Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια κόστος και τ.μ;


vagroul

Recommended Posts

για μια αδεια για 80τμ υπογειο,80τμ εισογιο και 80τμ πρωτο οροφο ποσο κοστιζει περιπου η αδεια και ποσα τετραγωνικα πιανεται?80+80+80=240 τι αφαιρηται αο αυτα.

 

αν φτιαξω τον πρωτο οροφο χωρις να ριξω πλακα αλλα με ξυλινο δαπεδο αλαζει κατι στην αδεια?

 

ακομα η βεραντες πιανονται μεσα στην αδεια?

 

μια ερωτηση ακομα που δεν ξερω αν ειναι σχετικη..τα μετρα που αφαιρουνται απο την αδεια οπως το υπογειο και κποια αλλα για το ικα αφαιρουνται?

 

ρωταω στο φορουμ γιατι ειμαι μηχανικος σε καραβι και σκεφτομαι την κατασκευη ενος σπιτιου οταν γυρισω αλλα μεχρι τοτε εχω καποιες απορειες.

Link to comment
Share on other sites

To υπόγειο μετράει στον προυπολογισμό με συντελεστή 50% .

 

Οι βεράντες δε μετράνε. Το ξύλινο δάπεδο δεν αλλάζει τον προυπολογισμό.

 

Η ελάχιστη νόμιμη αμοιβή υπολογίζεται με βάση τον Προυπολογισμό. Τώρα ακριβώς το ελάχιστο κόστος αδείας υπολογίζετε με μεγάλη ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω, επειδή πολλές φορές γίνεται μπέρδεμα με όσους δεν ασχολούνται με την έκδοση αδειών , ότι λέγοντας "βεράντα" η οποία δεν προσμετράται στον υπολογισμό αμοιβών δεν εννοούμε την βεράντα ή τα μπαλκόνια που είναι στεγασμένα και τα οποία συνιστούν ημιυπαίθριους χώρους.

 

Ο ημ/θριος προσμετράται αλλά με άλλο συντελεστή.

 

Και οι ημ/θριοι και τα υπόγεια προσμετρώνται στον υπολογισμό ενσήμων αλλά με μειωμένους συντελεστές.

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω

1)αν στα τμ μιας αδειας ποιοι χωροι ειναι εντος δηλαδη υπογειο,ημιυπαιθριος χωρος και το βασικοτερο αν σε οικια με δευτερο πατωμα χωρις πλακα αλλα με ξυλινο πατωμα αν μετριεται και αυτο στα τετραγωνικα της αδειας.

πχ . 80τμ υπογειο + 80 ισογειο + 80 πρωτος οροφος με ξυλινο πατωμα και σκεπη ποσα τετραγωνικα θα γραφει η αδεια?

 

2)το ικα για να βγουν τα ενσημα τα μετραει διαφορετικα η αυτα που γραφει η αδεια?

 

ευχαριστω.

 

ειμαι μηχανικος σε καραβι ι αυτο ρωταω εδω και δεν ρωταω καποιον μηχανικο γιατι δεν βρισκομαι Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

ρωταω σαν κοστος ως ιδιοτης οχι σαν αμοιβη σαν πολ.μηχανικος.

 

μου ειπαν οτι οταν αντι για πλακα μπει ξυλινο πατωμα τοτε δεν προσμετριεται ο οροφος στην αδεια.

ισως μου ελεγαν κατι σαν σοφιτα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μιλα με καποιον μηχανικο προσωπο με προσωπο..Δε γινεται να σου πει καποιος κοστος αδειας μεσα απο ενα φορουμ..

 

Οτι ειπε παραπανω ο ilias ισχυει...Ειτε ειναι το πατωμα απο ξυλο, σκυροδεμα, μεταλλο, καλαμια...μετραει στη δομηση...και στην αδεια... (στην αδεια ολα μπαινουν εκτος απο τους εξωστες...)

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν οτι οταν αντι για πλακα μπει ξυλινο πατωμα τοτε δεν προσμετριεται ο οροφος στην αδεια.

ισως μου ελεγαν κατι σαν σοφιτα.

 

Ναι κάνοντας παράνομη σοφίτα. Και μετά αρχίζουν τα προβλήματα. Το να έχεις παρανομίες υποβαθμίζει την αξία της περιουσία σου.

Link to comment
Share on other sites

την βεράντα ή τα μπαλκόνια που είναι στεγασμένα και τα οποία συνιστούν ημιυπαίθριους χώρους.

 

 

μια στεγασμένη βεράντα δεν είναι πάντα ημιυπαίθριος χώρος

Link to comment
Share on other sites

1) Το υπόγειο δε μετρά στη δόμηση υπό προυποθέσεις, πχ: πόσο προεξέχει του φυσικού εδάφους, καθαρό ύψος, χρήση κλκπ

 

2) Το ξύλινο πάτωμα δεν παίζει ρόλο. Ο όροφος φυσικά και μετρά στη δόμηση.

 

3) Οι ημιυπαίθριοι δε μετρούν στη δόμηση αν έχουν τις απαιτούμενες διαστάσεις και δεν υπερβαίνουν το 15% (ή παλαιότερα το 20%) της δόμησης.

 

Όπως κατάλαβες είναι πολλά που πρέπει να ληφθούν υπόψη.

 

4) Για το ΙΚΑ δεν κατάλαβα πολύ καλά το ερώτημά σου. Κατά την έκδοση της αδείας, συμπληρώνεται και ο σχετικός πίνακας με τα ένσημα τον οποίο προσκομίζεις και στο ΙΚΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.