Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φοροτεχνικά - Εκπιπτόμενες δαπάνες


Recommended Posts

Διάβασε το πέμπτο κεφάλαιο (εκπιπτόμενες δαπάνες) του

Οδηγού για την φορολογία Ελευθέρων Επαγγελματιών.

 

Κάνουμε αναζήτηση πριν υποβάλουμε κάποιο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

τελέυταια ερωτηση και συγνωμη για την ταλαιπωρια

οι δαπανες που εχει στο Ε καφαλαιο που εδωσες μπορουν να χρησιμοποιηθουν για να γλιτωσεις το ΦΠΑ (19%) ή για να τα δηλωσεις στο φορο εισοδηματος ωστε να παρεις πισω το φορο παρακρατησης (20%) ;

 

ευχαριστω

 

 

Παρακαλώ μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Οι δαπάνες - έξοδα δηλώνονται στις περιοδικές δηλώσεις Φ.Π.Α., όπως και στην φορολογική δήλωση.

Να είσαι προσεχτικός με τα φορολογικά θέματα και να διαβάσεις την σχετική νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

στο ΑΠΥ μπορω να βαζω σαν εξοδα εξοδα συντηρησης αυτοκινητου,εστιατοριων και να εκπιπτουν απο το 3μηναιιο ΦΠΑ που πληρωνω (το ΦΠΑ τους φυσικα;)

 

Πρακτικά και συνοπτικά, η απάντηση είναι "όχι". Μπορείς δηλαδή υπό προϋποθέσεις (όχι στο "ΑΠΥ" αλλά στη φορολογική σου δήλωση), αλλά δεν αξίζει το ρίσκο και το όφελος είναι πολύ μικρό. Για τα έξοδα αυτοκινήτου και εστιατορίων που ανέφερες. Θα γενίκευα και θα έλεγα ότι εκτός των πολύ υψηλών εισοδημάτων, γενικά η καταχώρηση επιπλέον δαπανών μέσω τιμολογίων δεν μας δίνει και ιδιαίτερο όφελος πέρα από κάποια μικρή έκπτωση ΦΠΑ, αντιθέτως δε, αυξάνει δραματικά τον κίνδυνο προστίμου σε ελέγχους και κάνει ασύμφορα πολύπλοκα τα φορολογικά όσων τα τηρούμε μόνοι μας. Όσο κρατάει το καθεστώς με τους συντελεστές καθαρού κέρδους, ΄για όσους κινούμαστε σε "λογικά" εισοδήματα και για όσο δε μας κόβουν το αφορολόγηρο όριο. Όταν αλλάξει το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

κατσε ο συντελεστης καθαρου κερδους (το 0.72) που αναφερεις λογιζεται μονο στον υπολογισμο επι των καθαρων κερδων για να επιστραφει με τον φορο παρακρατησης (το 20% που λεγαμε)

 

δεν εχει σχεση με το ΦΠΑ (19%) που πληρωνεται καθε τριμηνο.σωστα;

 

μη με μπλεκεις ;)

για να παρω πισω το ΦΠΑ το τριμηνιαιο αρκει να δειχνω αποδειξεις ασφαλιστρα κλπ και να παιρνω πισω το ΦΠΑ τους.

πως μπλεκει το ΦΠΑ με το συντελεστη καθαρου κερδους;

μπορεις σε παρακαλω να αποσαφηνισεις το εννοεις;

 

ειναι ξεκαθαρο οτι αλλο φορος παρακρατησης και αλλο το ΦΠΑ η συσχετιζονται καπως;:???:

 

επισης δεν καταλαβαινω αυτο που εννοεις οτι μπλεκω και θετω τον εαυτο μου σε κινδυνο ελεγχου...λες και θεωρεις εκ των πραγματων οτι θα κλεβω!:)

αποδειξεις νομιμες και τιμολογια αληθη θα δειχνω

 

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το ΦΠΑ το 19% που δινει καθε τριμηνο ο ελευθερος επαγγελματιας...με τι ειδους δηλωθεντα εξοδα μπορει να το λαβει πισω;

 

υπαρχει καποιος νομος που αναφερει το ειδος τον εξοδων; κι αν ναι μπορειτε να δωσετε το σχετικο link;

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
sako

 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Για να γλυτώνεις ΦΠΑ αξίας 25€ το μήνα πρέπει να έχεις έξοδα ~130€ το μήνα που κανονικά δεν θα έπρεπε να τα βάλεις στα έξοδα.

Νομίζω ότι μπορείς να κάνεις αυτό που λες υπό δύο προϋποθέσεις:

1) να κρατήσεις ένα μέτρο δηλαδή να έχεις "καλή" αναλογία εσόδων-εξόδων και να μην εμφανίζεις υπερβολικά μεγάλα έξοδα,

2) να έχουν λογική βάση τα έξοδα σου και να μην είναι άσχετες δαπάνες.

