Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαλαρός οπλισμός ή προένταση ως προς την διατμητική αντοχή;


 

Η προένταση μεταξύ εδάφους και δώματος σε προκατασκευ  

24 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Η προένταση μεταξύ εδάφους και δώματος σε προκατασκευ

    • Τίποτα
    • Αντοχή στην δυναμική τον προκατασκευασμένων σε σεισμική διέγερση
    • Θα μπορέσουμε να αυξήσουμε τον αριθμό των ορόφων στα προκατασκευασμένα
    • Θα μειωθεί το κόστος κατασκευής αν η προκατασκευή μπει στην πόλη?


Recommended Posts

Με την εικόνα που έχω λοιπόν... απλά σου ρουφάνε το παραδάκι χωρίς αποτέλεσμα. Είσαι ρομαντικός πάντως αυτό στο παραδέχομαι.Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σε ευχαριστώ kostassid.

Άλλα είναι στην μέση....δεν μπορώ να μιλήσω τώρα.

Απλώς έχει αρχίσει ο πόλεμος...

Σε μερικές χώρες αγοράζουν την εφεύρεση μαζί με τον εφευρέτη.....

Ευτυχώς έχω κρατήσει τον τελευταίο άσσο για μένα, τον οποίο θα αποκαλύψω μόνον σε αυτόν που θα υπογράψει συνεργασία μαζί μου.

Πρόκειται για ένα εντελώς άλλο, πιο εξελιγμένο σύστημα από τον υδραυλικό ελκυστήρα, το οποίο όταν βγει στο εμπόριο, θα καταργήσει τον υδραυλικό ελκυστήρα, σαν ασύμφορο.

Για αυτό μιλάω πολύ....

Διαβάστε περισσότερα εδώ http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=12040&page=79

Link to comment
Share on other sites

Για μία τελευταία φορά θα επισημάνω να μην καταχράστε της ανεκτικότητάς μου και να μην σπαμάρετε. Αν νομίζετε ότι μου αρέσει να διαγράφω μηνύματα κάνετε μεγάλο λάθος. Αν πιστεύετε ότι βρίσκω κάποια απόλαυση με το να διαβάζω σπαμ, πλανάστε...

 

Αν υπάρχει κάτι ουσιαστικό να γραφεί σε αυτό το νήμα, γράψτε το.

Αν όχι, μην χάνετε τον χρόνο σας και μην σπαταλάτε και τον δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλούσα να μου πείτε πως ονομάζετε η δύναμη η οποία επιτυγχάνεται με δύο συνεχής αντίθετες τάσης επιμήκυνσης επί του ιδίου κάθετου άξονα, που εφαρμόζονται μεταξύ της οροφής και του πατώματος

Δηλαδή το αντίθετο της προέντασης. Π.Χ η δύναμη που εφαρμόζετε μεταξύ της οροφής και του πατώματος από μία σωλήνα και μία βίδα. ( ορθοστάτη )

 

Τεταμένη, προένταση, ή πως αλιώς?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ονοματίζονται όλες οι δυνάμεις βάσει τον τρόπο και την θέση στην οποία ενεργούν. Μία τέτοια δύναμη θα ονομαζόταν απλώς "φορτίο" και, δοθέντος ότι έχει φορά προς τα επάνω, θα είχε αρνητικό πρόσημο.

Link to comment
Share on other sites

Μία απλή ερώτηση που θέλω να σας κάνω, μετά την συντριπτική αρνητική ψήφο σας επί του θέματος της ψηφοφορίας, είναι η εξής.

Αυτό που ψηφίσατε το πιστεύετε?

Αν το πιστεύετε, γιατί δεν το αιτιολογήσατε?

Ο φίλος μας ο AlexisPap μας προτρέπει να μην λέμε τα ίδια και τα ίδια.... Σωστός.

Για πες μου όμως φίλε AlexisPap που έχεις δει εσύ μία απάντηση στις εκατοντάδες που υπάρχουν, που τουλάχιστον να δικαιολογήσετε την αρνητική ψήφο σας?

Μία ουσιαστική απάντηση..όχι εικασίες.

Σας προσκαλώ στο νήμα μου, για ουσιώδη διάλογο, ώστε να αποδείξετε και εσείς την ψήφο σας.

Εγώ ξέρω τι έχω κάνει, το ίδιο και εσείς...και ξέρετε ότι είναι σωστά αυτά που λέω. Αυτό πια το έχω καταλάβει. Τον κόσμο επισκέπτη προσπαθείτε να πείσετε περί του αντιθέτου.

Αυτό ειλικρινά πιστεύω...πολλά τα συμφέροντα?

