Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τρούλος


 
theotdm951

Recommended Posts

καλημερα, μηπως μπορει καποιος να μου πει που θα βρω πληροφοριες και βιβλια για κατασκευει τρουλου απο Ω/Σ εχω κατι στο νου μου αλλα δεν πιστευω οτι θα με καληψει.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα σου που εντοπίζεται? στα γεωμετρικά χαρακτηριστικά?

αν ήταν από πέτρα το καταλαβαίνω αλλά από ΟΣ που ειναι το πρόβλημα?

 

από τοιχοποιϊα που έχει ενδιαφέρον για να δεις που ειναι η γραμμη ωθήσεων ώστε να μην τον πιεις, Φυλλίτσα/384σελ

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις να βρεις στοιχεία για όπλιση ή για καλούπωμα και σκυροδέτηση; Αλήθεια, πως γίνεται η σκυροδέτηση σε τέτοιες περιπτώσεις; Χρειάζεται το σκυρόδεμα κάποια πρόσμικτα για μην είναι πολύ ρευστό;

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται την κλίση, θα πας σε άλλες κατηγορίες κάθισης και επιταχυντες πήξης

(οι οποίοι δεν επηρεάζουν την ρευστότητα του σκυροδέματος γι'αυτό και μπορούν να συνδιαστουν σε χρήση με ρευστοποιητες μη επιβραδυντές)

και τσουκου τσουκου.

 

θεμα σταρώματος μάλλον δεν ισχύει τόσο εδω αφού ανάλογα το σχεδιασμό ο τρουλος ειναι υπό θλίψη (μερική/πλήρη)

 

αν όμως η γραμμή ωθήσεων φύγει τότε μάλλον έχουμε πρόβλημα

 

επίσης θα ξέρουν οι καλουπατζήδες, τόσες εκκλησίες έχουμε, σίγουρα σε μία θα'χουν δουλέψει.............ευλόγησον!

 

(δεν έχω κάνει τρούλο αλλά κάπως έτσι εκτιμώ ότι γίνεται)

 

btw, εγω παλιά μία και μόνη φορά σε δοκάρι 45 μοιρών που ειχα με την κατακόρυφο έκανα καλούπι γυρω γυρω (όλοι)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.