Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Παρατηρήσεις κατά τον έλεγχο στατικής μελέτης.


 
Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Δεν είναι παραλογο Χάρης μερικοι να αγανακτουνε οταν διαβάζουν αυτα και ας μην είναι ακριβως μεσα στο θέμα της συζήτησης, ετσι κι αλλιως κουβεντα κανουμε. Ειναι οντως γεγονός οτι ο ρολος του ελεγκτη περιορίζεται στην εφαρμογη του νόμου και ΕΑΚ/ΕΚΩΣ ολα τα αλλα ειναι απλως εξυπνάδες. Μου φαίνονται εντελως παραλογα αυτα που σας ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

Συναδλφοι και να ειναι μονον αυτα..υπαρχουν και αλλα ..Π.Χ

Πολεοδομια συγγρου (μην την παρεξησεται!) σε μελετη προσθηκης με διαρυθμισεις ενω ειχε συνταχθη εκθεση αυτοψιας οπως το σχετικα διαταγμα οριζει ..ο υπαληλος ηθελε να ειναι δακτυλογραφημενη και να συνοδευεται με τεχνικη εκθεση μελετης. !! οχι αυτη που αναγραφεται στις πρωτες σελιδες του τευχους καθε στατικου προγραματος. Αλλα περιγραφη πως μοντελοποιησες αυτο πως θα κανεις το αλλο και δεν συμαζεβεται. Το χειροτερο ηθελε να φαινονται η παραδοχες φορτισεων οχι στην 4 σελιδα του τευχους αλλα στην πρωτη η δευτερη μετα την δηλωση. Αυτα τα τραγελαφικα απο ανθρωπους που οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι ως μελετητες (ενοω τους ελεγχοντες στις πολεοδομιες ) και μερικοι κομπλεξικοι εκτος των περιπτωσεων οπως λεει ο προηγουμενος συναδελφος και συμφωνω.. και αλλοι επειδη δεν τους δινεις να κανουν αυτοι τις μελετες ζητανε αυθαιρετα οτι τους κατεβει.(πολεοδομια αιγαλεω .ο κυριος του καπανδριτιου με τις πισινες ο οποιος εχει νταλκα με το φεσπα. ..και ας μην συνεχισω για μαρκοπουλο.).

Υπαρχει διαταγμα προδιαγραφων συνταξης στατικων μελετων και τιποτα παραπανω δεν πρεπει να αποδεχομαστε εκτος προαιρετικα κποιοι μελετητες θελουν να αναφερουν επιπλων. Ερμηνιες και προτιμησεις και αποψεις προσωπΙκες του καθε υπαλληλου δεν πρεπει να γινονται αποδεχτες. Μονο οτι αναφερουν οι κανονισμοι. (ακου να κανεις το στηθαιο απο μπετον? !!) Μια μηχανικος πολεοδομια ελευσινας ζητουσε σε ενα πλαισιο -ανοιγμα 8-9 μετρα να βαλω συνδετηρες Φ10 η Φ12 τουλαχιστον και οχι Φ8/15 η 10 οπως εβγαζε η μελετη διοτι λεει εχεις μεγαλο ανοιγμα!!! Αντε τωρα να εξηγησεις στην υπαληλο την ρολο παιζουν οι συνδετηρες και δεν εξαρτωνται απο τα ανοιγματα κλπ... ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟς...

Link to comment
Share on other sites

Κεντρική Πολεοδομία Θεσσαλονίκης.

Τα κάτω σίδερα των πλακών στις στηρίξεις να συνεχίζουν εφόσον είναι δυνατόν 30cm πέρα από τον άξονα της στηρίζουσας δοκού μέσα στην όμορη πλάκα ακόμα και αν είναι πρόβολος. Ο λόγος; Καλύτερη αγκύρωση.

Αν δεν υπάρχει συνέχεια πλάκας τότε τα άνω σίδερα να κάμπτονται προς τα κάτω για 10~15cm.

 

Στο έκκεντρο πέλμα πεδιλοδοκού να τοποθετείται και οπλισμός άνω Φ12/15 (τουλάχιστον για πολυώροφο κτίριο).

 

Στην τεχνική έκθεση κατεδάφισης διώροφου κτιρίου που κολλάει σε άλλη παλιά διώροφη οικοδομή, να γραφτεί ότι εκτός των μηχανικών μέσων (εκσκαφέας) θα χρησιμοποιηθούν και χειρωνακτικά μέσα (μικρού βάρους κομπρεσέρ χειρός).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ θα σας αναφέρω ένα περιστατικό - ανέκδοτο που μου έτυχε σε πολεοδομία της πόλης μου(έχει δύο αλλά δεν θα αναφέρω σε ποιά), όπου σε μεταλλικό κτίριο ανοίγματος 15μ περίπου μου ζητήθηκε να μπεί πέδιλο στο περιμετρικό τοιχειακι ύψους .50μ σε σημείο όπου δεν υπήρχε κολώνα για αυξηση της ακαμψίας του περιμετρικού τοιχείου.............................μετά από πολλές συζητήσεις και παζαρέματα καταλήξαμε στο εξής : θέλεις την άδεια ... τότε δείξτο τουλάχιστον στα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

bmw316gr αυτό το προβλέπει ο κανονισμός όταν το Σ.Δ. είναι μήκους πάνω από 9μ αν θυμάμαι καλά.

