Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέσα χειρισμού και προστασίας για DC


christofer

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Ψάχνω να βρω διακόπτη ράγας dc με χαρακτηριστικά 350VDC, 10Α και διακόπτη ράγας DC για μπαταρίες 300VDC, 50A. Mπορείτε συνάδελφοι να μου προτίνετε κάτι, ίσως και κάποια καταστήματα? Το διακοπτικό υλικό για DC είναι λίγο εξειδικευμένο από ό,τι έχω δει. Αν χρησιμοποιήσω διακόπτη ράγας για AC με τις παραπάνω προδιαγραφές, θα έχω πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ προκαβολικά για τις απαντήσεις σας !

Link to comment
Share on other sites

Χμμ καλό ερώτημα. Γεγονός είναι ότι υπάρχει υλικό ειδικά για ρεύματα DC. Εντούτοις όμως, τα διακοπτικά AC μπορούν σε γενικέ ςγραμμές να χρηιμοποιηθούν χωρίς πρόβλημα και σε DC με κάποιες διαφοροποιήσεις ως προς τα ονομαστικά τους χαρακτηριστικά. Ψάχνοντας λίγο βρήκα έναν κατάλογο γνωστής εταιρείας που ίσως σου φανεί χρήσιμος.

 

Για ρίξε μια ματιά εδώ :

 

http://cysltda.com/Informacion%20mcb%20S200%20S280%20UC.pdf

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, το εναλλασόμενο έχει στιγμιαίες τιμές τάσης και έντασης 40% μεγαλύτερες από τις RMS τιμές. Aρα λογικά ένας διακόπτης για AC θα είναι επαρκής για τα ίιδα ονομαστικά μεγέθη στην θέση ενός DC.

Αλλά αυτά είναι απλώς σκέψεις, και όχι εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Στον νέο τιμοκατάλογο της ΑΒΒ (1/2010) υπάρχει κατηγορία για Φ/Β(5) όπου υπάρχουν υλικά ράγας ειδικά για DC 440-800V-6KA, μικροαυτόματοι S800-US σελ.5/5,

και ραγοδιακόπτες σελ.5/7

(οι τιμές "τζούζουν" αρκετά)

Link to comment
Share on other sites

...λογικά ένας διακόπτης για AC θα είναι επαρκής για τα ίδια ονομαστικά μεγέθη στην θέση ενός DC.

Αλλά αυτά είναι απλώς σκέψεις, και όχι εμπειρία.

 

Δεν νομίζω ότι είναι έτσι! στο εναλλασσόμενο κάθε 10msec η τάση μηδενίζεται, οπότε ο σπινθήρας που δημιουργείται μεταξύ των επαφών "σβήνει" Αντίθετα στο συνεχές η τάση δεν μηδενίζεται ποτέ, ο σπινθήρας μπορεί να γίνει τόξο και να οδηγήσει σε αστοχία. Άρα απαιτείται μεγαλύτερο διάκενο μεταξύ των επαφών στην "ανοικτή" θέση.

 

Συνήθως οι διακόπτες και τα ρελαί που κυκλοφορούν γράφουν 12VDC/240VAC.

 

Επειδή δεν είμαι και ο πλέον αρμόδιος, ας σχολιάσει ένας Ηλ/γος Μηχανικός...

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap συμφωνώ, νομίζω το ανάλυσες τέλεια. Σε πρώτη προσέγγιση σκέφτεται κανείς όπως ο Κώστας όμως η αλήθεια είναι ότι το DC δεν κόβεται το ίδιο εύκολα με το ΑC, θέλει προσοχή. Καλύτερα αν είναι εύκολο να προμηθευόμαστε υλικό γι αυτή τη δουλειά αλλιώς υπερδιαστασιολόγηση και για όσο δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι διακόπτες και τα ρελαί που κυκλοφορούν γράφουν 12VDC/240VAC.
Εάν αναγράφονται δύο τάσεις όπως 12 VDC και 240 VAC τότε σίγουρα αυτές οι τάσεις αναφέρονται σε διαφορετικά κυκλώματα που μπορεί να συνδυάζονται με κάποιο τρόπο (ρελέ, μετασχηματιστής) στο εν λόγω εξάρτημα. Ποτέ δεν αναφέρονται στην χρήση του εξαρτήματος για την μία ή την άλλη τάση ως εναλλακτικές δυνατότητες.
Link to comment
Share on other sites

Κώστα θα διαφωνήσω ελαφρώς...

Δεν εννοώ ρελαί που διεγείρεται με 12VDC αλλά ελέγχει 240VAC.

Και προς επιβεβαίωση έχω στα χέρια μου διακόπτη σασσί που γράφει: 12VDC/240VAC - 5Α.

Βεβαίως δεν είναι διακόπτης εγκαταστάσεων και εγώ δεν είμαι ηλ/γος. Αλλά εξήγησέ μου, γιατί το γράφει έτσι;

 

Υ.Γ. ο εν λόγω διακόπτης ήταν τοποθετημένος στην τροφοδοσία (240VAC) Φ/Α μηχανήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να φανταστώ. Μια φωτογραφία θα βοηθούσε.

 

Πάντως το να σημαίνει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτός ο διακόπτης να να διακόπτει ρεύματα μέχρι 5Α, είτε σε 12 VDC είτε σε 240 VAC, το θεωρώ αδύνατο. Δηλαδή, σε 24 VDC δεν μπορεί να μπει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.