Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματικά δικαιώματα Μηχανικών Περιβάλλοντος


env_eng

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους, ως μηχανικός περιβάλλοντος έχω το άγχος τον επαγγελματικών δικαιωμάτων μας. Άκουσα ότι το θέμα των δικαιωμάτων των ΜΗΠΕΡ πέρασε από το ΣΑΠΕ. Όπως είπα άκουσα, αλλά δεν βρίσκω κάποια πηγή επίσημη που να αναφέρει τι ακριβώς συνέβει εκεί και τι μπορεί να σημαίνει από δω και πέρα. Η πληροφόρηση μου περιορίζεται στο ότι τα πράγματα πήγαν αρκετά καλά για μας...

Παρακαλώ αν κάποιος έχει κάποια πληροφόρηση θα ήταν καλό να την μοιραστεί μαζί μας....μας καίει...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα γεγονότα έχουν ως εξής , πέρασε το σχέδιο (?) για Π.Δ από το Σ.Α.Π.Ε ,από όσο γνωρίζω με τον νέο νόμο πρέπει να περάσει και από το Σ.Α.Τ.Ε (πράγμα που δεν νομίζω οτι θα είναι πρόβλημα) ,το κυριότερο όμως είναι μετά να υπογραφεί απ΄οτα αρμόδια υπουργεία ( το πρώην υ.π.ε.χ.ω.δ.ε -νυν υποδομών θα είναι σίγουρα η καθυστέρηση και τυχόν πρόβλημα

ΔΕΝ το έχω δει ούτε εγώ αλλά μου είπον οτι είναι το σχέδιο που είχαν προτείνει οι γενικές συνελεύσεις τον δύο τμημάτων .Πιστεύω οτι θα είναι πιο ξεκάθαρο ως προς το τι ακριβώς μπορούν να κάνουν οι απόφοιτοι αναλυτικά και δεν θα λέει πχ

"μελέτη και κατασκευή τεχνικών και βιομηχανικών δημόσιων και ιδιωτικών έργων περιβάλλοντος"

 

Αν θα αλλάξει τίποτα κανείς δεν μποορεί να σου πεί ,η νομοθεσία είναι πολυδαίδαλη και δεν είναι μόνο ένα Π.Δ,χαρακτηριστικό παράδειγμα οι περιβαλλοντικές μελέτες που πλήθος ειδικοτήτων γράφεται στα μητρώα μελετητών ΧΩΡΙΣ να αναφέρεται τίποτα τέτοιο στα επαγγελματικά τους δικαιώματα ή απλώς υπάρχει αναφορά για μια συγκεκριμένη περίπτωση επειδή κρίνει (γνωρίζουμε όλοι πως) μια "επιτροπή"

 

Πάντως χειρότερα από οτι είναι τώρα τα πράγματα δεν μπορούν να γίνουν .

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε όπως θέλουμε να τα φανταζόμαστε με ειδικότητα ξεχωριστή που να κατοχυρώνει επαγγελματικα δικαιώματα για τους ΜΗΠΕΡ... Επίσης όποιος μάθει κάτι ή αν έχει κάποιος το σχέδιο του Π.Δ. που συζητήθηκε ας το παρέχει και στους υπόλοιπους...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά κατάφερα να βρω την εισήγηση της επιτροπής στο ΣΑΠΕ για τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΜΗΠΕΡ και την ανεβάζω. Η άποψή μου είναι πως κάτι παέι να γίνει αναφέρονται σημαντικά πεδία επαγγελματικών δικαιωμάτων και ελπίζω να προχωρήσουν και παραπέρα. Τα ενεργειακά είναι ένα ζήτημα που δεν αναφέρεται και τόσο ξεκάθαρα....για να δούμε τι θα βγει τελικα...

Θα ήθελα όσοι ενδιαφέρονται να κάνουμε μία κουβέντα επί του παρόντος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος αν μπορώ ως Μηχανικός Περιβάλλοντος να βγάλω εργοληπτικό πτυχίο για την ειδική κατηγορία ''Καθαρισμού και επεξεργασίας Νερού,Υγρών,Στερεών&Αέριων Αποβλήτων''?

Link to comment
Share on other sites

Όχι η σχολή δεν υπήρχε όταν βγήκε η νομοθεσάι για την εγγραφή στο ΜΕΚ και βέβαια 15 χρόνια μετά το Τ.Ε.Ε μας έχει "γραμμένους" και δεν κάνει καμία παρέμβαση ούτε για τα αυτονόητα

Θα μπορούσες όμως αν ήσουν μεταλλειολόγος :razz:

 

Βέβαια και ΜΕΚ σε αυτή την κατηγορία να έπαιρνες οι "υπηρεσίες" στο παρελθόν δημοπρατούσαν έργα όπως ΧΥΤΑ και αποκατάσταση ΧΥΤΑ ως "οδοποιία" και "υδραυλικά" και τις εγκαταστάσεις επεξεργασαίς λυμάτων ως "υδραυλικά" για προφανείς λόγους αλλα΄αυτό είναι άλλη συζήτηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα, έχω 2 χρόνια το δίπλωμα και θέλω να μάθω αν μπορώ να υπογράψω ΜΠΕ Α2 κατηγορίας για λατομείο αδρανών υλικών.Απλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα των ΜΠΕ και δεν ξέρω ποιες μπορώ να υπογράψω και ποιές όχι, θα ήθελα κάποιος που ξέρει να με βοηθήσει.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι νέο μέλος του φόρουμ και αυτή είναι η πρώτη δημοσίευσή μου. Έχω την εξής ερώτηση: Έχει δικαίωμα υπογραφής σε στατική μελέτη απλής κατασκευής ένας Μηχανικός Περιβάλλοντος; Όταν λέω απλή κατασκευή εννοώ συγκεκριμένα μια αποθήκη 30 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος αν μπορώ ως Μηχανικός Περιβάλλοντος να βγάλω εργοληπτικό πτυχίο για την ειδική κατηγορία ''Καθαρισμού και επεξεργασίας Νερού,Υγρών,Στερεών&Αέριων Αποβλήτων''?

 

Σοβαρά μιλάτε τώρα?Οι ΜηΠερ. ΔΕΝ μπορούν να βγάλουν εργοληπτικό πτυχίο για την ειδική κατηγορία ''Καθαρισμού και επεξεργασίας Νερού,Υγρών,Στερεών&Αέριων Αποβλήτων''?Τότε ποιοι μπορούν??Αυτό το κράτος όσο πάει και με απογοητεύει ακόμα περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.