Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διακοπή άσκησης επαγγελμάτος


Recommended Posts

Χαιρετε!

Ειμαι νέο μέλος στο φορουμ, ονομάζομαι Δημητρα και είμαι αρχιτέκτονισσα.

θελω τη βοηθεια σας σε κατι, εφοσον γνωρίζετε.

Τι χρειάζεται για να κάνω διακοπή ασκησης επαγγελματος?

Επίσης σε περιπτωση που αργοτερα θελω να κανω επανεναρξη υπαρχει η δυνατοτητα? πόσο διάστημα πρεπει να μεσολαβησει? και επισης πότε θα φαινεται οτι εχω κανει εναρξη? η παλια ή νεα ημερομηνια?

 

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς να κάνεις διακοπή άσκησης επαγγέλματος στην εφορία, πρέπει να κλεισεις βιβλία, κλπ, να εξοφλίσεις τις τυχών υποχρεώσεις σου, ότι απαιτείται για κλείσιμο βιβλίων.

 

αν εννοείς να κάνεις διακοπή από την άσκηση επαγγέλματος από το ΤΕΕ . η απάντηση είναι μονολεκτική, ορθά κοφτά. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις διακοπή ΠΟΤΕ, οπότε και επανέναρξη δεν νοείται. μόνο για συνταξιοδότηση. που μένεις ομότιμος νομίζω.

 

αυτό μου είχαν πει σε ερώτησή μου, πριν πάω φαντάρος πριν 8 χρόνια. από τότε δεν ξαναρώτησα. ρώτα πάντως αν έχει αλλάξει κάτι, αν και δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Εννοώ από την εφορία διαγραφή και όχι από το ΤΕΕ.

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι έγγραφο που αφορά γνωμοδότηση του συνηγόρου του πολίτη, δεν αμφισβητώ την νομιμότητά του. Απλά επειδή εγώ σε μεταγεναίστερο χρόνο ρώτησα στο ΤΕΕ & στο ΤΣΜΕΔΕ στην Αθήνα, τουλάχιστον να μην πληρώνω κατά την διάρκεια της στρατιωτικής μου θητείας, μου είπανε ότι θα πληρώνω απλά δεν θα έχω προσαυξήσεις...

 

άρα έχει εφαρμοστεί ή αναφερόμενη γνωμοδότηση??? ή είναι άλλο ένα έγγραφο που δεν το δέχονται στο ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ (βλέπε καταδικαστικές αποφάσεις για μη δημοσίευση εισολογισμών κλπ κλπ), ??? αυτό είναι το ερώτημά μου..

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αλλα για ψαξε στα μητρωα να τον βρεις, την έκανε ο τυπος

 

άλλωστε έχει απαντηθει και παλιότερα ότι αυτό γινεται (50μερες να σ'απαντησουν και κατι τετοια, δεν τα θυμαμαι, εδω μεσα ειναι με τον τυπο που την εκανε για αγγλία)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετε!

.....

Τι χρειάζεται για να κάνω διακοπή ασκησης επαγγελματος?

Επίσης σε περιπτωση που αργοτερα θελω να κανω επανεναρξη υπαρχει η δυνατοτητα? πόσο διάστημα πρεπει να μεσολαβησει? και επισης πότε θα φαινεται οτι εχω κανει εναρξη? η παλια ή νεα ημερομηνια?

......

 

Ιδιες ερωτησεις και εγω.

1.Επιπλέον, σε περιπτωση που εχω οικοδομικες αδειες οι οποιες θα "βγούν" μετα απο 2μηνες υπάρχει κάποιο προβλημα; Αν ναι ποιος θα το ελέχξει; (εφοσον οι πληρωμες ηταν σωστες και ειχαν γινει στην αρχη)

2.Και αν ισχυει, οτι μπορω να κανω επανενταξη όποτε θέλω, τοτε θα μπορεσω μετα απο 2μηνες να ξαναρχίσω τις οικοδομικες αδειες;

3. Που μπορω να τα ρωτησω αυτα στο ΤΣΜΕΔΕ; δεν νομιζω, στην Εφορία;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στην εφορία μπορείς να κάνεις διακοπή άσκησης επαγγέλματος ανά πάσα στιγμή, αρκεί να μην έχεις εκκρεμότητες. Ομοίως όποτε θες κάνεις έναρξη ξανά, απαιτούνται όμως όλα τα δικαιολογητικά που χρειάστηκες και στην πρώτη έναρξη.

 

Στο ΤΕΕ μπορείς πάλι να κάνεις διακοπή άσκησης επαγγέλματος (διαγραφή από το ΤΕΕ) , και διαγράφεσαι ταυτόχρονα και από το ΤΣΜΕΔΕ (άρα μένεις ανασφάλιστη αν δεν έχεις ασφάλεια από άλλη δουλειά).

Για να ξαναγραφτείς δίνεις εξετάσεις στο ΤΕΕ ξανά, όπως την πρώτη φορά, ξαναγράφεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ και μετά ξανά κάνεις έναρξη στην εφορία με το νέο ΑΜ του ΤΕΕ. Οι εξετάσεις στο ΤΕΕ είναι μόνο τρείς φορές τον χρόνο οπότε περιμένεις μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.