Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομοθεσία


Γιάννης

Recommended Posts

Ο Κανονισμός Υδραυλικών Εγκαταστάσεων έχει καταργηθεί εδώ και δεκαετίες . Πλέον δια νόμου (με τις υπουργικές αποφάσεις Ε1/0/120 και Δ13/551 - και οι δύο του 1988) ισχύουν οι :

ΤΟΤΕΕ 2411/86 (Εγκαταστάσεις Ύδρευσης)

ΤΟΤΕΕ 2412/86 (Εγκαταστάσεις Αποχέτευσης)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι γεια σας.

Θα ήθελα την γνώμη σας για την απόκτηση της «νομοθεσίας» (νομοί, Π.Δ., εγκύκλιοι, κλπ) σε ηλεκτρονική μορφή. Πρόσφατα έληξε η συνδρομή μου και όπως είναι λογικό δεν μπορώ να λαμβάνω πλέον ενημερωμένα CD μιας και δεν έκανα ανανέωση. Το θέμα είναι ότι δεν έμεινα ευχαριστημένος από το CD και γενικά τον τρόπο λειτουργίας των υπηρεσιών που μου παρείχε. Να πω βέβαια ότι στο CD υπήρχε σχεδόν πλήρης η νομοθεσία αλλά δεν με κάλυπτε ο τρόπος με τον οποίο παρουσιαζόταν το τελικό αποτέλεσμα (πολλά αποτελέσματα, δυσκολίες στην αναζήτηση και συγκεκριμένος τρόπος εισαγωγής των κριτηρίων αλλιώς δεν έβγαζε τίποτα, με δεξί κλικ μπλοκάριζε το πρόγραμμα, κ.α.).

Επειδή χρειάζομαι να έχω την νομοθεσία πάντα στο PC μου και δεν έχω την δυνατότητα σύνδεσης πάντα, θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τις γνώμες σας ώστε να κάνω μια καλή (ή τουλάχιστον καλύτερη από την προηγούμενη) αγορά.

On-line ξέρετε αν γίνεται να έχω κάπου συνδρομή ή αν υπάρχει κάπου ελεύθερα η νομοθεσία για μηχανικούς? Το ΤΕΕ έχει τέτοια υπηρεσία?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To TEE έχει τέτοια υπηρεσία την ΝΟΜΟΣ η οποία είναι συνδρομητική , καλύπτει και εκτός πολεοδομίας θέματα καθώς και ευρωπαική νομοθεσία. Εγώ τη βρίσκω πάντως αρκετά δύσχρηστη και παρ'όλο που είμαι συνδρομητής πληρώνω και χρησιμοποιώ άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τη Δομική πληροφορική και τώρα τελευταία έχω διαπιστώσει 1-2 λαθάκια που με κάνουν και ανησυχώ.

 

www.domiki.gr

Πχ.: Αν πάτε εκεί που λέει Δόμηση εντός Σχεδίου > Υψομετρική μελέτη - μέτρηση ύψους.

Τα ύψη που δίνει ανάλογα με τον συντελεστή δεν είναι λάθος; Πχ για ΣΔ ως 1,6 το μέγιστο ύψος είναι 18μ και όχι 21μ, έτσι δεν είναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έως πρόπερσι είχα : 1) Ηyper Κώδικα του Τεχνικού Ινστιτούτου

2) Δομική πληροφορική

3) ΤΕΕ.

Από αυτά τα 2 πρώτα (επειδή είναι και συνδρομητικά) αποφάσισα να κρατήσω τη Δομική μιας και θεωρώ ότι έχει καλύτερο search engine και οι εκτυπώσεις της είναι καλύτερες. Βέβαια μερικές φορές θέματα που δεν μπορώ να τα βρώ στη δομική τα βρίσκω στο ΤΕΕ που όμως τα εργαλεία αναζήτησης ειναι .....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ τη Δομική Πληροφορική, με συνδρομή βέβαια. Κάθε τρίμηνο μου στέλνουν CD με τους νέους Νόμους και το πιο σημαντικό είναι ότι πλεόν προσφέρουν 2 θέσεις εργασίας στην ίδια τιμή από ότι παλαιότερα (που έδιναν μόνο 1) και επιπλέον δεν χρειάζεται να είμαι on-line για να το ανοίξω (κάνω μεταφορά της βάσης στο σκληρό για κάθε CD που μου στέλνουν).Βέβαια είμαι Τοπογράφος Μηχανικός και δεν με αφορά άμμεσα η Νομοθεσία για τους Πολιτικούς και για Δημόσια Έργα (προς το παρόν τουλάχιστον το τελευταίο). Γενικά έιμαι ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

...Πχ.: Αν πάτε εκεί που λέει Δόμηση εντός Σχεδίου > Υψομετρική μελέτη - μέτρηση ύψους.

Τα ύψη που δίνει ανάλογα με τον συντελεστή δεν είναι λάθος; Πχ για ΣΔ ως 1,6 το μέγιστο ύψος είναι 18μ και όχι 21μ, έτσι δεν είναι;;;

Ακριβώς έτσι είναι anka.

Για συντελεστή 1,6 --> 21 m ίσχυε παλιότερα, αλλά καταργήθηκε με το Ν.2381/13-6-2000 και αντικαταστάθηκε με το Ν.2381/2000, αντικατάσταση που αφορούσε στην παράγραφο 7 του άρθρου 9 του Γ.Ο.Κ.

Σήμερα για συντελεστή 1,6 --> 18 m όπως είπες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.