Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Τρύπα στην πλάκα γιά τζάκι


netmind

Recommended Posts

το τζάκι σου τραβάει το καπνο;

Τον τραβαει τον καπνο κανονικα. Καίει κανονικα, μονο που μυριζει ολο το σπιτι σαν να το πρωτοαναψα τωρα. Και φυσικα αν κατσω στο σβηστο τζακι μπροστα μου ερχεται αερα απο εκει κατω στην φωτογραφια με τα κοκκινα.

Link to comment
Share on other sites

Τζακι. Τα σχεδια του διαμερισματος μου δεν εχουν ανοιγμα για τζακι. ομως εγω αγορασα το διαμερισμα με το τζακι να υπαρχει. Ειναι αυτο παρανομο? Ολα τα διαμερισματα εχουν το ιδιο προβλημα με εμενα. Αυτο πριν 25 χρονια και τον προηγουμενο χρονο εμαθα οτι ισως ειμαστε παρανομοι.

Τα αγορασαμε ετοιμα κατασκευασμενα.

 

Τι κανω τωρα? Θελω να ειναι νομιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχε περάσει από ΕΠΑΕ όταν βγήκε η άδεια είσαι μια χαρά.

Διαφορετικά έχεις πρόβλημα λόγω όψεων με την καμινάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τι κανω τωρα? Θελω να ειναι νομιμο.

την πάπια μέχρι να γίνει καταγγελία

για να βγάλεις άδεια θες φωτογραφίες

άρα προστιμο

 

τώρα για το ποσό και τη διαδικασία πας σε μηχανικό

 

υπάρχουν και πολεοδομίες που για τέτοιες μικροπαραβάσεις κάνουν τα στραβά μάτια και ξεμπερδεύεις ευκολά

υπάρχουν άλλες που σε πρήζουν

πας για μαλλί (θες να είσαι νόμιμος) και βγαίνεις κουρεμένος (σου βρίσκουν και άλλα, τέντες, κλιματιστικά κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

από το άνοιγμα που λες βάζει νωπό αέρα για τον θερμοθάλαμο, οχι για την κάυση, αν έχει γίνει σωστά η κατασκευή θα έχει άνοιγμα εξωτερικά οπότε ουσιαστικά έχεις μια τρύπα που οδηγεί στο σαλόνι...η λυση είναι πολυ απλή αν είναι έτσι τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πρεπει να βγαλεις αδεια!Ειμαι αρχιτεκτων μηχ/κος και πριν απο πολλα χρονια, μιας και μενω στον τελευταιο οροφο(ρετιρε),αποφασισα να βαλω τζακι.Πηγα στην πολεοδομια να ενημερωθω και καποιοι υπαλληλοι που με ξερουν με συμβουλεψαν να φυγω...,για να αποφυγω την διαδικασια εκδοσης αδειας.Μου ευχηθηκαν ομως να μην βρεθει καποιος καλοθελητης...,ο οποιος και βρεθηκε.Σταματησα τις εργασιες,εχοντας κανει το σπιτι γιαπι και εβγαλα την αδεια σε 6 μηνες!Με αναλυτικο προυπολογισμο-εσωτερικες διαρρυθμισεις και ελεγχο στατικης επαρκειας για την τρυπα της πλακας,ενσημα στο ΙΚΑ κ.λ.π.

Καλη επιτυχια και καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

από το άνοιγμα που λες βάζει νωπό αέρα για τον θερμοθάλαμο, οχι για την κάυση, αν έχει γίνει σωστά η κατασκευή θα έχει άνοιγμα εξωτερικά οπότε ουσιαστικά έχεις μια τρύπα που οδηγεί στο σαλόνι...η λυση είναι πολυ απλή αν είναι έτσι τα πράγματα...

 

ποια είναι τελικα η λύση; :(

Ο αερας βγαίνει απο κατω. υπαρχει περσιδα εξωτερικη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.