Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φέρων οργανισμός από τουβλέτα (?)


 
Teta

Recommended Posts

Συνάδερφοι θα ήθελα τη βοήθειά σας καθότι νέα μηχανικός.

 

Έχω ένα πελάτη ο οποίος έχει κάνει προσθήκη ορόφου (χωρίς να έχει

βγει άδεια γι' αυτό) από τουβλέτα χωρίς σενάζ.

Το υφιστάμενο ισόγειο είναι λιθοδομή και είναι νόμιμο.

 

Μου ζήτησε να βγάλω νέα άδεια, όχι νομιμοποίηση αυθαιρέτου επειδή

θέλει να το νομιμοποιήσει αλλά χωρίς να πληρώσει πρόστιμο. (Δεν υπάρχει

καταγγελία).

 

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

 

1.) Τι ρίσκο παίρνω εγώ σα μηχανικός αν τελικά το αναλάβω?

 

2.) Τι αντοχές έχει η τουβλέτα και πώς θα προσομοιωθεί στατικά?

Πιστεύω ότι θα χρειαστεί ενίσχυση. Έχει δουλέψει κανείς μ' αυτό το υλικό?

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι η τουβλέτα; Συμπαγής οπτόπλινθος; Διαστάσεων;

Ποιο το ύψος των ορόφων;

Υπόγειο έχει;

Έδαφος;

Πάχος τοιχοποιιών;

Καμιά κάτοψη να μας δείξεις;

Διαζώματα δεν υπάρχουν ούτε στο τελείωμα του ορόφου της προσθήκης;

Η πλάκα της επικάλυψης είναι από σκυρόδεμα;

Η πλάκα οροφής υπάρχοντος;

Link to comment
Share on other sites

Διαζώματα δεν υπάρχουν ούτε στο τελείωμα του ορόφου της προσθήκης;

 

ελπιζω να μην χαλασω τον ρου της συζητησης αλλα τα διαζωματα τι ακριβως ειναι? :oops:

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλάβα μάλλον θελει να βγάλει άδεια προσθήκης για τον οροφο απο τουβλέτα που εχει ήδη κατασκευάσει, θα σου ζητήσουν φωτογραφίες μαλλον στην πολεοδομία. Εγω έχω ασχημες εμπειρίες απο τετοιες περιπτώσεις και η αντοχη μου στο αγχος ειναι πολυ περιορισμένη κα ετσι τα αποφευγω αυτα.

και αυτος ενα σεναζακι δε μπορουσε να βάλει...

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα που δίνεις δεν μπορούν να <<μεταφραστούν>> σε μαθηματικούς όρους-αδρανειακά στοιχεία κ.τ.λ -ακόμα και να τα έδινες επακριβώς, αμφιβάλω αν κάποιος απο το site θα μπορούσε να σου πει υπευθυνα αν θα έχεις πρόβλημα και αυτό διότι θα ήθελε αρκετή δουλειά.

Γενικά το προσωμείωμα που αναφέρεις (πέτρα κάτω-σκέτο τούβλο άνω)είναι αρκετά δύσκολο υπολογιστικά ακόμα και για σχετικά έμπειρους μηχανικούς ( μιλάω για σωστή προσωμείωση) ειδικά στα σεισμικά φορτία και θα απαιτούσε όπως προείπα λεπτομερής αποτύπωση και υλικά.

Στο προκείμενο τώρα, εγώ αν ήμουν νέος μηχανικός και άκουγα για δευτερο όροφο απο τούβλο χωρίς διαζώματα-κολωνάκια περίσφιξης -αυθαίρετη κατασκευή ιδιώτη κ.τ.λ θα έλεγα όχι - αν αποφασίσεις να το κάνεις θέλει 1.καλή αποτύπωση υλικών και διαστάσεων 2.απαιτητική στατική μελέτη με πεπερασμένα στοιχεία. -γενικά αυτές οι δουλειές δεν <<πληρώνωνται>> επίσης να συμφωνήσω και με την δυσκολία στο αρχιτεκτονικό κομμάτι - νομιμοποιηση όπως τα είπε ο Βarracuda

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε Β έχεις δίκιο για τις δυσκολίες όμως θα το παλέψω.

