Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περί επαγγελματικών δικαιωμάτων (γενικά)


Recommended Posts

Νίκο τα πράγματα δεν είναι τόσο χαοτικά όσο τα περιγράφεις. Ναι, ο πολιτικός μηχανικός ΤΕ έχει το δικαίωμα να ανοίξει ένα τεχνικό γραφείο και να κάνει ότι και ο διπλωματούχος. Η διαφορά είναι ότι για παράδειγμα στην επαρχία ΟΛΟΙ οι διπλωματούχοι πολιτικοί μηχανικοί ανοίγουν αργά ή γρήγορα το δικό τους γραφείο, ενώ αντίθετα λίγοι ΤΕ κάνουν το ίδιο. Πολλοί εξ' αυτών αναζητούν θέσεις ΤΕ στο δημόσιο (σαφής διαχωρισμός επαγγ. δικαιωμάτων), άλλοι ως ιδιωτικοί υπάλληλοι σχεδιαστές κλπ. Δεν λέω κάτι για να μειώσω τους συνάδελφους τεχνολόγους, αναφέρω την κατάσταση όπως την αντιλαμβάνομαι προσωπικά. Δεν ξέρω αν είναι παντού έτσι. Θέλω να καταλήξω στο ότι αν τελικά αξίζουν (όπως περίπου ισχυρίζεσαι) 9 στους 10 ΠΜ του πολυτεχνείου και 1/10 του ΤΕΙ, αυτοί είναι που τελικά θα προοδεύσουν και θα βρεθούν ως ανταγωνιστές. Οι υπόλοιποι θα ασχοληθούν με κάτι άλλο και δεν θα τους βρεις μπροστά σου. Η ίδια η αγορά φιλτράρει τους καλούς από τους σκάρτους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδη αν σου εδινε η σχολη το δικαιωμα να κανεις και εγχειρησεις, δε θα δισταζες να τις κανεις, ετσι;
Υποθετικα αν μου εδινε το δικαιωμα και ειχα ασχοληθει με την χειρουργικη ωστε να την γνωριζω, ναι θα το εκανα. Δε μου δινεται το δικαιωμα, και ηθικα με τις σημερινες μου γνωσεις δεν κανω ουτε ενεση. Μακαρι τα δικαστηρια να εστελναν κοσμο στη φυλακη και να επερναν αδειες ασκησης επαγγελματος απο αυτους που πρεπει, δυστυχως στην Ελλαδα ζουν οι θρασεις.

Επειδη το λες εσυ; Αν θελεις να ειναι το θεμα βασει βαθμολογιας, τοτε ουτε ο ΕΜΠ θα εχει ιδια δικαιωματα με αυτον απο το Πατρων, αλλα ουτε και αποφοιτοι απο το ιδιο τμημα με διαφορετικο βαθμο πτυχιου θα εχουν τα ιδια δικαιωματα (οπως πολυ σωστα ειπε ο bas). Οχι δυο μετρα και δυο σταθμα.

Συμφωνω. Αν το πατρων θα ειχε το 90% των δικαιωματων του ΕΜΠ τοτε μερικα ΤΕΙ θα ειχαν κατω του 10%. Εγω δεν θα πηγαινα σιγουρα στο Πατρων Ηλεκτρολογος αλλα στο ΕΜΠ πολιτικος που περναγα. Ισως και να εδινα δευτερη φορα πανελληνιες για ηλεκτρολογος στο ΕΜΠ.

Ας γινει τοτε αυτο που λεμε. Δηλαδη μετα το πτυχιο, να δινουν ολοι ξανα εξετασεις για να παρουν επαγγελματικα δκαιωματα βαση των επιδωσεων στις εξετασεις. Κι επισης οχι εξετασεις μια φορα. Ανα 4-5 χρονια ξανα.

Συμφωνω. Και οποιος υπογραφει σκανδαλωδεις μελετες να ελεγχεται αμεσα.

Ξαναδες αυτο που λεω για εξετασεις. Οπως λες εσυ για το επιπεδο των αποφοιτων ΤΕΙ, υπαρχουν πληθωρα παραδειγματων για αποφοιτους Πολυτεχνειου που δεν ξερουν που τους παν τα τεσσερα.

Συμφωνω απολυτα, αλλα πρεπει να συμφωνησεις κι εσυ στο διαφορετικο επιπεδο εισακτεων, ως συνολο παντα, όχι σε ατομικο επιπεδο. Σε ατομικο επιπεδο πολλοι τελειωνουν ΤΕΙ και ειναι αστερια. Εκ των πραγματων ομως το ΤΕΙ που τελειωσαν δεν μπορει να εχει το ιδιο κυρος με το πολυτεχνειο. Ξερεις στα φροντιστηρια χωριζουν τους μαθητες σε επιπεδα. Δε βαζουν τον αριστο με αυτον που θελει απλα να περασει την ταξη. Αν βαλεις τον αριστο με τον ασχετο εκ των πραγματων ο αριστος θα χασει. Η διδασκαλια και οι απαιτησεις ακολουθουν παντα το μεσο ορο της ταξης.

