Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόσταση ξενοδοχείου από αιγιαλό σε εντός σχεδίου


axoul

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έκανα αναζήτηση στο forum και βρήκα ότι είναι 50μ αλλά στα εκτός σχεδίου.

Στα εντός σχεδίου?

στο ΦΕΚ285Α/2001 δεν λέει τίποτα για αποστάσεις.

όποιος γνωρίζει θα με βοηθήσει πολύ.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υφίσταται ο όρος "απόσταση από αιγιαλό" στα εντός σχεδίου; Δεν υποτίθεται ότι έχει προηγηθεί ο καθορισμός της γραμμής αιγιαλού πριν γίνει το Σχέδιο Πόλεως; Άρα νομίζω ότι η σωστή απάντηση είναι: "Ισχύει το Σχέδιο Πόλεως".

Link to comment
Share on other sites

και όμως μου είπαν στην Πολεοδομία Πειραιά ότι πρέπει προηγουμένως να καθοριστεί ο αιγιαλός παρ'ότι υπάρχει εγκεκριμένο σχέδιο πόλης.

Μάλιστα βρήκα ένα τμήμα καθοσρισμένου αιγιαλού παλαιό και πρέπει εγώ να το επεκτείνω έμπροσθεν της ιδιοκτησίας του ενδιαφερόμενου.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις..... να φανταστώ!!

Αν είσαι σε σχέδιο πόλης... έχεις Ρ.Γ και Ο.Γ .... έχεις Ο.Τ!! όπου σου λέει η Ο.Γ εκεί θα τοποθετήσεις το κτίριο αν θέλεις.

Αν είσαι εντός ορίων οικισμού.... εκεί αλλάζουν τα πράγματα. Θα πρέπει όντως να κάνεις διάγραμμα για καθορισμό Αιγιαλού και παραλίας και αφού πάρεις ΦΕΚ θα ακολουθήσεις το διάταγμα του οικισμού. Εμπλεκόμενη είναι η περιφέρεια εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγκ-60588/32/02 Εγκ-32/02

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΧΩΔΕ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΚΚ ΤΜΗΜΑ Β

 

Εφαρμογή διατάξεων Ν-2971/01 "Αιγιαλός, παραλία και άλλες

διατάξεις" (αποστάσεις από τη γραμμή αιγιαλού,

παραλιακοί οικισμοί, γραμμή δόμησης)

 

Στα πλαίσια τήρησης της διαδικασίας του καθορισμού αιγιαλού και παραλίας σε ακίνητα που απέχουν μέχρι 100 μέτρα από την ακτογραμμή (Αρθ-8 παρ.1 και 2) και στις περιπτώσεις παραδοσιακών οικισμών, πόλεων και οικισμών που δημιουργήθηκαν πριν από το έτος 1923 ή έχουν πληθυσμό κάτω από 2000 κατοίκους και στους οποίους δεν υπάρχει εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο, ο προσδιορισμός της τυχόν νομίμως διαμορφωμένης γραμμής δόμησης γίνεται από την Διεύθυνση (*) ΠΕΧΩ της Γενικής Γραμματείας Περιφέρειας Αρθ-7 παρ.5).

Στις παραλιακές περιοχές με εγκεκριμένο σχέδιο πόλεως η δόμηση γίνεται με βάση τις εγκεκριμένες οικοδομικές και ρυμοτομικές γραμμές.

Μετά τη δημοσίευση του Ν-2971/01 (ΦΕΚ-285/Α/19-12-01 ) και σύμφωνα με τα ειδικότερα οριζόμενα στο Αρθ-7 παρ.2 αυτού, είναι σαφές ότι δεν μπορούν να έχουν πλέον ισχύ οι Εγκ-26/10-4-90 και Εγκ-39/7-4-93 , καταργούνται.

 

_______________

Μάλλον πρέπει να ζητήσεις παραπάνω διευκρινήσεις από την Υπηρεσία...

Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι με το χωροταξικό του τουρισμού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τι να πω....

και όμως δεν είναι οικισμός.

η περιοχή είναι στα Μεθανα και ύπαρχει σχέδιο πόλης, Ρ.Γ. και Ο.Γ.

Απλά τυγχάνει να είμαι σε ΟΤ που βλέπει στον παραλιακό δρόμο.

τι άλλο μπορεί να συμβαίνει...?

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις ο συνάδελφος Βαρβάρης σου παράθεσε την υπόψη εγκύκλιο.

Αλλά για να μη παρεξηγούμαστε ... καλό είναι να ακριβολογούμε.

Άλλο εντός σχεδίου άλλο εντός ορίων.

 

Εdit : γράφαμε ταυτόχρονα.... Να πάρεις την Εγκύκλιο ανα χείρας και να τους την πας να τη δούν εν ανάγκη με μεγεθυντικό φακό!!!!

 

Εκτός αν ψάχνουν (δε ξέρω ο Δήμος ... και ποιός άλλος εμπλεκόμενος και διαπλεκόμενος) για Μ@@@@@ που θα κάνει τσάμπα το τοπογραφικό του λιμανιού!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπορεί να συμβαίνουν... Μπορεί ας πούμε να έχει εγκριθεί το Σχέδιο τους χωρίς να έχει γίνει ο καθορισμός αιγιαλού. Ή οτιδήποτε. Μπορεί και να ισχύει ό,τι υποθέτει ο GRTOPO... Ή να μην κατάλαβες... ή να ήθελαν εκείνη τη στιγμή να σε ξεφορτωθούν - μήπως ήταν Παρασκευή στις 14:35 που ρώτησες;

Για αυτό σου γράφω παραπάνω: Ζήτα διευκρινήσεις.

Κύτταξα και το χωροταξικό του τουρισμού, μόνο για εκτός σχεδίου μιλάει επίσης.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ξαναπήγα Πολεοδομία με την εγκύκλιο στα χέρια.

Ο υπάλληλος επέμενε ότι έπρεπε να καθοριατεί διότι έτσι ήξερε.

Πήγαμε στην Προισταμένη η οποία αμέσως είπε ότι δεν χρειάζεται καθορισμός αιγιαλού σε εντός σχεδίου.

Φανταστείτε σε τι περιπέτεια θα είχα μπλέξει τον ενδιαφερόμενο, αν δεν είχα στα χέρια μου αυτή την εγκύκλιο που μου ποστάρατε.Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.