Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελετητικό πτυχίο


mindsoft

Recommended Posts

On 2/11/2016 at 12:23 ΜΜ, peratis said:

Το εμπόδιο εξαρτημένης εργασίας εννοεί σαν μισθωτός ή περιλαμβάνει και το μπλοκάκι;;

Δεν νομίζω ότι αφορά εργασία σε ιδιωτικό τομέα. Απλά αποκλείει όσους έχουν σχέση εξαρτημένης εργασίας από αυτά που δείχνω με bold (απόσπασμα από υπεύθυνη δήλωση αίτησης):

Δ) Δεν εργάζομαι σε αναθέτουσα Αρχή με σχέση εξαρτημένης εργασίας (Δημόσιο, νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης όλων των βαθμών, δημοτικές, νομαρχιακές και δημόσιες επιχειρήσεις κάθε νομικής μορφής, οργανισμούς δημοσίου δικαίου κατά την έννοια της παρ. 9 του άρθρου 1 του Ν. 3316/05 και σε ενώσεις κάθε νομικής μορφής, που συγκροτούνται από τα ανωτέρω νομικά πρόσωπα)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση και εγώ.. Είμαστε 3 άτομα και μόνο ο ένας είναι στο ΜΕΚ (οι άλλοι δεν μπορούν ακόμα γιατί δεν έχουν κλείσει τα 3 χρόνια). 

Μπορούμε να ιδρύσουμε μια εταιρεία (λογικά Ικε) με ένα μόνο εργοληπτικο πτυχίο? Ο ν. 4472/17 λέει ότι μια εργοληπτικη εταιρία πρέπει να αποτελείται αποκλειστικά από φυσικά πρόσωπα που είναι γραμμένα στο Μεκ. 

Ωστόσο το ΠΔ 71/2019 φαίνεται ότι δεν έχει τέτοια απαίτηση και απλά να υπάρχει ένα πτυχίο που να καλύπτει τις αντίστοιχες κατηγορίες. 

Τι ισχύει τελικά? Δεν μπορεί κάποιος να γίνει εταίρος αν δεν έχει πτυχίο μελετητή/εργολήπτη? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα,

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος αν γνωρίζει. Είμαι μηχανολόγος μηχανικός, έχω 5 χρόνια το πτυχίο και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και μόλις πρόσφατα ξεκίνησα να εργάζομαι ως μισθωτός μηχανικός σε μία τεχνική εταιρία. Η ερώτησή μου είναι, μπορώ να βγάλω μελετητικό πτυχίο; Το ρωτάω γιατί στην Υ/Δ που έλαβα από το Υπουργείο για να στείλω τα δικαιολογητικά, αναφέρει ότι: Η) Δεν παρέχω τις υπηρεσίες μου με οποιαδήποτε σχέση σε εργοληπτικές επιχειρήσεις εγγεγραμμένες στο Μ.Ε.Ε.Π (εξαιρούνται οι περιπτώσεις παροχής τέτοιων υπηρεσιών που προβλέπονται από τη νομοθεσία εκτέλεσης δημοσιών έργων, όπως ιδίως στα πλαίσια του συστήματος προσφοράς μελέτη-κατασκευή ή τροποποίηση της μελέτης έργου).

Τι ακριβώς σημαίνει αυτο;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σημαινει οτι αν εχεις μελετητικο μπορεις μονο να παρεχεις υπηρεσια σε  εργοληπτη που συμμετεχει σε   διαγωνισμο με το συστημα μελετη-κατασκευη (εκπονωντας την μελετη  που θα υποβαλλει) ή αν χρειαστει να παρεχεις υπηρεσια σε  εργοληπτη εκπονωντας μελετη σε περιπτωση που χρειαστει κατα την εκτελεση εργου απο αυτον (βλ. για λεπτομερειες Ν 4412/16).

 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα σας, 

Θα κανω συντομα τα χαρτια μου για μελετητικο Α ταξης και μου ειπαν οτι καταργηθηκε ο περιορισμος για τον αριθμο των κατηγοριων που μπορουμε να επιλεξουμε, στο πλαισιο του "παγωματος" των αλλαγων εως το τελος του 2022. Δεν μπορω να βρω καπου ομως πληροφοριες για αυτο. 