 

Νίκο τα πράγματα δεν είναι τόσο χαοτικά όσο τα περιγράφεις. Ναι, ο πολιτικός μηχανικός ΤΕ έχει το δικαίωμα να ανοίξει ένα τεχνικό γραφείο και να κάνει ότι και ο διπλωματούχος. Η διαφορά είναι ότι για παράδειγμα στην επαρχία ΟΛΟΙ οι διπλωματούχοι πολιτικοί μηχανικοί ανοίγουν αργά ή γρήγορα το δικό τους γραφείο, ενώ αντίθετα λίγοι ΤΕ κάνουν το ίδιο. Πολλοί εξ' αυτών αναζητούν θέσεις ΤΕ στο δημόσιο (σαφής διαχωρισμός επαγγ. δικαιωμάτων), άλλοι ως ιδιωτικοί υπάλληλοι σχεδιαστές κλπ. Δεν λέω κάτι για να μειώσω τους συνάδελφους τεχνολόγους, αναφέρω την κατάσταση όπως την αντιλαμβάνομαι προσωπικά. Δεν ξέρω αν είναι παντού έτσι. Θέλω να καταλήξω στο ότι αν τελικά αξίζουν (όπως περίπου ισχυρίζεσαι) 9 στους 10 ΠΜ του πολυτεχνείου και 1/10 του ΤΕΙ, αυτοί είναι που τελικά θα προοδεύσουν και θα βρεθούν ως ανταγωνιστές. Οι υπόλοιποι θα ασχοληθούν με κάτι άλλο και δεν θα τους βρεις μπροστά σου. Η ίδια η αγορά φιλτράρει τους καλούς από τους σκάρτους.
Να ξεκαθαρισω οτι τα ποσοστα δεν ειναι ετσι οπως τα λες, δυστυχως ή ευτυχως. Απο πολυτεχνειο μονο ενα 50% νομιζω εγω οτι ειναι ικανο να παρει πρωτοβουλιες στην ασκηση του επαγγελματος του (ειτε ως ελ. επαγγ. ειτε σε καποια σοβαρη εταιρια). Οι υπολοιποι νοιωθουν μονοι τους ανικανοι και ψαχνουν κατι ευκολο να κανουν. Απο ΤΕΙ ισως να ειναι 10%.

Η αγορα φιλτραρει ως ενα σημειο. Ξερω θρασυτατα λαμογια που εχοντας πληρη αγνοια υπογραφουν οτι και να ζητησεις, ειπαμε φυλακη δεν πηγε κανεις.

 

Οι καιροι ειναι δυσκολοι και ναι μεν υπαρχουν πολλοι αποφοιτοι ΤΕΙ π.χ. Ηλεκτρολογιας που γνωριζοντας τις δυνατοτητες τους ασχολουνται αποκλειστικα με τις εγκαταστασεις (ως συγχρονοι μαστοροι), υπαρχουν ομως και πολλοι ασχετοι που σφραγιζουν αυτο που για ηθικους λογους ο διπλωματουχος δε το σφραγιζει. Οταν κατι το αποκτησεις ευκολα δε το εκτιμας, δε το σεβεσαι, δεν εχεις ηθικους φραγμους.

Link to comment
Share on other sites

EDIT:

Λοιπόν για να μην λέμε ότι θέλουμε οι Νοσηλευτές δεν είναι Ιατροί ΤΕ. Ποιος είπε ποτέ κάτι τέτοιο; Υπάρχουν οι Νοσηλευτές ΠΕ. Με αυτούς οι Νοσηλευτές ΤΕ έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα με τους ΠΕ όμως να έχουν ταχύτερη εξέλιξη. Ομοίως συμβαίνει με τους Λογιστές. Στο μόνο επάγγελμα που οι ΤΕ είναι αποκλεισμένοι παντελώς είναι στο επάγγελμα του Μηχανικού.

 

Η κοροιδία ξεκινάει από το 1930 και συνεχίζεται μέχρι σήμερα. Μερικές ειδικότητες έχουν εξοργιστικά πολλά δικαιώματα ενώ άλλοι τίποτα. Γιατί; Γιατί ο βασιλιάς το 1930 δεν ήξερε τι μηχανικοί θα υπάρχουν το 2010. Απλό είναι. Αλλά για να μην ξεβολευτεί η συντεχνία μας κρατάει 80 χρόνια πίσω. Τόσο προοδευτικοί είναι αυτοί και άλλο τόσο αυτοί που υποστηρίζουν τέτοια πρωτοφανή αδικία.

