Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελετητικό πτυχίο


mindsoft

Recommended Posts

Και γιατί ο υπάλληλος της τεχνικής υπηρεσίας να είναι δικαιότερος από την επιτροπή που απονέμει τα μελετητικά πτυχία? Εφόσον και στις δύο περιπτώσεις η απόφαση λαμβάνεται με υποκειμενικά κριτήρια, οι πιθανότητες αδικίας είναι ίσες.

 

Καλά, σε κάθε περίπτωση, είτε ΜΕΚ, είτε μελετητικό, είτε σκέτο ΕΕ, θεωρείσαι επιχειρηματίας και καλό είναι να το αποφεύγεις αν δεν έχεις κάποιον που να βάζει το κεφάλαιο και να σου βρίσκει τις δουλειές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή 'εχει τύχει να δω 2-3 προσφυγες κλπ δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα γιατί στην αναθέτουσα αρχή ο εκάστοτε υπάλληλος  είναι πολύ πιο εκτεθιμένος όταν το θέμα πάει δικαστικά οπότε είναι (συνήθως) πολύ προσεχτικός. ΄Ήδη από παλιότερα πόσο  μάλλον τώρα που με  κάθε μομφή κινδυνευεις να τεθείς σ  διαθεσιμότητα ή αργία.

 

Για την κτήση του μελετητικού παρότι και εκεί μετέχει υπάλληλος (δευθυντής της υπηρεσίας) δεν έιναι το ίδιο γιατί εκεί πρέπει να προσφύγεις στο ΣτΕ πλέον.

 

Να ξέρεις οτι στην Ελλαδα αποδεδειγμένα  όπου υπάρχουν και αιρετοί και υπάλληλοι πάντα οι υπαλληλοι βρίσκονται  στο τέλος να αντιμετωπίζουν συνέπειες από τυχόν ελλείψεις. Αλλά αυτή είναι μια άλλη συζήτηση.

 

Όπως και να έχει το υπερ εξαντλήσαμε (και αυτό) το θέμα

Edited by ZaXoYs
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που ακούω για δικαστήρια καταλαβαίνω ότι η δουλειά αυτή θέλει πολύ σπρώξιμο και την ξεχνάμε.... πάμε σ' άλλο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Ας μην γενικεύουμε εγώ προσωπικα΄δεν έτυχε να αδικηθώ (ως προς τις αναθέσεις), ξέρω άλλους βέβαια που έχουν αδικηθεί. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να ξέρουμε τα διαιώματα μας (συμφωνα με τον νόμο) ώστε να προβούμε στις απαραίτητες κινήσεις..

 

Τώρα βέβαια πρακτικά όπως είπαμε δεν υπάρχουν μελέτες και ούτε αναμλενετε να υπάρξουν στο κοντινό μέλλον (γι αυτό και το θέμα αυτό πήγε σχετικά "άπατο")

Edited by ZaXoYs
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μπήκα λίγο εδώ http://www.ypex-mele.gr/eC_Dikaiologitika.asp?lg=GR και διαβάζω τις προϋποθέσεις εγγραφής: Αν κάποιος δουλεύει ως μισθωτός (ή έστω προσφέρει τις υπηρεσίες του) σε τεχνική εταιρία, δεν μπορεί να εγγραφεί στο μητρώο μελετητών ή κάνω λάθος;

 

Τα αποσπάσματα αναφέρουν:

''Γ)Δεν εργάζομαι σε φυσικά ή νομικά πρόσωπα του ιδιωτικού τομέα με σχέση εξαρτημένης εργασίας οποιαδήποτε μορφής.''

 

''Δεν παρέχω τις υπηρεσίες μου με οποιαδήποτε σχέση σε εργοληπτικές επιχειρήσεις εγγεγραμμένες στο Μ.Ε.Ε.Π (εξαιρούνται οι περιπτώσεις παροχής τέτοιων υπηρεσιών που προβλέπονται από τη νομοθεσία εκτέλεσης δημοσίων έργων, όπως ιδίως στα πλαίσια του συστήματος προσφοράς μελέτη-κατασκευή ή τροποποίηση της μελέτης του έργου).''

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω εργοληπτικό πτυχίο και θέλω να βγάλω μελετητικό πτυχίο. Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ασυμβιβαστο μεταξυ μελετητικου και εργοληπτικου.

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/SEMINARIA_NEWN_MHXANIKWN_MARTIOS_09/PALIERAKH.pdf

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ασυμβιβαστο μεταξυ μελετητικου και εργοληπτικου.

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/SEMINARIA_NEWN_MHXANIKWN_MARTIOS_09/PALIERAKH.pdf

 

Ναι το ξέρω. Τι πρέπει να κάνω για να ακυρωθεί το εργοληπτικό μου πτυχίο ώστε να βγάλω μελετητικό πτυχίο; Το εργοληπτικό μου πτυχίο δεν στελεχώνει καμία εργοληπτική επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω κανεις μια αιτηση στην υπηρεσια που στο χορηγησε, ζητωντας την ακυρωση του/παυση του, επισυναπτοντας το μαζι με την αιτηση. Οταν λαβεις θετικη γνωματευση κανεις αιτηση για μελετητικο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.