(Δε μου περισσεύουν και οι δουλειές).

Στο στατικό κομμάτι σκέφτομαι να συνεργαστώ με κάποιον πιο έμπειρο μηχανικό.

 

Θα δω λεπτομερώς τα υλικά και τις διαστάσεις και θα επανέρθω.

 

Barracuda τι εννοείς ότι σου ζήτησαν φωτογραφίες από την Πολεοδομία?

Για το υφιστάμενο?

 

Χάρη, μία φορά πήγα και το είδα (δεν έχω κάνει αποτύπωση) και έχω

να σου πω τα εξής:

. Η τουβλέτα μοιάζει με τα τούβλα.

. Το ύψος είναι μεγάλο (πάνω από 3,00μ) δυστυχώς.

. Υπόγειο δεν έχει.

. Για το έδαφος δεν έχω ακόμα στοιχεία.

. Πάχος τουβλέτας (με το μάτι) γύρω στα 20cm. Πάχος λιθοδομής (στο υφιστάμενο ισόγειο): 50cm

. Έχει διαζώματα στο τέλειωμα του ορόφου της προσθήκης αλλά μόνο εκεί.

. Πλάκα επικάλυψης ξύλινη στέγη (!)

. Πλάκα οροφής υπάρχοντος από σκυρόδεμα.

 

Απ' ότι βλέπετε τα περισσότερα είναι δυσμενή και το πιο πιθανό είναι να χρειαστεί ενίσχυση (ή μήπως κατεδάφιση?)

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται στατική μελέτη κτιρίου από φέρουσα τοιχοποιία (λιθοδομή κάτω, οπτοπλινθοδομή επάνω), όπου μάλλον το πρόγραμμα Fedra της Runet είναι μία καλή επιλογή (δεν ξέρω και άλλα προγράμματα, οπότε δεν εκφέρω περαιτέρω άποψη). Επιλύει με πεπερασμένα στοιχεία, και σου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξεις το είδος του τούβλου-τσιμεντογωνίας-πέτρας κλπ. Όπως καταλαβαίνεις, μην διανοηθείς να κάνεις βήμα χωρίς να χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα (με το μάτι ή με το χέρι, δεν...), και όπως καταλαβαίνεις, θα πρέπει να ξεκινήσεις με τον ιδιοκτήτη την κουβέντα από τη βάση του «πρώτα θα πρέπει να δούμε αν η κατασκευή που έκανες έχε επάρκεια σε σεισμό, αν ναι συνεχίζουμε, αν όχι, τότε δεν γίνεται να βγει άδεια». Γενικά θα πρέπει να του δώσεις την εντύπωση ότι είσαι πολύ φειδωλή και επιφυλακτική, για να καταλάβει ότι μπορεί να έκανε μη επανορθώσιμη βλακεία, που έχτισε όπως ήθελε. Οι ιδιοκτήτες ΔΕΝ ξέρουν τί θα πει ευθύνες μηχανικού κλπ. κλπ., απλά νομίζουν ότι ο μηχανικός πάει και βγάζει ένα χαρτί στην Πολεοδομία, οπότε αν του αφήσεις να εννοηθεί ότι η δουλειά θα γίνει, αλλά μετά του δώσεις άκυρο, σίγουρα θα παραξενευτεί (για να μην πω εκνευριστεί).

 

Τώρα, θα μου πεις, να αγοράσεις το πρόγραμμα μόνο και μόνο για να διαπιστώσεις αν μπορείς να συνεχίσεις; Κι αν όχι τελικά, το αγόρασες τζάμπα, γιατί φυσικά δεν θα πληρωθείς για να τσεκάρεις τη στατική επάρκεια; Ή να απευθυνθείς σε συνάδελφο που έχει το πρόγραμμα, αλλά φυσικά θα θέλει να πληρωθεί για οτιδήποτε κάνει και αυτός; Ή τελικά να αναλάβεις άνευ όρων τη δουλειά, και σε περίπτωση που δεν «βγαίνει» από στατικής απόψεως, να δείξεις άλλα στη στατική μελέτη από αυτά που κατασκευάστηκαν, αναλαμβάνοντας, βέβαια, διαπαντός και την ευθύνη για αυτά; Αυτά είναι ζητήματα που θα τα σκεφτείς μόνη σου.

