Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελετητικό πτυχίο


mindsoft

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Θα ενδιαφερόμουν και εγώ να αποκτήσω μελετητικό πτυχίο και θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο παλιούς τι απαιτείται (δικαιολογητικά, παράβολα,κτλ) και κυρίως δύο πράγματα:

 

α) υπάρχει κάποιο ετήσιο χαράτσι που πληρώνεις ανεξάρτητα από το αν το χρησιμοποιείς;

 

β) οι συνάδελφοι η-μ τι κατηγορία πτυχίου θα πρότειναν;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογητικά Εγγραφής: http://www.ypex-mele.gr/eC_Category.asp?lg=GR&id=8

 

Α) Ετήσιο χαράτσι δεν υπάρχει, υπάρχει παράβολο όποτε χρειάζεται να ανανεώσεις ή να προάγεις το πτυχίο σου.

 

Β) Θα σου απαντήσουν οι πιο ειδικοί. 

Edited by tectonator
Link to comment
Share on other sites

@tecnonator

 

Σ ευχαριστώ πολύ!

 

Το εμπόδιο εξαρτημένης εργασίας εννοεί σαν μισθωτός ή περιλαμβάνει και το μπλοκάκι;;

Link to comment
Share on other sites

β) οι συνάδελφοι η-μ τι κατηγορία πτυχίου θα πρότειναν;

 

 

Τυπικά οι Ηλεκτρολόγοι είμαστε στις κατηγορίες 9,14,15,27. Η αναφορά αυτή δεν είναι δεσμευτική και δεν ορίζεται από το νόμο. Μηχανικοί μπορούν να εγγραφούν και σε άλλες κατηγορίες αν αποδειγμένα έχουν σπουδές ή εμπειρία στο γνωστικό αντικείμενο αυτων.

 

Εγώ (όπως και οι περισσότεροι Ηλεκτρολόγοι) έχω 9 και 14.

Link to comment
Share on other sites

Σπουδές νοούνται τα μεταπτυχιακά - διδακτορικά? υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία ή απλά κάνεις αίτηση που κρίνεται από αρμόδια επιτροπή?

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

 

Σχετικά με την δυνατότητα αλλαγής της κατηγορίας μελέτης επικοινώνησα με το Υπουργείο και μου είπαν ότι δυνατότητα αλλαγής έχει κάποιος (με παράβολο βέβαια, όπως σωστά αναφέρεται) μετά από δύο χρόνια.

 

Μου πρότειναν τηλεφωνικώς ότι εάν δεν είμαι 100% σίγουρος για το ποια κατηγορία με βολεύει, να βάλω σε πρώτη φάση την πρώτη κατηγορία για την οποία είμαι σίγουρος και σε δεύτερη φάση να προσθέσω την δεύτερη κατηγορία όταν σιγουρευτώ (με παράβολο βέβαια και πάλι εννοείται). Για να προσθέσει κάποιος δεύτερη κατηγορία δε χρειάζεται να περάσουν δύο χρόνια και γι' αυτό μου το πρότειναν.

 

Σχετικά με τον χρόνο έκδοσης μου είπαν ότι χρειάζεται 2 μήνες περίπου, εάν δεν υπάρξουν καθυστερήσεις (προσθέτωντας τηλεφωνικώς ότι μάλλον θα υπάρξουν καθυστερήσεις).

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπέρα, διαβάζω στο http://www.ypex-mele.gr/eC_Dikaiologitika.asp?lg=GR ότι ανάμεσα στα δικαιολογητικά ζητάνε: 

"- Πίνακες μελετών,με αναθεωρημένη αμοιβή μελετητού(σύμφωνα με τον συντελεστή λ), κατά αιτούμενη κατηγορία   σύμφωνα  με  το  υπόδειγμα  της  Υπηρεσίας ,  οι  οποίοι  θα  φέρουν  την  σφραγίδα  και  την  υπογραφή  σας."

