Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση ρυμοτομικού σχεδίου - Μέθοδος σύνταξης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...
.....έχει τύχει να υποβάλλω με το γραφείο οπού εργάζομαι αρκετές προτάσεις τροποποίησης Ρ.Σ.:

-Τοπογραφικό με αποτυπωμένο το ισχύον ρυμοτομικό και την πρόταση σου.....χώρων

-σημαντικό είναι το ισοζύγιο των κοινοχρήστων να παραμένει σταθερό! - και πίνακα με συν/νες πριν και μετά την πρόταση τροπ/σης.

-Τεχνική έκθεση .....

-Αίτηση ενδιαφερόμενου

-Ενδεχομένως κάποιες φωτογραφίες.

......

 

Να ρωτησω και εγω κατι; πρωτη φορα εκανα αυτα που λέει ο DIMITRIS80 και τελικα βγήκε το ΦΕΚ με την τροποποιηση του ρυμοτομικου σχεδίου σε Ο.Τ.

 

τι πρεπει να γίνει τωρα; ποια αλλη διαδικασία χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

τι άλλο θέλεις να κάνεις?μόλις τελείωσες και συγχαρητήρια για την υπομονή σου...

πόσο χρόνο σου πήρε?

εμένα 1 χρόνο και δεν θέλω να το ξανακάνω.

Link to comment
Share on other sites

τι άλλο θέλεις να κάνεις?μόλις τελείωσες και συγχαρητήρια για την υπομονή σου...

πόσο χρόνο σου πήρε?

εμένα 1 χρόνο και δεν θέλω να το ξανακάνω.

 

Μου ειπανε για διορθωτικη. Εαν εννοεις μεσα στον ενα χρονο και αυτο....

Δεν εχω κανει ποτε διορθωτικη, με πινακες με υπολογισμους εισφορων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

@gio

Χωρίς να γνωρίζω τη συγκεκριμένη τροποποίηση, αυτό που ολοκληρώθηκε, με τη δημοσίευση σε ΦΕΚ της διοικητικής πράξης, είναι η τροποποίηση του ρυμοτομικού σχεδίου στη συγκεκριμένη περιοχή. Επομένως, η Οικ.Α. που θα εκδοθεί στην ΄περιοχή αυτή θα ακολουθεί, πλέον, είτε τις ΡΓ-ΟΓ είτε τις χρήσεις του/ων ΟΤ είτε των ΟΔ είτε συνδυασμού αυτών, που ορίζονται στην απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως συνάδελφε έχει τροποποιηθεί κάποιο εμβαδόν ή με κάποιο τρόπο να έχουν μεταβληθεί τα στοιχεία του πίνακα της πράξης εφαρμογής του Ο.Τ. και σου ζητήσανε διορθωτική? Μήπως η τροποποίηση ακολούθησε κάποια άρση απαλλοτροίωσης και πρέπει γι αυτό τον λόγο να κάνεις διορθωτική?

Link to comment
Share on other sites

εμένα η δική μου περίπτωση αφορούσε περιοχή που είχε ενταχθεί προ 83 οπότε δεν χρειάστηκε να κάνω διορθωτική πράξη, μετα τό πέρας της τροποποίησης Ρυμ.Σχ.

 

πάντως αφού υπήρχε Π.Ε. δεν θα ήταν καλύτερο να έκανες απευθείας διορθωτική ορίων από τροποποίηση ρυμοτομικού?θα μου πεις υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, υποπερίπτωσεις ...κ.ο.κ. οπότε αυτό που λέω να μην ευσταθεί

Link to comment
Share on other sites

Εγιναν αλλαγες σε ΟΤ, δυο ιδιοκτησιων και ενος Κ.Χ.-βρεφονηπιακου σταθμου(αλλαγες θεσεων και μικρες αλλαγες τετραγωνικων). Εκανα την τροποποιηση και βγηκε το ΦΕΚ με τις αλλαγες. τωρα μου ζητανε να κανω την διορθωτικη με συντεταγμενες, με εισφορες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.