 

Εξορθολογισμός είναι η μόνη λύση. Τι πρόγραμμα σπουδών είχες φίλε μου; Αυτό; Δικαιούσε Α,Β,Γ. Πήρες Msc εκεί; Πάρε και το Δ. Απλά ορθολογικά και εξηγημένα. Όχι ο προγραμματιστής να υπογράφει Μέση Τάση, ο αρχιτέκτονας καυστήρες και ότι άλλο κουλό και στρεβλό μαθαίνουμε μέρα με τη μέρα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση: Εφοσον συμφωνεις για το συστημα εξετασεων, συμφωνεις να μπορουν να συμμετεχουν οι ΠΕ και οι ΤΕ επι ισης οροις; Να μπορει οποιος ειναι διαβασμενος να παει μπροστα ή και εκει θα υπαρχει διαχωρισμος του στυλ, οι ΤΕ θα δινουν για το "Lower" των μηχανικων και οι ΠΕ για το "Proficiency" των μηχανικων;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση: Εφοσον συμφωνεις για το συστημα εξετασεων, συμφωνεις να μπορουν να συμμετεχουν οι ΠΕ και οι ΤΕ επι ισης οροις; Να μπορει οποιος ειναι διαβασμενος να παει μπροστα ή και εκει θα υπαρχει διαχωρισμος του στυλ, οι ΤΕ θα δινουν για το "Lower" των μηχανικων και οι ΠΕ για το "Proficiency" των μηχανικων;

Χωρις διαχωρισμο. Ειδες ποτε οι Εγγλεζοι για να σου δωσουν lower ή proficiency να ζητανε σε ποιο φροντιστηριο πηγαινες; Ομως οι εξετασεις ειναι σοβαρες, δεν ξερεις τι θα πεσει, αν δεν ξερεις Αγγλικα δε το παιρνεις 100 φορες κι αν δωσεις. Δεν ειναι οπως εδω που απο πριν βγαινουν sos θεματα.

 

Λοιπόν για να μην λέμε ότι θέλουμε οι Νοσηλευτές δεν είναι Ιατροί ΤΕ. Ποιος είπε ποτέ κάτι τέτοιο; Υπάρχουν οι Νοσηλευτές ΠΕ. Με αυτούς οι Νοσηλευτές ΤΕ έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα με τους ΠΕ όμως να έχουν ταχύτερη εξέλιξη. Ομοίως συμβαίνει με τους Λογιστές. Στο μόνο επάγγελμα που οι ΤΕ είναι αποκλεισμένοι παντελώς είναι στο επάγγελμα του Μηχανικού.

Γιατροι και Δικηγοροι ΤΕ δεν υπαρχουν και δε θα υπαρξουν. ΤΕ υπαρχουν μονο "βοηθοι" των γιατρων. Μηχανικοι ΤΕ δεν υπηρχαν. Καποιοι κυβερνωντες μετα απο πιεσεις τους εκαναν Μηχανικους.
Η κοροιδία ξεκινάει από το 1930 και συνεχίζεται μέχρι σήμερα. Μερικές ειδικότητες έχουν εξοργιστικά πολλά δικαιώματα ενώ άλλοι τίποτα. Γιατί; Γιατί ο βασιλιάς το 1930 δεν ήξερε τι μηχανικοί θα υπάρχουν το 2010. Απλό είναι. Αλλά για να μην ξεβολευτεί η συντεχνία μας κρατάει 80 χρόνια πίσω. Τόσο προοδευτικοί είναι αυτοί και άλλο τόσο αυτοί που υποστηρίζουν τέτοια πρωτοφανή αδικία.
Καποτε και οι ηλεκτρομηχανολογοι υπεγραφαν οικοδομες (μεχρι δυοροφο νομιζω). πριν απο 50 χρονια οι ηλεκτρομηχανολογοι εκαναν και στατικα στις σχολες, οι πολιτικοι ηλεκτρομηχανολογικα, πως αλλιως να γεμισουν 5 χρονια σπουδων;

Σημερα οι νεοι ΠΜ δε θα πρεπε να αποκτουν δικαιωματα ΗΜ, οπως και οι ΗΜ που πηραν αδειες μετα τη δεκαετια του 50 δεν εχουν δικαιωματα Π.Μ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει βοηθός Γιατρού ΤΕ όπως δεν υπάρχει βοηθός Μηχανικού ΤΕ. Στη μία περίπτωση υπάρχει Νοσηλευτής ΤΕ που είναι κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ από την Ιατρική. Το μόνο αντίστοιχο είναι οι Νοσηλευτές ΠΕ που πάλι οι Νοσηλευτές ΤΕ δεν είναι βοηθοί τους. Κάθε άλλο μάλιστα. Απλά όπως είπα και παραπάνω έχουν ταχύτερη εξέλιξη, και πολύ καλά κάνουν δηλαδή.

