Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φέρων οργανισμός από τουβλέτα (?)


 
Teta

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας που ασχολείστε με το θέμα μου.

 

 

. Κατ' αρχήν βρίσκομαι σε περιοχή σεισμικότητας ΙΙ (Ηράκλειο Κρήτης).

 

. Ο πελάτης έχει ενταχθεί σε ένα πρόγραμμα αγροτουρισμού και στο

ίδιο οικόπεδο έχει φτιάξει πρόσφατα δύο τουριστικές κατοικίες

(κολλητές με το εν λόγω υφιστάμενο και την προσθήκη).

 

Επομένως έχω κι ένα θέμα έγκρισης από τον ΕΟΤ (+μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων)

αν τελικά βγάλω άδεια τουριστικής κατοικίας.

 

Ερωτήσεις:

. Κάνει αυτοψία ο ΕΟΤ?

. Μπορώ να αποφύγω το θέμα με τον ΕΟΤ βγάζοντας άδεια κατοικίας για ιδιοχρήση

(όχι τουριστική κατοικία), κάτι που μου προτείνει και ο πελάτης?

 

οποιαδήποτε άποψη καλοδεχούμενη

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα τη γνώμη σας για μία προσθήκη ορόφου που θέλει ο πελάτης μου να κάνει (νομότυπα, με άδειες κλπ).

Η δική μου πρόταση ήταν να γίνει με υπερμπατική τοιχοποιία και θερμοπρόσοψη 7εκ, περιμετρικό σενάζ και μια μικρή πλάκα μπετόν.

Ο ίδιος θέλει πάση θυσία να αποφύγει την θερμοπρόσοψη και να βάλει τη μόνωση στον πυρήνα του τοίχου. Η δική μου σκέψη για κάτι τέτοιο πάει σε τουβλέτα των 13εκ. ως δύο τύπου-δρομικοί με τη μόνωση στη μέση, όπως στο σχήμα που επισυνάπτω. Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό, αν μπορεί να γίνει και να είναι στατικά επαρκές στην επίλυση του. Σας ευχαριστώ πολύ.


 

post-91761-0-66003000-1432715695_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να σταθεί, με την μόνωση στην μέση, καθώς ουσιαστικά είναι δύο ξεχωριστοί τοίχοι 13 εκ.....ασύνδετοι μεταξύ τους.....η πρώτη λύση είναι πιο σωστή, αλλά σκέψου και τα τούβλα με ενσωματωμένη την μόνωση μεσα τους...γκουγκλαρε λιγακι και δεστο, έχουν το πλεονεκτημα ότι ειναι επαρκή για τον Κενακ και δεν χάνεις τετραγωνικά στους χώρους......

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον panmyr! Εύκολα θα βρεις προϊόντα γνωστής εταιρείας (δεν τα παραθέτω μη τεθεί θέμα διαφήμισης).

Διατομές 250Χ250 και 300Χ250 με εντορμίες και εκτορμίες για εύκολη τοποθέτηση και γραφιτούχα διογκωμένη πολυστερίνη στις κυψέλες του εσωτερικού τους. Επίσης, θλιπτική αντοχή 10Ν/mm2.

Τιμές δεν γνωρίζω οπότε αυτό πιθανόν να είναι μία σημαντική παράμετρος σε σχέση με τη συμβατική θερμοπρόσοψη..

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ανησυχία είχα και εγώ με τους δύο δρομικούς που δεν συνεργάζονται - μου την επιβεβαιώσατε. Ευχαριστώ πολύ και για τις αντιπροτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ανησυχία είχα και εγώ με τους δύο δρομικούς που δεν συνεργάζονται - μου την επιβεβαιώσατε. Ευχαριστώ πολύ και για τις αντιπροτάσεις σας.

 

Η φέρουσα τοιχοποιία μπορεί να είναι διπλοκέλυφη!! Το ένα κέλυφος μπορεί να είναι κοινά διάτρητα τούβλα, ενώ το άλλο τσιμεντόλιθοι (αν κατάλαβα καλά περί συνεργασίας).

Για να επιτευχθεί η δυσκαμψία της τοιχοποιίας και να έχει λειτουργία ενιαίου δίσκου, θα πρέπει να τοποθετηθούν διαζώματα από Ο/Σ (σενάζ) οριζόντια ή κατακόρυφα, ή και μεταλλικοί σύνδεσμοι που να συνδέουν σωστά τα δύο κελύφη! Στο εσωτερικό κανονικά τοποθετείται η θερμομόνωση. Τα λιθοσώματα που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα απλά είναι μία εναλλακτική λύση ως προς την παρούσα. 

post-4539-0-45298500-1432794673_thumb.jpg

post-4539-0-87732800-1432794705_thumb.jpg

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Tο ότι η προσθήκη καθ ύψος, η οποία θα ανεγερθεί στην πλάκα οροφής του υφιστάμενου τελευταίου ορόφου, θα έχει τοίχους, οι οποίοι δεν θα φατνώνονται ανάμεσα σε δοκάρια και κολώνες, δεν θα πρέπει να απασχολήσει σοβαρά το συνάδελφο demetriosmat με ενδεχόμενη αλλαγή σχεδιασμού και υλοποίηση κάποιας άλλης λύσης με μικρότερα φορτία και σύνδεση με το υφιστάμενο κτίριο, όπως για παράδειγμα προκατ κατασκευή με ορθοστάτες και τραβέρσες που να βιδώνονται πάνω στην πλάκα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.