όταν λένε αναθεωρημένη αμοιβή μελετητού (σύμφωνα με το συντελεστή λ) τι κάνουμε? διαιρούμε την αμοιβή με το παλιό λ και την πολλαπλασιάζουμε με το καινούριο? Για παράδειγμα αν έχω αμοιβή αρχιτεκτονικών 10.000 ευρώ το 2005 με λ=0,18223 και ώρα το λ=0,23368 θα πω 10.000 / 0,18223 x 0,23368 = 12.823,36 ευρώ? ελπίζω να μη θέλουν υπολογισμό όλων των αμοιβών από την αρχή με νέο λ  :shock: 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

δεν έχεις εξετάσεις. Μελετητικό πέρνεις 4 χρόνια μετα το πτυχίο και εργοληπτικο 3 χρόνια μετα απο την εγραφφη στο τεε. Και να καταφέριες να "νοικιάσεις" το τάξης Α που θα έχεις ούτε χρήματα θα βγάλεις (ελάχιστα) ούτε αξίζει να φέριες και ευθύνες αν δεν έχεις άμεση επαφή με την εταιρία και ασχολήσε. ρίξε μια ματιά εδω http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=9431

μια διευκρινιση. 3 χρονια με τα την εγγραφη στο τεε, ή απλα 3 χρονια να συμπληρωθουν μετα την αποκτηση του πτυχιου, εστω κ χωρις εγγραφη στο τεε?

Link to comment
Share on other sites

3 χρονια απο την εναρξη ασκησης του επαγγελματος (Ν3669/08 αρθρο 107 &5 ).

Για τους διπλωματουχους η εναρξη του επαγγελματος ταυτιζεται με την ληψη αδειας ασκησης (ΤΕΕ ) και οχι πτυχιου.Αυτα για διπλωματουχους .Για ΤΕΙ 5 χρονια.και εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Προς Roy. Ο συλλογισμός για την επικαιροποίηση αμοιβής  είναι σωστός (λ τώρα χ αμοιβή τότε / λ τότε  = αναθεωρημένη αμοιβή).

Τώρα γενικότερα. Για να πάρει κάποιος απόφοιτος πολ. σχολής μελετητικό Α' τάξης το παίρνει εύκολα με την πάροδο 4 χρόνων από αδεια άσκησης επαγγέλματος από ΤΕΕ.

Επιλέγεις δύο κατηγορίες μελετών (για πολ. μηχ. γίνεται ο συνδιασμός Στατικά (8-) και υδραυλικά (13) ή οδοποιία (10) ) και με αίτηση σου στην ΓΕΜ και με μία δήλωση ότι πληρείς κάποιους όρους (δεν είσαι δημ. υπάλληλος , δεν έχεις εργοληπτηκό, δεν είσαι ΔΕΠ ...κλπ και χωρίς απαίτηση πείρας) παίρνεις τα Α' Τάξης των κατηγοριών που θέλεις.

Οι συνάδελφοι ΤΕ δεν παίρνουν μελετητικό παρα μόνο εργοληπτικό.

Μόλις περάσουν άλλα τέσσερα χρόνια μπορείς να κάνεις αίτηση για αναβάθμιση πτυχίου. Εδω όμως πρέπει να έχεις κάνει στη τετραετία έναν όγκο μελετών, που θα αποδεικνύεται με τιμολόγια (επικυρωμένα στην χρονική στιγμή της αίτηση), η εμπειρία στο αντικείμενο. Τα ύψη των ποσών σήμερα, από Α' σε Β' και από Β' σε Γ', δεν τα γνωρίζω. Πολλές φορές η επιτροπές για τις αναβαθμήσεις πτυχίων δέχονται και τιμολόγια από ιδιωτικές μελέτες. Αυτό είναι πάλι ένα όφελος των πολ. μηχανικών, για την 8 κατηγορία, που μπορούν να κάνουν και ιδιωτικές μελέτες καλοπληρωμένες και να μετρούν στην εμπειρία.   

Για να κάνεις μελέτη με απ΄ευθεία ανάθεση σε δήμο πρέπει η μελέτη να είναι μαξ. το 1/ 3 της τιμής του Α' τάξης πτυχίου δηλ έως 12000 Ε περίπου. Αν η δουλειά είναι μεγαλύτερη αυτό πάει ....περίπατο. Δικαίωμα στην απ΄ευθείας ανάθεση έχουν το Α' και Β' τάξης .

Το Α' παίρνει μελέτη στον νομό, το Β' στην περιφέρεια και το Γ' σε όλη την Ελλάδα.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.