Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελετητικό πτυχίο


mindsoft

Recommended Posts

Υποθετω κανεις μια αιτηση στην υπηρεσια που στο χορηγησε, ζητωντας την ακυρωση του/παυση του, επισυναπτοντας το μαζι με την αιτηση. Οταν λαβεις θετικη γνωματευση κανεις αιτηση για μελετητικο

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι αυτή είναι η διαδικασία γιατί την έκανε πρόσφατα συνάδελφος μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα! Για να διευκρινίσω μια απορία που- λογικά - έχει προκύψει και σε άλλους συναδέλφους διαβάζοντας τα αμέσως προηγούμενα σχόλια:
Είχα κάνει αίτηση και έχω εγγραφεί στο ΜΕΚ αλλά όχι στο ΜΕΕΠ. Καθώς δεν το χρησιμοποιώ (όπως φαντάζομαι και πολλοί από εμάς  :mrgreen: ) θα ήθελα να το γυρίσω σε μελετητικό. Χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη αίτηση ή διαδικασία για τη διαγραφή από το ΜΕΚ ή απλά μια αίτηση διαγραφής τυπική και την ταχυδρομούμε στα μητρώα ΜΕΚ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν από ένα μήνα περίπου είχα υποβάλλει στην αρμόδια υπηρεσία την αίτησή μου για μελετητικό πτυχίο και την ίδια μέρα πήρε αριθμό πρωτοκόλλου. Γνωρίζει κανείς πότε θα εκδοθεί το μελετητικό πτυχίο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στην περίπτωση απευθείας ανάθεσης με το 30% της Α τάξης, μπορεί να αυξηθεί η αμοιβη αν η ανάθεση περιλάμβανε 2 μελέτες πχ κατηγορία 3 κ 5 δεδομένων ότι τα μελετητικα αφορούν 2 κατηγορίες?

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον μπορεί να γίνει συμπραξη 2 μελετητών με πτυχίο 3 κ 27 έκαστος και να αναλάβουν μελέτες με απευθείας ανάθεση με αμοιβή το 30% της κάθε κατηγορίας χωρίς να ξεπερνάει αυτή τα 20.000 ευρώ. ?Επιπλέον οι ανωτατες αμοιβες μελετητών που αναφέρονται στο ypex mele συμπεριλαμβανουν φπα?δεν διευκρινίζεται.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα.

 

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός και ενδιαφέρομαι να "βγάλω" μελετητικό πτυχίο Α' Τάξης.

Δεν έχω κάποια προηγούμενη γνώση σχετικά με τα εν λόγω πτυχία (μελετητικό, κατασκευαστικό).

 

Έχω την εξής απορία-ερώτηση σχετικά με τις κατηγορίες του μελετητικού πτυχίου, εάν ξέρει κανείς να μου απαντήσει:

 

1) Όσον αφορά στατικές μελέτες φραγμάτων, αυτές μπορούν να γίνουν με μελετητικό πτυχίο σχετικό με τα στατικά (κατηγορία μελετών υπ' αριθμ. 8  ή με μελετητικό πτυχίο σχετικό με τα υδραυλικά έργα (κατηγορία μελετών υπ' αριθμ. 13); (Το ρωτάω αυτό, διότι στην κατηγορία μελετών υπ' αριθμ. 13 που αφορούν τις μελέτες υδραυλικών έργων, συμπεριλαμβάνονται και τα φράγματα εντός παρενθέσεως στη σχετική ιστοσελίδα του Υπουργείου. www.ypex-mele.gr)

 

2) Βασικά υπάρχουν ξεχωριστά στατικές μελέτες φραγμάτων (όπως π.χ. στα κτηριακά έργα, όπου άλλο τα στατικά, άλλο τα Η/Μ, κλπ.) ή πρέπει κάποιος που θα ασχοληθεί με τα φράγματα (με οτιδήποτε και αν καταπιαστεί με αυτά, π.χ. στατικά, σχεδιασμό, κλπ.) να έχει την κατηγορία υπ' αριθμ. 13 απαραίτητα;

 

Διευκρινίζω ότι σίγουρα θα επιλέξω την κατηγορία υπ. αριθμ. 8 σχετικά με τα στατικά.

 

Απλώς είμαι προβληματισμένος για την δεύτερη κατηγορία που θα επιλέξω.

Επειδή με ενδιαφέρει η κατηγορία υπ. αριθμ. 10 σχετικά με τα συγκοινωνιακά έργα, προβληματίζομαι εάν πρέπει κάποιος που θα ασχοληθεί με τα στατικά των φραγμάτων, να έχει και την κατηγορία υπ. αριθμ. 13 που είναι για τα υδραυλικά έργα ή αρκεί η κατηγορία 8 περί στατικών.

 

Σχετική τηλεφωνική ερώτηση που έκανα στο Υπουργείο στη Διεύθυνση Δ15, μου απάντησαν προφορικά ότι αυτό θα εξαρτηθεί από την εκάστοτε υπηρεσία και το τι θα ζητάει.

 

Εάν ξέρει κάποιος κάτι σχετικό, παρακαλώ πολύ για την βοήθειά σας.

Edited by ΘΕΟΔΩΡΟΣ
Link to comment
Share on other sites

στατική μελέτη φραγμάτων αφορά κυρίως ελέγχους ευστάθειας, μορφής διαβάθμισης του υλικού κλπ οπότε κατά την γνώμη μου θέλεις ξεκάθαρα κατηγορία 13

Κάνε μια έρευνα στο ιντερνετ (πχ προκηρύξεις μελετών) όταν προκηρρύσουν φράγματα τι κατηγορίες ζητάνε....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον να πούμε στον ΘΕΟΔΩΡΟΣ ότι υπάρχει και η δυνατήτητα αλλαγής κατηγορίας μελέτης (με παράβολο βέβαια) στο μελετητικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.