Αλλιώς.. WELCOME http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=12040&page=79

Φυσικά ούτε κατά διάνοια δεν παρατώ την εφεύρεση λόγο της αρνητικής σας ψήφου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αρχίζω να αναρωτιέμαι ποιος είναι μηχανικός εδώ μέσα.

Σχολιάζοντας την ψηφοφορία, θα ήθελα να μου απαντήσετε αν τα βιβλία σας λένε τα ίδια με τα δικά μου.

Είναι αλήθεια ότι το ερώτημα δεν επαναλαμβάνεται αυτούσιο, αλλά εξελίσσεται...

Φίλε Γιάννη, αυτό είναι σπαμ. Δεν γίνεται να εξαιρεθείς από την εφαρμογή των Κ/Σ...

 

Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει σε ένα ερωτημά σου (αν και στο νήμα αυτό σου απάντησαν περιεκτικά οι agrafiot, engxanthi, terry, costasid).

Το ερώτημά σου είναι εδώ κι όποιος θελήσει, όποτε θελήσει, θα απαντήσει με τον τρόπο που θα θεωρήσει προσήκοντα.

 

Έχε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Μία απλή ερώτηση που θέλω να σας κάνω, μετά την συντριπτική αρνητική ψήφο σας επί του θέματος της ψηφοφορίας, είναι η εξής.

Αυτό που ψηφίσατε το πιστεύετε?

Αν το πιστεύετε, γιατί δεν το αιτιολογήσατε?

Γιάννη σου έχω απαντήσει ήδη στην άλλη συζήτηση που είχες ανοίξει. Σου εξήγησα αναλυτικά ότι η "προένταση" στις κολώνες δεν προσφέρει τίποτα, αντίθετα επιβαρύνει. Επίσης, όπως εξήγησαν πολλοί συνάδελφοι, έχει ένα σωρό άλλα μειονεκτήματα και πρέπει να αποφεύγεται, ιδιαίτερα σε χώρες με σεισμικότητα. Μη λέμε τα ίδια και τα ίδια. Διάβασε την απάντηση που σου είχα δώσει πριν μερικούς μήνες.

 

Αν υπάρχει μια δραστική λύση στο θέμα σεισμός, αυτή είναι τα εφέδρανα. Είναι πολύ πιό απλά σαν ιδέα, και πολύ πιό οικονομικά από τη δική σου πρόταση. Επίσης υπάρχει τεράστια εμπειρία στη σεισμική τους συμπεριφορά. Όλα τα ψηλά κτίρια (π.χ. Πύργος Αθηνών, Πύργος Πειραιά, Ωνάσειο) έχουν συστήματα σεισμικής μόνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σου είχα απαντήσει φίλε tech_junky όπως έχω απαντήσει και σε πολλούς άλλους μηχανικούς.

 

Το πρόβλημα είναι ότι αυτές οι συζητήσεις, θέλουν πολλές ερωτήσεις και απαντήσεις διότι υπάρχουν πολλές εκδοχές.

Αν στην τελική εσείς δεν απαντάτε, σε αυτά που λέω, τότε τι?

 

Π.Χ

Αν κάνουμε ισχυρή κάθετη προένταση, επιβαρύνουμε την κατασκευή.

Αν ένας γάιδαρος αντέχει 100 κιλά και εμείς του βάλουμε 200 κιλά, εεε δεν θα αντέξει.

Αυτό το ξέρω και εγώ,...το πρόβλημα είναι ότι εσείς μιλάτε με τα άκρα.

 

Δεύτερον ποιος μίλησε για προένταση μόνον?

Και αν είναι απλή πάκτωση.....τότε ?

Και αν είναι μικρή προένταση ώστε να την αντέχει ο γάιδαρος...μήπως τότε έχουμε πρόσθετο όφελος ως προς τα καλά της προέντασης?

Σε αυτά δεν μου απαντήσατε?

Εγώ και σας απάντησα, και απάντηση δεν πήρα.

Όσο για το αν συμφέρουν τα εφέδρανα, ή ο ελκυστήρας,νομίζω σας έχω απαντήσει.

 

Τα εφέδρανα αυξάνουν το κόστος 40% από ότι στοιχίζουν οι συμβατικές κατασκευές.

Ο ελκυστήρας μειώνει το κόστος 50% από ότι στοιχίζουν οι συμβατικές κατασκευές.

Τα εφέδρανα δημιουργούν ταλάντωση...με αυτήν τι κάνετε?

 

Έλα στο θέμα μου να μου απαντήσεις..http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=12040&page=80

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.