 

Από εκεί και πέρα, και οι λοιποί συνάδελφοι σου είπαν την γενική εικόνα τους για την όλη κατάσταση. Πάντως, να ξέρεις ότι δεν θα πρέπει να σκοτίζεσαι και πολύ αν τελικά παρατάς τετοιου είδους δουλειές, κι ας είσαι νέα μηχανικός. Επίσης, πολύ πιθανόν γονείς κλπ. να σου πουν «είσαι νέα μηχανικός και τόλμησες να διώξεις πελάτη;;;!!!». Θα πρέπει να μάθεις να κλείνεις τα αυτιά σου σε τέτοια, γιατί και οι γονείς απλά νομίζουν ότι η δουλειά σου είναι απλά να βγάλεις ένα χαρτί από την Πολεοδομία (λες και είμαστε δικηγόροι και αμειβόμεθα «για παράσταση»).

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται στατική μελέτη κτιρίου από φέρουσα τοιχοποιία (λιθοδομή κάτω, οπτοπλινθοδομή επάνω), όπου μάλλον το πρόγραμμα Fedra της Runet είναι μία καλή επιλογή (δεν ξέρω και άλλα προγράμματα, οπότε δεν εκφέρω περαιτέρω άποψη). Επιλύει με πεπερασμένα στοιχεία, και σου δίνει τη δυνατότητα να διαλέξεις το είδος του τούβλου-τσιμεντογωνίας-πέτρας κλπ. Όπως καταλαβαίνεις, μην διανοηθείς να κάνεις βήμα χωρίς να χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα (με το μάτι ή με το χέρι, δεν...), και όπως καταλαβαίνεις, θα πρέπει να ξεκινήσεις με τον ιδιοκτήτη την κουβέντα από τη βάση του «πρώτα θα πρέπει να δούμε αν η κατασκευή που έκανες έχε επάρκεια σε σεισμό, αν ναι συνεχίζουμε, αν όχι, τότε δεν γίνεται να βγει άδεια». Γενικά θα πρέπει να του δώσεις την εντύπωση ότι είσαι πολύ φειδωλή και επιφυλακτική, για να καταλάβει ότι μπορεί να έκανε μη επανορθώσιμη βλακεία, που έχτισε όπως ήθελε. Οι ιδιοκτήτες ΔΕΝ ξέρουν τί θα πει ευθύνες μηχανικού κλπ. κλπ., απλά νομίζουν ότι ο μηχανικός πάει και βγάζει ένα χαρτί στην Πολεοδομία, οπότε αν του αφήσεις να εννοηθεί ότι η δουλειά θα γίνει, αλλά μετά του δώσεις άκυρο, σίγουρα θα παραξενευτεί (για να μην πω εκνευριστεί).

 

Τώρα, θα μου πεις, να αγοράσεις το πρόγραμμα μόνο και μόνο για να διαπιστώσεις αν μπορείς να συνεχίσεις; Κι αν όχι τελικά, το αγόρασες τζάμπα, γιατί φυσικά δεν θα πληρωθείς για να τσεκάρεις τη στατική επάρκεια; Ή να απευθυνθείς σε συνάδελφο που έχει το πρόγραμμα, αλλά φυσικά θα θέλει να πληρωθεί για οτιδήποτε κάνει και αυτός; Ή τελικά να αναλάβεις άνευ όρων τη δουλειά, και σε περίπτωση που δεν «βγαίνει» από στατικής απόψεως, να δείξεις άλλα στη στατική μελέτη από αυτά που κατασκευάστηκαν, αναλαμβάνοντας, βέβαια, διαπαντός και την ευθύνη για αυτά; Αυτά είναι ζητήματα που θα τα σκεφτείς μόνη σου.

