Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδειοδότηση γεωτρήσεων


kchatzim

Recommended Posts

 SValkan.... καλως τον...και δεν αργησες...🙂

[και Χρονια Πολλα]

κατα τα λοιπα, δυο σελιδες πιο πισω, όπου τα ξαναλεγαμε,  αναφερω τα ΦΕΚ...αλλά   εχουν  υποστεί αρκετες τροποποιησεις.

Αρα, πρεπει να βρεθουν κωδικοποιημενα, ως ισχυουν σημερα.

  [εχω την εντυπωση, απο καποια συζητηση οτι ειχαν μειωσει τα προστιμα...και τα εχαν "υποδιαιρεσει" σε διαφορες  κατηγοριες]

Συμφωνω οτι η υπηρεσια θα απαντησει στα ερωτηματα

τα λεμε

[υγ

και μην μας διαβαζετε  πανω απο 9 ατομα μαζι...]😆

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, έχω στείλει ερώτηση στην υπηρεσία υδάτων και ακόμα αναμένω απάντηση. Στο τηλέφωνο μου είπαν θα σας απαντήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει δήλωση εμπροθεσμα και εγώ και ο αδελφός μου σε δήμο Εύβοιας για την περιφέρεια Στερεάς (εκεί  πηγαίνουν οι αιτησεις  ). Ούτε θυμάμαι πόσα χρόνια. 6!!!!. Ακόμα καμία ειδοποίηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Υπάρχει κάποια διαδικάσια μεταβίβασης πώλησης μιας γεώτρησης  εγεγγραμμένης στο ΕΜΣΥ.

Η μεταβίβαση γίνεται μόνο με αγορά του τεμάχιου που βρίσκεται μέσα η γεώτρηση ή υπάρχει και κάποια αλλή ανεξάρτητη διαδικασία(π.χ. τροποποίηση ονόματος άδειας η μεταβίβαση αδείας υδροληψίας)?

 

Link to comment
Share on other sites

εδω οδηγιες

αναφερονται και  σχετικες εγκυκλιοι

[ειδικα σε αυτο

Α. Π.: ΥΠΕΝ/ΔΠΔΥΠ/88507/1206
Ημ/νία: 23/09/2021]

[μιλας και με τον συμβ/φο ]

http://www.apdaigaiou.gov.gr/?p=17735

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

εδω οδηγιες

αναφερονται και  σχετικες εγκυκλιοι

[ειδικα σε αυτο

Α. Π.: ΥΠΕΝ/ΔΠΔΥΠ/88507/1206
Ημ/νία: 23/09/2021]

[μιλας και με τον συμβ/φο ]

http://www.apdaigaiou.gov.gr/?p=17735

Το πρόβλημα με την περίπτωση μου είναι ότι η γεώτρηση δεν βρίσκεται εντός του προς μεταβίβαση αγροτεμάχιου αλλά στο όμορο αυτού το οποίο είναι και ΔΔ.

 

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα, 

πηγάδι που δεν χρησιμοποιείται εδώ και πάρα πολλά χρόνια αλλά έχει μια σταθερή στάθμη νερού μπορεί να δηλωθεί ως ανενεργό για να γίνουν τα συμβόλαια με το παράβολο των 100€ και αν κάποια στιγμή θέλει να αξιοποιήσει το πηγάδι ο ιδιοκτήτης να ζητήσει άδεια χρήσης νερού; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το βάζω εδώ να υπάρχει καθώς το ανακάλυψα σήμερα κάνοντας αίτηση για ανανέωση χρόνου ισχύος Άδειας Χρήσης Ύδατος.

Υπάρχει το παρακάτω έγγραφο σύμφωνα με το οποίο: 

<<....ο χρόνος ισχύος όλων των αδειών χρήσης ύδατος (αυτών που έχουν ήδη εκδοθεί καθώς και όσων πρόκειται να εκδοθούν μέχρι την έγκριση της β΄ Αναθεώρησης του ΣΔΛΑΠ του οικείου Υδατικού Διαμερίσματος) παρατείνεται μέχρι το τέλος του 2024.>>

5532-51-20_1_22 ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ αρθ6- ΚΥΑ146896 ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΙΣΧΥΟΣ ΑΔΕΙΩΝ.pdf

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα κι από μένα. Έχω γεώτρηση (βάθους 40μ) σε οικόπεδο με κτίσμα και πλέον των υπολοίπων δικαιολογητικών ζητάνε από την Αποκεντρωμένη και Βεβαίωση Επιβλέποντα Μηχανικού περί ασφάλειας και μη επηρεασμού των παρακείμενων εγκαταστάσεων από τη λειτουργία της γεώτρησης καθώς αυτή απέχει 8,50μ από το κτίριο.

1. Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο;

2. Υπάρχει περίπτωση μια γεώτρηση για πότισμα (600 τ.μ. κήπος με γκαζόν και κάποια λουλούδια και δέντρα) να προκαλέσει τέτοιο πρόβλημα; Στατικός δεν είμαι αλλά ως μηχανικός μπορώ εύκολα να κρίνω ότι με τόσο μικρή χρήση δεν υπάρχει περίπτωση να μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα.

3. Υπάρχει κάπου κάποιος τεχνικός κανονισμός για τα ασφαλή όρια;

4. Τι ειδικότητα μηχανικός μπορεί να υπογράψει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.