμπεραίνεις. Για να σε βοηθήσω, παραθέτω τα παρακάτω:

 

1. Συμφωνώ με αυτο που λες.

2. Αν γινόταν κατι τέτοιο εδω, θα ειχε χαβαλέ αλλα το site εξυπηρετεί επαγγελματιες κ δεν ειναι τόπος για χαβαλέ και ψεύτικα προφίλ απο ασοβαρους ιδιόκτητες - επαγγελματίες.

3. Σου παραθετω πληροφορία την οποία θεωρώ πολυ πιο σημαντική απο ολα οσα απάντησα κ που θα επρεπε να σε προβληματίσει.

 

Τι δεν κατάλαβες;

Link to comment
Share on other sites

1. Με μπέρδεψε το ότι ενώ συμφωνούσαμε μου απαντούσες με την άποψή μου λες και είχα πει κάτι διαφορετικό!

2. Εγώ δεν εννοούσα ότι θα γίνει χαβαλέ, αλλά ότι θα γίνει παραπληροφόρηση.

3. Ποιά είναι η πληροφορία?

 

4. Επίσης δεν κατάλαβα αυτό: Λιγο πολυ όλοι ξέρουμε τι παιζει. Ενα τηλ στον συνάδελφο και τα μάθαμε ολα. Το μάνατζμεντ στην Ελλαδα ειναι δυστυχως πολυ πισω.

 

Ποιός θα πάρει τηλέφωνο ποιόν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.