 

 

vtounto

Νομίζω ότι υπάρχει διπλασιασμός των όποιων προστίμων. Βέβαια όλα είναι μαχητά.

Εγώ πάντως τα περνάω, γιατί κρατώ τις προϋποθέσεις που ανέφερα παραπάνω στον sako.

Πάντως την τελευταία φορά πλήρωσα τα 1500€ και κοιμόμουν ήσυχος, ενώ την προ-προηγούμενη που δεν πλήρωσα και με είχαν καλέσει για έλεγχο των φορολογικών μου στοιχείων είχα ένα άγχος που κράτησε 1,5 χρόνο! Τόσο χρειαζόταν για τον έλεγχο.

Από τότε λέω "βρε άι στο... καλό σας παλιό κλέφτες πάρτε 300€ το χρόνο και αφήστε με ήσυχο, αλλά να ξέρετε ότι τα περνάω στα έξοδα μου και όταν θα 'ρθείτε να αγοράσετε σπίτι θα το πληρώσετε και σεις και όλοι σας".

Γιατί τελικά αυτό γίνεται παντού και πάντα.

Και ο καφές που πληρώνεις 4€ έχει το κόστος της μαφίας περασμένο στην τιμή του.

 

Συμφωνω οτι τα νταβατζιλικια τα πληρωνει ο τελικος πελατης συνηθως. οχι παντα ομως.

π.χ. Εγω κανω μελετες, εγκαταστασεις και εμποριο. Αν η εφορια θελει καθε 5ετια 1500 ευρω μπορω να προσθεσω ενα 10% στις μελετες και να τελειωνω. Ομως θα ρθει ο δημοσιος υπαλληλος που κανει μελετες και δεν εχει την εφορια να τον πριζει και θα κανει τη μελετη με τα μισα λεφτα με αποτελεσμα να χασω τη δουλεια.

Αυτο το βλεπω πιο πολυ στις εγκαταστασεις. Εκει οι μισοι ηλεκτρολογοι, υδραυλικοι κτλ ειναι παρανομοι. Δεν εχουν εξοδα, δε τους πειραζει κανενας. Πως θα τους ανταγωνιστω εγω αν βαλω και το χαρατσι της εφοριας στιες τιμες μου;

 

Παντως εχεις απολυτο δικιο οτι με 1500 ευρω γλιτωνεις το αγχος. Επειδη οι παγιδες ειναι πολλες εχω την εντυπωση οτι δεν αξιζει τον κοπο να μη δωσεις 1500. Αν δε τα δωσεις θα πρεπει να ξεσκονισεις ολη την ελληνικη νομοθεσια (κανενας λογιστης, ουτε και εφοριακος μπορει να πει απολυτα οτι γνωριζει τα παντα για τα φορολογικα) ωστε να εισαι σιγουρος και τελικα θα καταληξεις να εισαι λογιστης κι οχι μηχανικος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι για το πρόστιμο όταν εκπίπτεις ΦΠΑ λανθασμένα είναι 1,5% για κάθε χρόνο, επί τα χρόνια που έχουν περάσει.

Αυτό σημαίνει οτι εάν έχεις αγοράσει κάτι το οποίο έχει ΦΠΑ 25,00€, και έστω οτι σου γίνεται έλεγχος λίγο πριν κλείσει πενταετία από την αγορά τότε το πρόστιμο είναι:

1,5% x 25,00€ x 12μήνες x 5 χρόνια = 22,50€ συν οτι επιστρέφεις τα 25,00€ πίσω.

Από εκεί και πέρα είναι στο καθένα να εκτιμήσει τι μπορεί να περάσει και τι όχι και κατά πόσο αξίζει το ρίσκο να πέσεις σε κάποιον στραβωμένο ελεγκτή που δεν θα αναγνωρίσει την αγορά.

 

Μέχρι τώρα παντός που φορολογούμασταν εξωλογιστικά (με ΣΚΚ), βάζοντας την προσαύξηση 20% ουσιαστικά αυτό- περαιωνόμασταν, οπότε κάθε πονηρή (από τους ελεγκτές) προσπάθεια για να περαιωθείς ήταν λάθος κίνηση. Απλά να γεμίζει το ταμείο της Εφορίας (ή η τσέπη κάποιου...) με λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

σήμερα πλήρωσα στο ΤΕΕ το κόστος του λογισμικού του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (100 €+ΦΠΑ) και μου εξέδωσαν ένα γραμμάτιο είσπραξης, στο οποίο όμως δεν αναγράφονται φορολογικά στοιχεία μου αλλά μόνο η διεύθυνση κατοικίας μου (δεν διατηρώ έδρα στην κατοικία μου).

 

1. Το γραμμάτιο σαν παραστατικό, μπορεί να περαστεί στο βιβλίο εσόδων-εξόδων?

2. Αν υποθέσουμε ότι μπορεί να περαστεί, φαντάζομαι ότι είναι απαραίτητο να αναγράφονται και τα φορολογικά μου στοιχεία σε αυτό, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.