Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαλαρός οπλισμός ή προένταση ως προς την διατμητική αντοχή;


 

Η προένταση μεταξύ εδάφους και δώματος σε προκατασκευ  

24 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Η προένταση μεταξύ εδάφους και δώματος σε προκατασκευ

    • Τίποτα
    • Αντοχή στην δυναμική τον προκατασκευασμένων σε σεισμική διέγερση
    • Θα μπορέσουμε να αυξήσουμε τον αριθμό των ορόφων στα προκατασκευασμένα
    • Θα μειωθεί το κόστος κατασκευής αν η προκατασκευή μπει στην πόλη?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ναι ναι....

Ξεχνωντας αυτα που ξερω...

 

Επειδη βαριεμαι τωρα να γραφω...

Αν θες να το καταλαβεις, καταλαβε το...

 

Ο προεντεταμενα στοιχεια δεν σχεδιαζονται για να παραλαβουν τεμνουσα..(τι ειναι αυτο τωρα ε??? Διατμητικες τασεις...) αλλα για να παραλαβουν ροπη..(και τουτο παλι τι ειναι??? Ορθες τασεις που λενε και στο χωριο μου....)....

 

Ο προεντεταμενος ΧΑΛΥΒΑΣ (και οχι ντιζες και αλλες μλκς..) δεν παραλαμβανει καμια διατμητικη ταση ουσιαστικα......

 

Αγνοεις τοσα πραγματα που δεν ξερεις καν για τι αντοχες χαλυβων μιλαμε στα προεντεταμενα στοιχεια, ποσο μαλλον για την ταξη μεγεθους της προεντασης που σιγουρα παξιμαδια (τα λεγομενα και περικοχλια) δεν μπορουν να παραλαβουν...

 

 

Το κουρασαμε το θεμα οσο δνε παει..

Βαρεθηκα και σενα και τους συναδελφους που μου στελνουν πμ για σενα....

 

Η προενταση υπαρχει σαν λυση τωρα 50+++ χρονια....

Εσυ δεν θες να το καταλαβεις...

 

Οι κατασκευες μας ειναι ΑΣΦΑΛΕΙΣ και οικονομικες (αν σχεδιαστουν σωστα)..

Ουτε αυτο θες να καταλαβεις....

 

Εγω αποχωρω και απο το τοπικ αυτο....

Link to comment
Share on other sites

α)Τα προετεταμένα δεν σχεδιάζονται για να παραλάβουν τέμνουσα, αλλά αυξάνετε η αντοχή τους στην τέμνουσα ναι ή όχι?

β) Στο δημοτικό τον λεν ψαλιδισμό. Στην μέση σχολή, διάτμηση, και στην ανώτατη τέμνουσα.

γ) Δεν έμαθες ότι κάνουμε προένταση με όση δύναμη θέλουμε εμείς, ώστε να μην έχουμε αστοχία?

Link to comment
Share on other sites

α) Ποιος σου ειπε οτι μας ενδιαφερει αυτο????

β) Εδω ειναι φορουμ μηχανικων, οχι λαικη αγορα..

γ) Εσυ δεν εχεις ιδεα για τι δυναμη μιλαμε...

Επισης δεν ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ οτι τα προεντεταμενα στοιχεια δεν ειναι πλαστιμα..(τι ειναι τωρα αυτο ε???? διαβασε κανενα βιβλιο και θα μαθεις...)

Link to comment
Share on other sites

Τι να μάθω .... ???? εδώ ο mosalam θέλει την συνεργασία μου, και είδει συνεργάζομαι με καθηγητές πανεπιστημίων?

Το δεν ξέρεις είναι για άλλους.......εγώ έχω βγάλει άχρηστο τον ΕΑΚ

Χαίρω πολύ...το ξέρω ότι δεν είναι πλάστιμα,...και ούτε θέλω να είναι, διότι θα κατεδαφίζαμε την κατασκευή μετά.

Εγώ έχω εφεύρει το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα, που δεν επιτρέπονται ούτε λοξά βέλη.

Αυτή είναι η πλαστιμότητα.

Πλαστιμότητα είναι η, υπό ένταση, συμπεριφορά του Ο.Σ. (εν προκειμένω-γιατί μπορεί να αναφέρεται και σε άλλο υλικό-χωρίς καν σίδερα...), χάρη στην οποία το υλικό δύναται, εντός κάποιων ορίων, να δέχεται αυξανόμενη τάση ενώ διατηρεί σχεδόν σταθερή την παραμόρφωσή του.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω βγάλει άχρηστο τον ΕΑΚ

Δεν χωράνε σχόλια.

Το εγώ όμως έπρεπε να το γράψεις έτσι : ΕΓΩ

Η συνεργασία σου με καθηγητές είναι δωρεάν? Τους είπες την ιδέα σου και σε πλήρωσαν για τα πνευματικά δικαιώματα ή πληρώνεις για να ερευνήσουν την ιδέα σου? Με ποιο τρόπο συνεργάζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Και με τους δύο τρόπους.

Αρχικός έκανα σύμβαση με το Μετσόβιο, με τον κύριο Παπαδρακάκη Μανώλη, και την ομάδα του για προκαταρκτική, και διεξοδική διερεύνηση του συστήματος σε Η/Υ

 

Μετά αυτό.

Dear John,

This seems like a very promising system. I believe we can try to get a grant for testing it on our shaking tables in UC-Berkeley. I will be glad to work with you on such tests to prove the concept. We have several small tables that we can use with small fund but we will have to make a small model for this system. We also have a big table that we can use but it would be costly in this case and requires a larger structural system to build and test. I will read more about your system in your website.

 

Regards,

Khalid

 

Khalid M. Mosalam, PhD, PE

Professor and Vice Chair

733 Davis Hall

Structural Engineering, Mechanics and Materials

Civil and Environmental Engineering

University of California

Berkeley, CA 94720-1710

Tel 510-643-4805

Fax 510-643-8928

e-mail: [email protected]

http://www.ce.berkeley.edu/~mosalam

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα λοιπόν, καλή συνέχεια σου εύχομαι και ελπίζω να μας δημοσιεύσεις τα αποτελέσματα. Αλήθεια με το κ.Παπαδρακάκη δεν είχες αρχίσει από Φεβρουάριο; Δεν έχεις κάποια αποτελέσματα να μας πεις μήπως και αναστρέψεις τις απόψεις μας;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αν και η σύμβαση λέει ότι σε πέντε μήνες θα έχω τα προκαταρκτικά αποτελέσματα για τρεις και πέντε ορόφους, από πέρυσι τον Απρίλιο, δεν έχω πάρει ακόμα τίποτα.

Απλώς έχω συναντηθεί με τον καθηγητή πέντε φορές, για διευκρινίσεις.

 

Μου έχει πει απλώς, ότι είναι πολύ ενδιαφέρον σύστημα για το μέλλον.

 

Αντιθέτως ο Mosalam, είναι σίγουρος για το σύστημα, και με προέτρεψε να το κατοχυρώσω σε όσες πιο πολλές χώρες μπορώ.

 

Δυστυχώς δεν έχω άλλα χρήματα.

Ούτε και τα αποτελέσματα για να βρω χρηματοδότη?

Δηλαδή, όλα αυτά που κάνω, είναι για δόξα...

 

Σε ευχαριστώ kostassid

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.