Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διακοπή άσκησης επαγγελμάτος


Recommended Posts

Αφού θα εξακολουθείς να είσαι στο ΤΣΜΕΔΕ εκτός αν κανεις διαγραφή, πάλι και μισθωτός εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ-εφκα θα πληρώνουν. Δεν γίνεται να είσαι μόνο ΙΚΑ-εφκα παρά μόνο με διαγραφή από ΤΕΕ

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ  ikaros 13. Έτσι ξέρω κι εγώ.

Άρα είσαι μισθωτός με ΤΣΜΕΔΕ-ΕΦΚΑ. Και σφραγίζεις ΓΙΑ την εταιρεία και όλα καλά. Με νέα σύμβαση.

Για να γίνει αυτό πρέπει να τους συμφέρει οικονομικά αλλιώς..., όνειρο θερινής νυκτός.

 

1. Η ασφάλεια του μηχανικού είναι "μικρότερη" ως μισθωτός ΤΣΜΕΔΕ-ΕΦΚΑ, από μπλοκάκιας ΤΣΜΕΔΕ-ΕΦΚΑ που δεν υπογράφει αλλού? (έστω και με το παλιό καθεστώς, για σύγκριση). Κατεβαίνεις κατηγορία?

2. Ποια η πρακτική διαφορά του ΦΜΥ 22% του μισθωτού, από την παρακράτηση του 20% του μπλοκάκια (που αν είσαι και έγγαμος, δε βλέπεις ποτέ επιστροφή φόρου-ή τα ίδια ισχύουν και με το ΦΜΥ?)?

3. Οι εταιρείες γενικά "θέλουν" το ΦΠΑ του μπλοκάκια. Σα μισθωτός δεν τους το δίνεις.

4. Θα σου ζητήσουν να υπογράψεις νέα σύμβαση πάλι, που θα λέει να μπορούν να σε διώξουν αύριο, κι ας είσαι μισθωτός?

 

Σε ποια περίπτωση, λοιπόν, εταιρεία θα είχε συμφέρον, ή θα εξαναγκαζόταν (λόγω π.χ. υποχρεωτικών εισφορών?) να σε κάνει μισθωτό? Αν κάποιος συμφωνεί/διαφωνεί/ξέρει να απαντήσει......

Συνεχίζω να βλέπω, σε καμία....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους.

 

Εγώ θα ήθελα να ξέρω το εξής, αν κάποιος (που μάλλον θα πρέπει να είναι μάγος...) γνωρίζει:

Υποθετικό σενάριο.

Δουλεύεις σε εταιρεία, σα μηχανικός, η οποία κατά καιρούς χρειάζεται τη σφραγίδα σου.

Είσαι δελτίο παροχής υπηρεσιών και υπόγραψες σύμβαση με μείωση μισθού που επιβλήθηκε, λόγω κρίσης, κι ότι δεν υπάρχει άλλη δέσμευση με τον εργοδότη σου (π.χ. αν "απολυθείς").

Σφραγίζεις μόνο μελέτες της εταιρείας, από επιλογή, από πίστη, από ανάγκη, από, από......

Υπάρχει σαν πρόταση να σε ασφαλίσουν σα "μισθωτό" με ΙΚΑ, γιατί πονοκεφαλιάζουν να υπολογίζουν τις νέες μηνιαίες εισφορές, και σου ζητούν να κάνεις διακοπή εργασιών στην εφορεία. Προφανώς, αν απολυθείς, ξανακάνεις έναρξη, αλλά όσο είσαι εκεί συνεχίζεις να σφραγίζεις μελέτες για την εταιρεία? με τι καθεστώς? Ή σφραγίζονται οι μελέτες με τη γενική σφραγίδα της εταιρείας? και οι εξειδικευμένες μελέτες, π.χ. ιστορικό κέντρο?

Εγώ ήξερα ότι αν δεν πληρώνεται το ΕΤΑΑ (και, σε τούτη την περίπτωση, πληρώνεται το ΙΚΑ), δεν μπορείς να σφραγίσεις.

 

Έβαλα πολλά, ε?

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

 

Κατ' αρχάς, με τα νέα δεδομένα, δεν υπάρχει ΙΚΑ, ΕΤΑΑ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ παρά μόνο ΕΦΚΑ σε κάθε περίπτωση και για όλους.

 

Πιστεύω όλοι συμφωνούν, ότι αν έχεις να διαλέξεις μισθωτός σε εταιρεία ή μόνιμος με μπλοκάκι, πολύ καλύτερα σαν μισθωτός.

 

Για το θέμα της σφραγίδας, άποψή μου είναι ότι εφόσον είσαι μέλος ΤΕΕ, έχεις δικαίωμα άσκησης επαγγέλματος μηχανικού, άρα μπορείς να έχεις σφραγίδα και να σφραγίζεις, ανεξάρτητα αν είσαι μισθωτός ή ΕΕ. Δεν μπορείς να σφραγίζεις όπου απαιτείται ύπαρξη ΑΠΥ (ΥΔΟΜ κλπ)

 

Σε προφορική ερώτηση μου για το ίδιο θέμα στο Τ.Ε.Ε. η απάντηση ήταν πως χωρίς βιβλία (κοινώς χωρίς μπλοκάκι) δεν έχω δικαίωμα άσκησης επαγγέλματος. Μου την είπε κιόλας γιατί ρώτησα αν μπορώ να υπογράφω ως μισθωτός, ενώ έπρεπε να ρωτήσω αν κλείσω τα βιβλία μου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά συμβαίνουν όταν όλοι συνδέουν το μηχανηλικι με το ελεύθερο επάγγελμα... Δηλαδή κατα το ΤΕΕ δεν μπορείς να είσαι υπάλληλος εταιρείας;;; Πες τους σε πιο όνειρο;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.