 

Από εκεί και πέρα, και οι λοιποί συνάδελφοι σου είπαν την γενική εικόνα τους για την όλη κατάσταση. Πάντως, να ξέρεις ότι δεν θα πρέπει να σκοτίζεσαι και πολύ αν τελικά παρατάς τετοιου είδους δουλειές, κι ας είσαι νέα μηχανικός. Επίσης, πολύ πιθανόν γονείς κλπ. να σου πουν «είσαι νέα μηχανικός και τόλμησες να διώξεις πελάτη;;;!!!». Θα πρέπει να μάθεις να κλείνεις τα αυτιά σου σε τέτοια, γιατί και οι γονείς απλά νομίζουν ότι η δουλειά σου είναι απλά να βγάλεις ένα χαρτί από την Πολεοδομία (λες και είμαστε δικηγόροι και αμειβόμεθα «για παράσταση»).

 

Πω πω ρε Τζίμυ ! Δεν ξέρω αν η νέα μηχανικός καλύφθηκε, αλλά εγώ προσωπικά σίγουρα ! (που δεν μου 'χουν προκύψει και τέτοιου είδους ζητήματα). Πολύ σωστά τα 'πες. Η μόνη ένσταση είναι στο "τσιμεντογωνία" (μην ταράζεσαι όμως, το 'χα ξανακούσει πριν από χρόνια και από τελειόφοιτο συμφοιτητή μου στο Ίδρυμα), που είναι "τσιμεντοΚΟΝΙΑ" (κονία=συστατικό του κονιάματος που μαζί με αδρανή, πρόσθετα και νερό δίνουν ένα κονίαμα, που μπορεί να 'ναι είτε αρμών, είτε υποστρωμάτων, είτε επιχρισμάτων / οι κονίες χωρίζονται σε αερικές και υδραυλικές - δηλ. πήξη και σκλήρυνση με παρουσία αέρα ή νερού).

Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφωνώ με τον Jimmy (καλό το fedra αλλά πρέπει και ο χειριστής να είναι έμπειρος για κατάλληλη προσαρμογή παραμέτρων ,παραδοχών, στατική αντίληψη ,νομοθεσία για τοιχοποία -πέτρα ,πέρασμα ιδιοτήτων απο σωστή αποτύπωση και εκτίμηση (κονιάματα) κ.τ.λ-άποψή μου

 

Τέτα, οι ευθύνες είναι γενικά τεράστιες και ο φίλος πελάτης σήμερα ,αυριο μεταμορφώνεται σε δήμιος - δεν θέλω να ακουστώ δραματικός αλλά δυστυχώς έτσι είναι -εγώ διώχνω δουλειές αν δεν είμαι τουλάχιστον 90% 8-) σίγουρος και ας χρειάζομαι τα λεφτά.

Ενα ακόμη πρόβλημα στην περίπτωσή σου είναι πως για να καταλήξεις αν γίνεται και πως, αν θέλει ενίσχυση ή αν δεν γίνεται ,πρέπει να κάνεις ουσιαστικά ένα μεγάλο μέρος της μελέτης χωρίς να πληρωθείς.

 

Αν εγώ τελικά την έπαιρνα θα έκανα το εξής και το οποίο σου προτείνω:

1.Να συνεργαστείς με ένα στατικό που έχει τέτοια εμπειρία και να σου πει πόσα θέλει για προμελέτη και να τα ζητήσεις προκαταβολή απο τον πελάτη (και λίγα παραπάνω για σένα),άσχετα αν τελικά γίνεται ή δεν γίνεται.

 

2.Αν τελικά γίνεται και προσδιορισθεί και η μέθοδος, θα ακολουθήσει άλλη αμοιβή (αρκετα μεγαλύτερη απο αυτήν που βγάζει η πολεοδομία) και θα πληρωθείς extra δηλαδή.

Η συγκεκριμένη περίπτωση απαιτεί πολύ προσεγμένη δουλειά ,και αυτό πληρώνεται! (και μιλάω και για το τρέξιμο νομιμοποίηση κ.τ.λ)

 

(οι φωτογραφίες έχουν την έννοια πως αν δεν έχει κατασκευαστεί ακριβώς όπως τα αρχικά σχέδια πολεοδομίας το υφιστάμενο (δύσκολο σε περιπτώσεις επαρχίας , μερακλή ιδιώτη που μικρός ήθελε να γίνει εργολάβος :) κ.τ.λ - κολλάς!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.