Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδειοδότηση γεωτρήσεων


kchatzim

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

Ανέλαβα την αδειοδότηση μίας γεώτρησης και τη νομιμοποίηση μίας άλλης. Διάβασα τη νομοθεσία αλλά σε κάποια πράγματα δεν έβγαλα άκρη. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος ο οποίος έχει ασχοληθεί με το θέμα; Κάποιες οδηγίες θα βοηθούσαν πολύ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

για πες, ποια είναι ακριβώς η απορία σου, έχω ασχοληθεί κάπως με το θέμα αλλά δεν ξέρω αν θα είμαι και πολύ κατατοπιστικός

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά και στην ΚΥΑ43504-05. Αναφέρει αναλυτικά όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται για άδειες χρήσης υδάτων και εκτέλεσης έργων αξιοποίησης (π.χ. υδρογεωτρήσεις).

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1008

(Περίμενε λιγάκι μέχρι κάποιος moderator να το εγκρίνει.)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα όλα τα δικαιολογητικά που απαιτούνται αλλά χρειάζεται γεωλογική μελέτη (μελετητής κατ.21 του τμήματος Μελετητών Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε.) και Μ.Π.Ε. (από Μελετητή Α' Τάξης). Έχετε κάποιο πρότυπο ειδικά για γεωτρήσεις; Ξέρετε αν μπορώ να το υπογράψω εγώ; (δεν έχω μελετητικό πτυχίο - πολιτικός μηχανικός)

Link to comment
Share on other sites

ΝΕΑ ΓΕΩΤΡΗΣΗ ΓΙΑ ΥΔΡΕΥΣΗ

-αιτηση

-βεβαιωση οικειου ΟΤΑ οτι το ακινητο δεν υδρευεται

-Αδεια οικοδομης

-Τοπογραφικο

-Γεωλογικη μελετη

 

ΝΕΑ ΓΕΩΤΡΗΣΗ ΓΙΑ ΑΡΔΕΥΣΗ

-Τιτλοι κυριοτητας

-Τοπογραφικο διαγραμμα ή αποσπασμα αν προκειται για διανομη ή αναδασμο

-Εκκαθαριστικο εφοριας

-Ταυτοτητα αιτουντος

-Για σωληνα 6'' να ειναι 150μ απο αρδευτικες γεωτρησεις και 800μ απο υδρευτικες γεωτρησεις και πηγες

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΜΩΝΑΣ (ΑΡΔΕΥΤΙΚΗ ΓΕΩΤΡΗΣΗ)

-Αιτηση

-παλια αδεια-προσφατος λογαριασμος ΔΕΗ

-Συμβολαιο επικυρωμενο

-Τοπογραφικο (Συντεταμενες ΕΓΣΑ87) στο οποιο θα φαινονται οι γεωτρησεις σε ακτινα 500μ

-Γεωλογικη εκθεση

-Εγγραφο απο ΤΟΕΒ (Εγγειων Βελτιωσεων)

-Υπευθυνη Δηλωση οτι τα αγροτεμαχια δεν αρδευονται απο αλλου

-Αναλυση νερου

-ταυτοτητα αιτουντος

-αν δεν υπαρχει παλια αδεια δεν μπορει να γινει αντικατασταση

 

 

ελπιζω να βοηθησα (τη γεωλογικη την υπογραφει γεωλογος)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλημέρα.

 

Ετοιμάζω μια προσφορά για ΜΠΕ για γεώτρηση. Διαβάζοντας τη νομοθεσία και το φορουμ (δεδομένου ότι είναι η πρώτη που θα κάνω αν μου κάτσει) διαπίστωσα ότι χρειάζεται και γεωλογική μελέτη.

 

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει και έχει το δικαίωμα υπογραφής για γεωλογικές μελέτες και ενδιαφέρεται για συνεργασία?

 

Όποιος ενδιαφέρεται, ας στείλει email στο [email protected] να συζητήσουμε κοστολόγια κτλ. για να είμαστε ανταγωνιστικοί και να πάρουμε τη δουλειά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Μέσα σε πόλεις επιτρέπονται γεωτρήσεις για άρδευση κήπων πολυκατοικιών;

Ρωτάω διότι έχω ακούσει ότι τουλάχιστον σε κάποιες περιοχές δεν επιρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

 

θα χρειαζομουν την πολυτιμη βο'ηθεια σας γιατί έχω μπερδευτει..νεα και εγώ στο επάγγελμα..

θέλω να βγάλω άδεια σε μία ήδη υπάρχουσα γεώτρηση για να αυξήσω την ποσοτητα του νερου που αντλείται.Γνωρίζει καποιος αν τα δικαιολογητικα ειναι αυτα του 43504 20/12/2005 ;

Και μια ερώτηση ακόμη , ποτε μπορουμε σε μια γεωτρηση απλα να αυξησουμε την ποσοτητα του νερου που θα αντλουμε κ ποτε απαιτείται εκβαθυνση της;

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσετε να κάνετε και χημική ανάλυση του νερού ανάλογα με τη χρήση του. Είναι υποχρεωτικό δικαιολογητικό σύμφωνα με τις 2 ΚΥΑ που αφορούν νέες και υφιστάμενες χρήσεις νερού αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικός δεν είμαι αλλά θα αναφέρω κάτι που το έχω ακούσει από τους παλιούς νερουλάδες και δυστυχώς το είδα και με τα μάτια μου ... αν βρείς νερό μη το πειράξεις παραπάνω γιατί ενδέχεται να το χάσεις μια και καλή ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.