Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσχέδιο Επαγγελματικών Δικαιωμάτων Πτυχιούχων Μηχανικών


Recommended Posts

εγώ κάνω σχόλιο γιατί όλοι θέλουν να υπάρχει ισότητα μεταξύ των μηχανικών.δεν το κατάλαβα άλλοι θα δίνουν εξετάσεις και άλλοι θα δουλεύουν έτσι;εσύ συνάδελφε αν δεν κάνω λάθος σε άλλα θέματα έχεις μιλήσει για εμπάθεια του τεε έναντι των πτυχιούχων μηχανικών.αυτό τώρα δε σε ενοχλεί;άλλοι να δίνουν εξετάσεις σε αυτό και άλλοι όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα τι σου είπα παραπάνω. Συνάδελφοι ΑΛΛΩΝ ειδικοτήτων είναι διατεθειμένοι να παλέψουν μαζί σου! Αλλά όχι για να μειώσουμε άλλους αλλά για να έχουμε θετικό αποτέλεσμα για σένα και όλους της ειδικότητας σου.

Link to comment
Share on other sites

Αδιανόητο δεν είναι τα δικαιώματα των ανακαινίσεων κτιρίων, αδιανόητο είναι να δίνεις εξετάσεις στο ΤΕΕ που σε κυνήγαγε τόσα χρόνια. Άσε λοιπόν τους άλλους και ξόδεψε την ενέργεια σου στο να βελτιώσεις αυτά που θα ισχύσουν για σένα.

Link to comment
Share on other sites

To ΠΔ που διάβασα πρόκειται για μεγάλο ανέκδοτο. Αποδυκνύει ότι είμαστε ακόμα Ελλαδιστάν και μερικοί πιέζουν με επίπεδο καφενείου σε αυτήν την κατεύθυνση. Οταν οι πολιτικοί περάσουν τα σύνορα της χώρα, γιατί από το χωριουδάκι τους πήγανε στα έδρανα της Βουλής, Αθήνα δηλαδή, όταν λέω οι πολιτικοί δουν τι χρώμα έχει το διαβατήριο και δουν πως ορίζονται τα επαγγελματικά δικαιώματα στην Ευρώπη, εγώ είμαι εδώ για κάθε ανοιχτή συζήτηση.

 

Από εκεί και πέρα αυτο το ΠΔ είναι παντελώς άχρηστο και προσβάλλει τους φοιτητές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

 

Δεν δίνει δικαιώματα δηλαδή. Είναι απάτη.

 

Και μόνο αυτό που γράφει [...Γραφείων ή κατηγορία κτιρίων ΝΕΑΚ ΣΙ, Σ2,...] είναι για γέλια και για κλάματα μαζί. Δηλαδή 4 χρόνια για να κάνεις 2όροφα ??? Μα πόσο ηλίθιος μπορεί να είσαι για να υποστηρίζεις κάτι τέτοιο ???

 

Τις καλημέρες μου.

Link to comment
Share on other sites

Στα προσχέδια Π.Δ. αυτό που είναι αδιανόητο είναι ότι καλούνται οι μηχανικοί Δομικών έργων και Έργων υποδομής να δώσουν εξετάσεις στο ΤΕΕ, το οποίο ως γνωστόν κρατά εδώ και χρόνια μια σκληρή και επιθετική στάση απέναντι στα ΤΕΙ και τους αποφοίτους τους. Τέτοιες εξετάσεις υπό τις σημερινές συνθήκες και την υπάρχουσα διάρθρωση του ΤΕΕ είναι σαν να στέλνεις το λύκο να φυλάξει τα πρόβατα. Για το περιεχόμενο τους θα τοποθετηθώ αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο αυτό που γράφει [...Γραφείων ή κατηγορία κτιρίων ΝΕΑΚ ΣΙ, Σ2,...] είναι για γέλια και για κλάματα μαζί. Δηλαδή 4 χρόνια για να κάνεις 2όροφα ??? Μα πόσο ηλίθιος μπορεί να είσαι για να υποστηρίζεις κάτι τέτοιο ???

 

Τις καλημέρες μου.

 

Δε νομίζω ότι προσδιορίζει αριθμό ορόφων. Μόνο στις χρήσεις αναφέρεται.

 

Με μια ματιά που έριξα χτυπάω το κεφάλι μου που δεν μπήκα στις ανακαινίσεις και αποκαταστάσεις κτιρίων.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που γράφει [...Γραφείων ή κατηγορία κτιρίων ΝΕΑΚ ΣΙ, Σ2,...] αρκεί. Δεν έκανα καν τον κόπο να διαβάσω παρακάτω. Έχουμε και σοβαρότερα θέματα να ασχοληθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για σπουδαιότητα δεν αναφερόμαστε στους ορόφους.Άρα κανένας περιορισμός στους ορόφους.

 

Σ1 κτηνοτροφικά ,στάβλοι κτλ..

Σ2 κατοικίες , γραφεία , ξενοδοχεία ,βιομηχανικά κτήρια κτλ.

Σ3 Σχολεία , ειδικές βιομηχανίες κτλ.

Σ4 Νοσοκομεία , μουσεία κτλ.

 

Ούτως ή άλλως τα κτήρια της κατηγορίας Σ3 και Σ4 είναι δημόσια.

 

Και οι διπλωματούχοι αν δεν έχουν το αντίστοιχο μελετητικό πτυχίο δεν μπορούν να τα υπογράψουν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.