Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ρυθμιστές πίεσης


Perifanos

Recommended Posts

'Όταν ρωτάς κάτι τέτοιο καλό είναι να λες:

1. Το είδος της εφαρμογής

2. Το επιθυμητό αποτέλεσμα

3. Τις συνθήκες ροής

4. Το είδος της βάνας

 

Γενικά όχι, όμως μια βάνα στην διεύθυνση της ροής έχει πάντα μια πτώση πίεσης ακόμα και 100% ανοιχτή. ¨Οταν αρχίσεις να την κλείνεις μεγαλώνει η πτώση πίεσης. Το είδος της καμπύλης εξαρτάται από την ροή και τα χαρακτηριστικά - γεωμετρία της βάνας.

Link to comment
Share on other sites

Ο alej τα λέει σωστά.

 

Βάζοντας έναν χαλαρό τόνο :smile:, θα έλεγα ότι ισχύουν και οι δύο κάτωθι απαντήσεις:

(α) Θεωρητικά ναι, αλλά πρακτικά όχι.

(β) Θεωρητικά όχι, αλλά πρακτικά ναι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, συμφωνώ, να γίνω λίγο πιό σαφής:

 

Εφαρμογή:

Αυτόματο πότισμα κήπου.

Διαθέτω σωλήνα πχ 1'', που διατρέχει το οικόπεδο και διακλαδώσεις πάνω σ'αυτή την κεντρική σωλήνα, που πηγαίνουν στα ακριβή σημεία όπου απαιτείται πότισμα με μια συγκεκριμένη παροχή.

Υποθέτω ότι στην κεντρική παροχή (εκει απ'όπου τροφοδοτώ την κεντρική σωλήνα), έχω πίεση 4atm, και θέλω να υποβιβάσω την πίεση αυτή στη 1.5atm για τους ΧΥ λόγους, ώστε να τροφοδοτήσω τη σωλήνα μου με αυτή τη πίεση.

Μπορώ να τοποθετήσω στην αρχή της κεντρικής σωλήνας μια βάνα για να το πετύχω αυτο;

Υποθέτω ότι έχω και ένα μανόμετρο και μπορώ να μετρήσω την πίεση στη γραμμή μετά τη βάννα. Θα πετύχω την επιθυμητή πίεση;

Μήπως δημιουργήσω πρόβλημα στην παροχή μου;

Ποιός άλλος εναλλακτικός τρόπος υπάρχει; (πχ ρυθμιστής πιεσης ; )

Η πιθανή εκλογή ρυθμιστή πίεσης, δεν θα αλλοιώσει την παροχή μου; (Αν οχι, γιατί ; )

 

Νομίζω ότι ήμουν πολύ αναλυτικός,

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Για όση ώρα είσαι πάνω από την βάνα (στην αρχή της κεντρικής σωλήνας) και κοιτάς το (υποθετικό) μανόμετρο, ανοιγοκλείνοντας (σχεδόν σε θέση κλειστή) την βάνα, μπορείς να διατηρείς την πίεση εντός του ορίου που θέλεις π.χ. 1.2 έως 1.8 bar.

 

Μόλις όμως φύγεις, και αφήσεις την βάνα στην θέση (έστω 1%) ανοικτή, (δηλαδή σχεδόν κλειστή), και σταματήσει η κατανάλωση νερού (σταματήσει η ζήτηση), τότε θα ανεβεί πάλι η πίεση στα 4 bar.

 

Πρόβλημα, όχι, δεν δημιουργείται αν παίζεις με την χειροκίνητη βάνα.

 

Εναλλακτικός τρόπος, ναι. Ο ρυθμιστής πίεσης. Τώρα, πού θα βρεις αξιόπιστο ρυθμιστή πίεσης, είναι άλλο θέμα, αλλά νομίζω θα σε καλύψουν αυτοί που κυκλοφορούν στο εμπόρια.

 

Η τοποθέτηση ενός ρυθμιστή πίεσης ελλατώνει λίγο τη μέγιστη παροχή που μπορεί να δώσει η γραμμή, αλλά αυτό δεν θα πρέπει να είναι πρόβλημα, διότι ούτως ή άλλως ζητάς χαμηλότερη πίεση άρα δεν χρειάζεσαι την μέγιστη δυνατή παροχή.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ρυθμιστή με ενσωματωμένο μανόμετρο

 

1. Είναι σχεδόν τζάμπα. Η διαφορά κόστους σε σχέση με μια βάνα είναι πολύ μικρή

2. Κρατάει σταθερή πίεση ανεξάρτητα με τις αυξομειώσεις της πίεσης δικτύου (π.χ. βράδυ - πρωί) κάτι που δεν μπορείς να πετύχεις με μια βάνα.

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε βάνα (ασήμαντη λεπτομέρεια) πάρε με πεταλούδα. Είναι η μεγάλη στρόφιγγα που θέλει πολλές στροφές για να ανοιγοκλείσει (ώστε να μπορείς να την ψιλορυθμίζεις)

Link to comment
Share on other sites

αν πας σε βάνα (ασήμαντη λεπτομέρεια) πάρε με πεταλούδα. Είναι η μεγάλη στρόφιγγα που θέλει πολλές στροφές για να ανοιγοκλείσει (ώστε να μπορείς να την ψιλορυθμίζεις)

 

Στην 1'' δεν θα βρει τέτοια βάνα

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες επίσης θα χρησιμοποιήσεις πιεστικό σύστημα. Αν έχεις ήδη την αντλία μπορείς να το στήσεις αγοραζοντας κύλινδρο πίεσης και αισθητήρα πίεσης.

 

Το προτέρημα σε σχέση με τον ρυθμιστή πίεσης και την βάνα είναι ότι δεν πετάς ενέργεια (λόγω της πτώσης στατικής πίεσης / δυναμικής ενέργειας που προκαλεί ο ρυθμιστής). Επίσης η αντλία θα δουλεύει πιο άνετα αφού το σημείο λειτουργίας στην καμπύλη πίεσης-ροής θα είναι το επιλεγμένο. Με τον ρυθμιστή μπορεί το σημείο αυτό να μετατοπισθεί μακριά από το σημείο μέγιστης απόδοσης.

 

Φυσικά αυτή είναι μια κάπως πιο ακριβή - αλλά κατά την γνώμη μου πιο κομψή λύση.

 

Αν βάλεις απλή βάνα είναι καλύτερα να μπεί μπρούτζινη συρταρωτή (globe valve) διότι πετυχαίνει πιο ομαλή ρύθμιση της ροής.

 

Φυσικά αυτά χωρίς να έχω το πρόβλημα μπροστά μου... Κάθε πρόβλημα διαφέρει.

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ήδη την αντλία μπορείς να το στήσεις αγοραζοντας κύλινδρο πίεσης και αισθητήρα πίεσης.

 

Τι εννοείς κύλινδρο πίεσης?

Αισθητήρα πίεσης εννοείς τον πρεσοστάτη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.