 

Δικηγόροι δεν υπάρχουν ΤΕ γιατί δεν υπάρχει "τεχνική". Ομοίως δεν υπάρχουν Φιλόλογοι και Μαθηματικοί ΤΕ. Όπου υπάρχει τεχνική υπάρχουν και οι ΤΕ. Και όπως είπα στο άλλο παράδειγμα με τους λογιστές, όπου υπάρχουν ΠΕ-ΤΕ, έχουν και οι 2 παρόμοια επ. δικαιώματα με τους ΠΕ να έχουν προβάδισμα. ΜΟΝΟ στους Μηχανικούς υπάρχει θέμα και αυτό λέει πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Αν το πατρων θα ειχε το 90% των δικαιωματων του ΕΜΠ τοτε μερικα ΤΕΙ θα ειχαν κατω του 10%. Εγω δεν θα πηγαινα σιγουρα στο Πατρων Ηλεκτρολογος αλλα στο ΕΜΠ πολιτικος που περναγα. Ισως και να εδινα δευτερη φορα πανελληνιες για ηλεκτρολογος στο ΕΜΠ.

 

 

 

 

νομιζω οτι οποιοδηποτε περιθωριο για σοβαρη σηζητηση μαλλον μας τελειωσε, με τετοιες χαζομαρες

Link to comment
Share on other sites

κύριε skourtis, με όλα αυτά που αραδιάσατε μας πείσατε ??

Θα σας παρακαλούσα να διαβάσετε τις ερωτήσεις που σας έκανα και εάν θέλετε να μας απαντήσετε εκεί. ολα τ'άλλα είναι τούφες...κλείσε την παλιοφυλλάδα που σου στέλνουνε και δες την πραγματικότητα.

 

edit : δηλ. εσύ που υπογράφεις μηχανολογικά δεν είσαι επικίνδυνος ??? ή επειδή σου δίνει την δυνατότητα το τεε να το κάνεις, έχεις γίνει παντογνώστης ?? Την ουσία την έχεις καταλάβει ??

Ο Π.Μ. που υπογράφει τα ηλεκτρικά σου δεν είναι επικίνδυνος ???

Γιατί να χαρακτηρίζονται επικίνδυνοι οι Ηλεκτρολόγοι ΤΕ που θα υπογράψουν υποσταθμούς ???

 

edit 2 : δηλ. αν ένας οδοντογιατρός του έδιναν το δικαίωμα να υπογράφει συνταγές για καρδιακούς, δεν τρέχει τίποτα ? καλύπτετε από την νομοθεσία και ας τα βρούνε μεταξύ τους ? να μοιράσει μερικές να λύσει το πρόβλημα των συντάξεων των ταμείων ??

Ακου κει αφού έχω το δικαίωμα, τι σημασία έχει εάν δεν γνωρίζω... τα συγχαρητήριά μου

Link to comment
Share on other sites

Ακου κει αφού έχω το δικαίωμα, τι σημασία έχει εάν δεν γνωρίζω... τα συγχαρητήριά μου

Δεν ειναι δικα μου λογια αυτα και σε παρακαλω να το διορθωσεις γιατι φαινεται σα να ειπα εγω κατι τετοιο.

 

Κοίτα την απάντηση παραπάνω που έδωσα στον kostaspde, ακριβως το αντιθετο ειπα, εκτος κι αν ο σκοπος σου ειναι η λασπη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Αν το πατρων θα ειχε το 90% των δικαιωματων του ΕΜΠ τοτε μερικα ΤΕΙ θα ειχαν κατω του 10%. Εγω δεν θα πηγαινα σιγουρα στο Πατρων Ηλεκτρολογος αλλα στο ΕΜΠ πολιτικος που περναγα. Ισως και να εδινα δευτερη φορα πανελληνιες για ηλεκτρολογος στο ΕΜΠ.

νομιζω οτι οποιοδηποτε περιθωριο για σοβαρη σηζητηση μαλλον μας τελειωσε, με τετοιες χαζομαρες

Ναι φιλε μου θα διαλεγα το πολυτεχνειο που θα μου εδινε τα περισσοτερα επαγγελματικα δικαιωματα, οι βαθμοι στις πανελληνιες ηταν δικοι και δε τους εκλεψα απο κανεναν, αν εκλεβα βαθμους για να διαλεξω σχολη θα μπορουσες να με κατακρινεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.