Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραίτηση από επίβλεψη


Recommended Posts

αλλά γιά μένα αν δεν έχεις γνώση της διαδικασίας οπλισμού και σκυροδέτησης όπως λες ,

 

Αυτο συναδελφε που το γραφει ?

 

Πολιτικος μηχανικος και να μην ξερει διαδικασια οπλισης + σκυροδετησης ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι αν παραιτηθώ, επιστρέψω στον ιδιοκτήτη την άμοιβή επίβλεψης χωρίς το ΦΠΑ και του ζητήσω ΥΔ με γνήσιο της υπογραφής ότι δεν έχουμε οικονομικές εκκρεμότητες δεν θα έχω πρόβλημα. Το ΦΠΑ ας το χάσει αφού έχει ήδη αποδοθεί. Οσον αφορά το στέλεχος της αδείας, αφού θα αναλάβει άλλος μηχανικός, μάλλον θα ζητηθεί νέα κατάθεση αμοιβής επίβλεψης, ΦΕΜ κλπ για το μηχανικό που θα αναλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες καλά..............η διαδικασία παραίτησης ΔΕΝ είναι μόνο μεταξύ εσένα κ του ιδιοκτήτη,είναι κ μεταξύ του ΤΕΕ κ της Πολεοδομίας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι η πολεοδομία θα ενημερωθεί για την παραίτησή μου, αλλά το ΤΕΕ γιατί πρέπει να το ενημερώσω;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συναδελφε που το γραφει ?

 

Πολιτικος μηχανικος και να μην ξερει διαδικασια οπλισης + σκυροδετησης ?

Hμαρτον , γνώση γιά το συγκεκριμμένο σπίτι μιλάμε .

 

Πάντως βλέπω ότι ασχολείστε με το διαδικαστικό του θέματος , ενώ ο συνάδελφος φαίνεται να έχει επιβλέψει μιά αυθαιρετη οικοδομή και να ευθύνεται γιά ότι έχει κάνει ο άγνωστος μπετατζής .

 

Γιά μένα εκεί είναι το πρόβλημα και πρέπει να απαλλαχθει από αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό αυτό που λέει ο BAS. Αυτό είναι το κυρίαρχο πρόβλημα του συναδέλφου.

Και ο μόνος τρόπος απαλλαγής, είναι η παραίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η διαδικασία που ακολουθώ για να παραιτηθώ; Δίνω γραπτά την παραίτησή μου στον ιδιοκτήτη και προσκομίζω στην πολεοδομία δήλωση παραίτησης από επίβλεψη και αναφέρω αν έχω επιβλέψει κάποιο στάδιο εργασιών; Μήπως πρέπει να αναφέρω τον λόγο της παραίτησής μου; ΄

Φαίνομαι επιβλέπων μιας αυθαίρετης κατασκευής όπως είπε ο BAS και πρέπει να απαλλαγώ από αυτή την επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στον "Τρόπο έκδοσης οικ. αδειών" στον Διαρκή ερμηνευτικό, τόμο Α4 ή Α5... Λεει για αλλαγή επιβλέποντα, ναι, πρέπει να κάνεις αίτηση αναίρεσης (έτσι νομίζω το λέει) της δήλωσης ανάληψης σου. Για ΤΕΕ zavi δεν θυμάμαι να λέει κάτι... Ίσως κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

kmaria συνάδελφε.

 

Σίγουρα θα παραιτηθείς. Το θέμα είναι ότι τα λεφτά λογικά τα χάνεις.

 

Α) Πριν παραιτηθείς μιλάς με το Νομικό Τμημα του ΤΕΕ για το πως εξασφαλίζεσαι γενικά.

 

Ανάφερε του ότι :

 

α) παραιτούμαι, αλλά έχω ευθύνη εως τώρα ?

 

β) αν δεν αναλάβει άλλος συνάδελφος καθότι είναι αυθαίρετο και ο ιδιοκτήτης κινηθεί ΑΣΤΙΚΑ εναντίον μου τι γίνεται ? Με καλύπτει νομικά τουλάχιστον το ΤΕΕ?

 

γ) πιθανή καταγγελία θα επισύρει όλες τις ποινές και ποια η εμπλοκή μου (πειθαρχικό-ποινικό).

 

δ) πιθανό εξώδικο με καλύπτει για μελλοντικά δικαστήρια ?

 

ε) κοινοποίηση παραίτησή σου στο αρμόδιο Α.Τ. βοηθάει ?

 

 

Β) Στείλε εξώδικο "δουλεμένο καλά με χρόνους και ενέργειες" αφού μιλήσεις και με ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.