Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ΤΕ


Recommended Posts

χαχαχαχαχα...

όλα κι όλα...

Άδεια σου δίνουνε. Δεν μπορείς να πεις. Αρκεί να μην γίνεις ελεύθερος επαγγελματίας.

Βασικά μάλλον κάτι δεν κατάλαβες καλά, ή ο υπάλληλος της Νομαρχίας κάτι δεν έχει καταλάβει καλά.

Εάν ισχύει το 2ο κάνε μία έγγραφη αίτηση, ώστε να σου το πουν γραπτώς αυτό. Εάν όντως σου το πουν γραπτώς, τότε φέρε μου εμένα την απάντηση και θα σου πληρώσω εγώ τον δικηγόρο να βγάλεις και κανά φράγκο. Φρέσκος στο επάγγελμα δεν θα σε χαλάσει κανένα 10χίλιαρο για τα πρώτα έξοδα σε γραφεία και εξοπλισμό...

:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
εγω μενω ζωγραφου, που πρεπει να απευθυνθω για να παρω την αδεια ασκησεως επαγγελματος

 

Στην διεύθυνση Νομαρχίας της περιοχής σου.Απέναντι απο το Πολυτεχνείο είναι απο ότι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γεια σας και από εμένα!

 

Σε σημερινή επικοινωνία που είχα με την διεύθυνση Βιομηχανίας του νομού Ηρακλείου με ενημέρωσαν οτι για την έκδοση της Άδειας Ασκήσεως Επαγγέλματος Β' Τάξεως θα χρειαστώ τα εξής:

  1. Αίτηση ( συμπληρώνεται εκεί)
  2. Υπεύθυνη Δήλωση ( συμπληρώνεται εκεί)
  3. 4 Φωτογραφίες
  4. Παράβολο Χαρτοσήμου 15 euro ( αγορά από δημόσιο ταμείο)
  5. Παράβολο Δημοσίου 1 euro ( αγορά από δημόσιο ταμείο)
  6. Φωτοτυπία Ταυτότητας επικυρωμένη
  7. Πτυχίο επικυρωμένο

Και όλα αυτά σε φάκελο με λαστιχάκι!

 

ΥΓ1: Δεν μου ανέφερε ο υπάλληλος τίποτα για την θεώρηση της υπεύθυνης δήλωσης από την ΔΟΥ καθώς λογικά η δήλωση αυτή είναι για το ότι δεν ασκώ το επάγγελμα του ηλεκτρολόγου και κατ'επέκταση δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος

ΥΓ2: Στο site της Γενικής Γραμματείας Βιομηχανίας αναφέρεται οτι η διαδικασία έκδοσης της άδειας μπορεί να γίνει και στα ΚΕΠ. Στο ΚΕΠ της περιοχής μου το αγνοούσαν.

 

Στις επόμενες μέρες θα ξεκινήσω την διαδικασία σε περίπτωση που μου τα γυρίσουν, γιατί δημόσιο είναι αυτό, θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι είστε τυχεροί έχω ακόμη το χαρτί από τη νομαρχία που σου δίνουν για να τα μαζέψεις

Δικαιολογητικά για έκδοση άδειας

ΗΛΚΕΤΡΟΛΟΓΟΥ - ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥ ΤΕΙ

(ΝΟΜΑΡΧΙΑ - ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ)

  • Αίτηση
  • Υπεύθυνη δήλωση για μόνιμη κατοικία
  • Δύο (2) φωτογραφίες τύπου αστυνομικής ταυτότητας πρόσφατες και όμοιες
  • Φωτοαντίγραφο οτυ πτυχίου μαζί με το προτότυπο
  • Φωτοαντίγραφο της ταυτότητας, μαζί με το προτότυπο
  • Παράβολο χαρτησήμου, αξίας 30 ευρώ (από Δ.Ο.Υ.)
  • Φάκελο με πτερύγια

Αν και σε άλλο θέμα κάτι διαβασα πως αλλάζει το ΠΔ πια και θα παγώσουν για λίγο οι αδειες. Οποιος πάει ας ρωτήσει και να μας ενημερώσει

ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γειά σας!!! Σε ένα μήνα ορκίζομαι και πέρνω το πτυχίο μου Ηλεκτρολόγος Μηχανικός T.Ε. Με την κτήση του πτυχίου ποια επαγγελματικά δικαιώματα έχω; Στην συνέχεια ποια είναι η εξέλιξή τους ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικό T.Ε.;


 


Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

geia sas paidia...

 

eimai ilektrologos mixanikos T.E. kai logo tis douleias m xreiazomai adeia gia kalathoforo rotisa stin nomarxia giati eixa diavasei sto teleutaio fek pos gia na tin apoktisi apofoitos T.E.I. xreiazete mono 45 ensima, alla mou eipane oti tin exei autepaggelta o mixanikos T.E. tin adeia xeiristi kalathoforou. kserei kaneis ti isxuei.? 

 

 

 


 

Τα greeklish απαγορεύονται τόσο στο κείμενο το μηνύματος όσο και στον τίτλο αυτού, οπότε παρακαλώ διορθώστε το μήνυμά σας μέσω της επεξεργασίας. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα, σκάβοντάς το αν και μηχανολόγος.

Ο λόγος είναι ότι το ίδιο ισχύει και για τους ηλεκτρολόγους ΤΕ. Έχω μπερδευτεί διότι:

 

  • Στο site των ΚΕΠ δίνουν σαν οδηγό αυτό: http://www.kep.gov.gr/portal/page/portal/kep/FullStory?sid=1451
  • Ο Billectro πιο πάνω δίνει άλλη, διαφορετική διαδικασία και κυρίως όσον αφορά τα παράβολα.
  • Εγώ παίρνω τηλέφωνο στα γραφεία της Νομαρχίας Αθηνών Κεντρικού τομέα (2105224167 και 2105224955) και δεν απαντά κανείς.

 

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έκανε πρόσφατα αυτή τη δουλειά να μας πει τι ακριβώς γίνεται;

Edited by Driver
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το έλυσα το θέμα τελικά και ενημερώνω αυτούς που θέλουν να βγάλουν άδεια άσκησης επαγγέλματος μηχανολόγου.

Ουσιαστικά κάνεις εγγραφή στα μητρώα των μηχανολόγων ανωτέρων τεχνικών σχολών της περιφέρειας.

 

Συνεπώς γι΄ αυτούς που ανήκουν στην περιφέρεια Αττικής και ειδικότερα στον Κεντρικό Τομέα Αθηνών, θα πάνε στην Πολυτεχνείου 4 και στον 6ο όροφο θα βρουν τις αιτήσεις για την εγγραφή στα μητρώα (άρα και έκδοση άδειας άσκησης επαγγέλματος) καθώς και για τις αναγγελίες.

Edited by Driver
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.