Γνωριζει καποιος συναδελφος, που ισως εκανε προσφατα ανανεωση η εγγραφη, περισσοτερες πληροφοριες για το θεμα;

 

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν η Αναθέτουσα Αρχή μπορεί να ζητήσει σε Διαγωνισμό εκπόνησης μελέτης, συγκεκριμένη τάξη πτυχίου;

Σύμφωνα με το άρθρο 77, παράγραφο 4 του 4412, καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να το πράξει.

Αναφέρομαι φυσικά, σε απαίτηση από πλευράς της, κατ' άμεσο τρόπο ("απαιτούνται πτυχία Χ τάξης και άνω") και όχι σε έμμεσο - πλάγιο (π.χ. "απαιτούνται Υ μονάδες στελέχωσης").

Ευχαριστώ.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Ταξη οχι με την προυποθεση οτι αυτη προκυπτει εμμεσα απο τα συμβατικα τευχη.

Και τουτο γιατι ο ενδιαφερομενος πρεπει να καλυπτει (με την ταξη που εχει ) τα απαιτουμενα απο τα συμβατικα τευχη.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, kfil said:

Ταξη οχι με την προυποθεση οτι αυτη προκυπτει εμμεσα απο τα συμβατικα τευχη.

Και τουτο γιατι ο ενδιαφερομενος πρεπει να καλυπτει (με την ταξη που εχει ) τα απαιτουμενα απο τα συμβατικα τευχη.

Κατι τετοιο πρεπει να γραφεται στα συμβατικα τευχη χωρις αναφορα σε ταξεις.

Αρθρο 12:
1. 137.071,51 € για μελετη κατηγοριας 16 (Μελετες τοπογραφιας)
2. 368.783,50 € για μελετη κατηγοριας 13 (Μελετες υδραυλικών εργων)
3. 24.983,78 € για μελετη κατηγοριας 27 (Περιβαλλοντικες μελετες)
4. 24.279,41 € για μελετη κατηγοριας 20 (Γεωλογικες μελετες)
5. 47.955,95 € για μελετη κατηγοριας 21 (Γεωτεχνικες μελετες και ερευνες)

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, kfil said:

Ταξη οχι με την προυποθεση οτι αυτη προκυπτει εμμεσα απο τα συμβατικα τευχη.

 

4 hours ago, JohnnyHoliday said:

Αναφέρομαι φυσικά, σε απαίτηση από πλευράς της, κατ' άμεσο τρόπο ("απαιτούνται πτυχία Χ τάξης και άνω") και όχι σε έμμεσο - πλάγιο (π.χ. "απαιτούνται Υ μονάδες στελέχωσης").

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αν και αυτό που αναφέρετε, φρόντισα να το επισημάνω εξαρχής (προς οικονομία της συζήτησης).

Η περίπτωση αφορά σε απαίτηση από πλευράς Αναθέτουσας Αρχής, Β' τάξης πτυχίου (το αναφέρει ξεκάθαρα στο άρθρο 22 - βάσει προτύπου), ενώ παράλληλα κάπου αλλού αναφέρει ότι απαιτείται δυναμικό 2 μονάδων, ήτοι οκταετούς εμπειρίας. Συνεπώς, θα έπρεπε να λέει ξεκάθαρα "ή Β' τάξης πτυχίο ή στελέχωση του δυναμικού με 2 μονάδες" (μονάδες : όπως αυτές εννοούνται στο άρθρο 39 του 3316/05, που είναι ακόμα σε ισχύ μέσω του άρθρου 377 του 4412/16 και σύμφωνα το οποίο ένα πτυχίο τάξης Α' λαμβάνει 1 μονάδα).

Σε σχέση με την τελευταία σας ανάρτηση, αυτό προκύπτει από τις προεκτιμώμενες αμοιβές της προκηρυσσόμενης μελέτης (αν αυτό εννοούσατε).

Τέλος, υπενθυμίζω και το άρθρο 59 του Ν.4278/14, περί "Άρσης περιορισμών συμμετοχής εργοληπτικών επιχειρήσεων σε δημόσια έργα".

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.