Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τι κάνουμε το ελλενίτ;


rigid_joint

Recommended Posts

Αν δεν βρεθεί κάποιος να απαντήσει συγκεκριμμένα δες αυτά :

http://www.ecotec.gr/article.php?ID=86

http://www.minenv.gr/anakyklosi/system/system.html

http://www.recycle.gr/

http://www.minenv.gr/download/2008-05-29%20Pinakas%20me%20prostima%20ston%20kifiso.doc

ο ΟΣΚ έχει απομακρύνει αρκετά από παλιά σχολεία ανά την επικράτεια, αλλά δεν γνωρίζω που τα διέθεσε-απόθεσε, όπως και αρκετοί δήμοι (Ελευσίνας, Κορίνθου όπως είδα στο διαδίκτυο)

Link to comment
Share on other sites

η απομάκρυνση από τον ΟΣΚ όμως σιγουρα θα ήταν στα πλαίσια (ας το πούμε έτσι) μιας ολοκληρωμενης δράσης αφαιρεσης-διαθεσης.

ευχαριστώ πάντως.

 

αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα, ειμαι όλος αυτιά

Link to comment
Share on other sites

παλαιότερα για έργο στην Π.Α. είχα κάνει έρευνα αγοράς και είχα βρει μόνο 2 εταιρείες πιστοποιημένες που συλλέγουν αμίαντο και τον απομακρύνουν.

 

Και οι 2 Γερμανία τον πηγαίνανε με πλοίο.:shock:

 

για κόστος καλύτερα να μην πω.

 

Απαγορευτικό.....γι αυτό και δεν την πήρα τη δουλειά.:(

Link to comment
Share on other sites

Πάρε στο Υπουργείο και ρώτα ποιές είναι οι εγκεκριμένες και αδειοδοτημένες επιχειρήσεις Αφαίρεσης-Κατεδάφισης (ΕΑΚ). Αυτές οι επιχειρήσεις (δεν ξέρω καμία, αλλά όλο και θα υπάρχει κάποια) το αναλαμβάνουν.

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα, για 5 φυλλα ελλενιτ σε μια αυλή σε ορεινο χωριο πρέπει να πάω στη Γερμανία. θα ενημερώσω σχετικά τον ενδιαφερόμενο ώστε να δει σε ποιο χαντάκι θα τα ρίξει

 

κάτι τέτοια ήξερα αλλά έλεγα μηπως και υπάρχει κανεις που τα συλλέγει. ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, rigid, αν έχεις όρεξη, μπορείς να στείλεις fax ή email στο αρμόδιο Υπουργείο και να ρωτήσεις την διαδικασία αφαίρεσης 5 φύλλων ελλενίτ από αποθήκη ενός ορεινού χωριού. Μετά πές μας τι σου απάντησαν.

 

Εν τω μεταξύ, τα φύλλα αμιάντου, ας παραμείνουν εκεί που βρίσκονται. Οσο λιγότερο μετακινούνται τόσο καλύτερα. Και όχι κόψιμο, τρίψιμο, τρύπημα και άλλες εργασίες που παράγουν σκόνη από το ελλενίτ. Αν τα τυλίξεις και με τίποτα νάυλον, είσαι και ο πρώτος. Αν βάλεις και κανένα σήμα "ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΜΙΑΝΤΟΣ" τότε πάς κατευθείαν για πιστοποίηση ΕΑΚ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ αν δω κάποιον να πετάει αμίαντο θα τον δώσω στεγνά στην αστυνομία.

 

Δεν μιλάω όταν βλέπω ανακαινίσεις χωρίς άδειες, αλλαγές προσόψεων, εργασίες κ.α. (κακώς βέβαια γιατί αν το κάναμε όλοι θα είχαμε δουλείες μέχρι 2α παρουσία).....αλλά αν δω αμίαντο ή ρίψη μπαζών σε μη εγκεκριμένους χώρους.......κινητό 100 και επώνυμα.

 

θα πω κάτι βαρύ και μεγάλη κουβέντα....

 

"το περιβάλλον δεν είναι δικό του, είναι και δικό μου":evil:

 

και rigid προσωπικά θέλω να σε ρωτήσω:

 

αφού ξέρεις τι ρωτούσες ? Για πατέντα ελληνική ?

 

Μην με κάνεις να αναθεωρήσω για το καλό των προθέσεών σου.

 

Σόρυ που το λέω αλλά μ' αρέσει να είμαι ντόμπρος γι αυτό στη λέω .....ιδιαίτερα πιο ντόμπρος με όσους εκτιμώ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην με κάνεις να αναθεωρήσω για το καλό των προθέσεών σου.

 

theotdm, καταρχήν ας ηρεμήσουμε. και γω αν εβλεπα κάποιον θα τον έδινα στεγνα. ο αμίαντος ειναι με κατώφλι "μηδέν"

 

δεν έχω εργολαβία, με ρώτησε ένας, τι να τον κάνω ρε αδελφέ και να ειμαι νόμιμος?

 

θα του τα πω, τα ξέρει και ο ίδιος αλλά στο τέλος (εικάζω) εκει θα οδηγηθεί μάλλον (περι του χαντακιού ο λόγος)

 

εγω ρωτησα αν υπάρχει φορέας, θα του δώσω το τηλ. που εδωσε ο costas να συννενοηθεί.

 

@costasv. δεν ειναι σε αποθήκη, τα'χει εκει χύμα στην αυλή, να τα μεταφέρει θέλει, έχει χρόνια που τα έχει βγάλει απο τη στέγη

Link to comment
Share on other sites

[...Λοιπόν, rigid, αν έχεις όρεξη, μπορείς να στείλεις fax ή email στο αρμόδιο Υπουργείο και να ρωτήσεις την διαδικασία αφαίρεσης 5 φύλλων ελλενίτ από αποθήκη ενός ορεινού χωριού. Μετά πές μας τι σου απάντησαν...]

 

Δηλαδή γιατί τα λέτε έτσι ??? Μην μας σπρώχνετε στο αλκοόλ σας παρακαλώ...

 

Μετά βγαίνουν και οι οικολόγοι με τα μούσια και τις πίπες και μας μιλάνε για οικολογίες και πράσινα άλογα...αφού τα ανθρωπάκια δεν έχουν ιδέα από οικολογία...Θεέ μου...πάλι συγχύστηκα !!!

 

Η χώρα με τις χωματερές στο έτος 2000 !!! Και μάλιστα κράτος-μέλος ΕΕ.

 

Απορώ γιατί δεν μας έχουν πετάξει έξω ακόμα...ειλικρινά απορώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.