Αλλά επίσης ο κανονισμός σου δίνει το δικαίωμα να μην έχεις καν ΣΔ που συνδέει τα θεμέλια ενός πλαισίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Κεντρική Πολεοδομία Θεσσαλονίκης.

 

Στο έκκεντρο πέλμα πεδιλοδοκού να τοποθετείται και οπλισμός άνω Φ12/15 (τουλάχιστον για πολυώροφο κτίριο).

 

Kατάρχην θα ήθελα να χαιρετίσω την ωραία παρέα που έχετε και να προσπαθήσω με τις δικές μου γνώσεις να βοηθήσω όσο και εγώ μπορώ περισσότερο.

 

Βασικό είναι να σημειωθεί ότι ο ¨κάθε¨ ελεγκτής μπορεί να γράφει ότι παρατήρηση θέλει φτάνει να υπάρχει και αντίστοιχη υποστήριξη από νομοθεσία και όχι γιατί το ξέρω εγώ ή έτσι είναι. Εδώ φυσικά μπαίνει το εξής ερώτημα. Θέλω να τελειώνω γρήγορα ή να πάμε με τους κανονισμούς. Η δική μου απάντηση είναι ότι φυσικά και με τους κανονισμούς. Δηλ. Οταν πέρνουμε τις παρατηρήσεις, κάνουμε μια αίτηση με αρ. πρωτ. όπου ζητάμε ευγενικά να μας απαντήσουν δίπλα σε κάθε παρατήρηση την αντίστοιχη παραμπομπή στον κανονισμό. Πιστεύω ότι μπορεί να είναι πιο αυστηροί μετά αλλά θα είναι πάντα με το γράμμα του νόμου κάτι το οποίο είναι και το ζητούμενο.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα τώρα. Από πουθενά δεν τεκμέρεται η τοποθέτηση αυτό του οπλισμού στο άνω μέρος. Το στατικό μοντέλο είναι αμιγώς πρόβολος, χρειάζεται οπλισμό κατ'ελάχιστο κάτω. Το Φ12/15 άνω ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ πουθενά.

 

Δοκοί στις οποίες στηρίζεται ξύλινη αυτοφερόμενη στέγη θα πρέπει να διαστασιολογούνται σε διαξονική κάμψη λόγω των αντιδράσεων της στέγης, κατακόρυφων και οριζόντιων.

Ακόμα και αν δεν προκύπτει οπλισμός παρειάς, ζητούν έναν ελάχιστο οπλισμό 2Φ12/παρειά.

 

Θεωρεί την σύνδεση του ξύλου με την δοκό ώς πάκτωση. Με αυτήν την λογική έχουμε τα εξής.

1. Αφού λύσουμε την ξύλινη στέγη με στοιχεία έδρασης πακτώσεις, πέρνουμε τις αντιδράσεις.

2. Στα σημεία έδρασης της στέγης δημιουργούμε ενδιάμεσους κόμβους στην δοκό από Ω.Σ. (αν δεν χρειάζεται προχωράμε πιο κάτω).

3. Βάζουμε τα φορτία (προσοχή με τις παραγοντοποιήσεις-κατηγορίες που μπαίνουν)

4. Ο επιπλέον έλεγχος που πρέπει να γίνει είναι αυτός της στρέψης στην δοκό από Ω.Σ. Για το λόγο αυτό και ζητούν 2Φ12/παρεία. Αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω αν φτάνει ο υφιστάμενος οπλισμός γιατί να τον βάλω.. Ολα σχεδόν τα προγράμματα (συνήθως μετά από απαίτηση) εκτελούν έλεγχο σε στρέψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σημερινό "κρούσμα": ζητείται στατικός υπολογισμός εξωτερικής σκάλας επί εδάφους,ανεξάρτητης από το κτίριο, που οδηγεί στο υπόγειο...Πολεοδομία Μεσσηνίας.Πως να την υπολογίσω ? :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να γελάσω, αλλά σκέφτηκα το πως είσαι οπότε ...

Υπολογισέ την σαν να είναι στον αέρα!!!!

Μα είμαστε καλά?????

Ο ένας θέλει να μην δείχνω το επίχρισμα, ο άλλος στατική μελέτη σκάλας επί εδάφους...

Σε λίγο θα μας ζητήσουν να γυρίσουμε και να σκύψουμε...

Αι σιχτίρ και μετά μερικοί λένε γιατί τα έχουμε με το Δημόσιο (η τυχόν απάντηση στο τελευταίο καρφί σε άλλο συγκεκριμένο τοπικ, όχι εδώ)

Link to comment
Share on other sites

..με πεπερασμένα επί ελαστικού εδάφους , αφού φυσικά, πάρεις πρώτα τα αποτελέσματα της γεωτεχνικής μελέτης :D

Link to comment
Share on other sites

Μην γελάτε συνάδελφοι, η αιτιολόγηση ήταν πως έχει .... πολλά σκαλιά (17 για την ακρίβεια, ευθύγραμμη). Αρα είναι σοβαρό το θέμα....

Ευτυχώς που μετά την ν-ιοστή @@@@@@@ αποκτάς ανοσία....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.