Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδειοδότηση γεωτρήσεων


kchatzim

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ανανέωση της άδειας υφιστάμενης αρδευτικής γεώτρησης: μου είπαν οτι αν κάποιος έχει μελετητικό πτυχίο 27 μπορεί να υπογράψει ο ίδιος τη γεωλογική έκθεση και οτι δεν χρειάζεται υπογραφή γεωλόγου. ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

spyridoula, στην ερώτηση σου δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω, απλά ήθελα να σε ρωτήσω επειδή παρακολουθώ το θέμα, έχω την εντύπωση ότι όσο αναφορά της ανανεώσεις αδείας υφιστάμενης αρδευτικής γεώτρησης δεν βγήκε καμιά τελική απόφαση μέχρι πότε πρέπει να ρυθμιστούν οι διαδικασίες ανανέωσης. ξεκίνησε με ένα deadline κάποια στιγμή αλλά μετά ξεκίνησαν οι παρατάσεις.... άλλαξε κάτι? γιατί παρακολουθώντας το θέμα ακόμη και μέχρι πρόσφατα διάβαζα οτι συζητούνταν τρόποι ώστε να απλοποιήσει η όλη διαδικασία ώστε να μειώσει το κόστος ανανέωσης, με αποτέλεσμα πολύ πιθανόν να άλλαζαν και τα απαιτούμενα διακαιολογητικά. γνωρίζεις τίποτα περισσότερο επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν διαβάσεις το ΦΕΚ 1440/16 -6-2011..θα βρεις κάποια άκρη για τις υφιστάμενες και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται..όσο για τις προθεσμίες αναφέρει πως όσοι θεμελιώνουν δικαίωμα χρήσης νερου,υποχρεούνται να ζητήσουν άδεια για υφιστάμενα εντός 12 μηνών και ειδικά για αρδευτικές γεωτρήσεις εντός 6 μηνών..πάντως καλό είναι να πάρεις ένα τηλ, στην αρμόδια υπηρεσία για να μάθεις αν έχουν αλλάξει οι προθεσμίες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι γίνεται με την ανανέωση αδειών των γεωτρήσεων. Υποχρεούνται όλες οι γεωτρήσεις σε αυτό ανεξαρτήτου βάθους και κυβικών νερού; Είμαι από αγροτική οικογένεια και ενδιαφέρομαι να ενημερωθώ σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Όσων αφορά για την ανανέωση της άδειας απλά κανείς μια αίτηση με τα στοιχεία της παλαιάς (κοίτα Φεκ.1440Β' 16/06/2011). Τώρα άμα χρειάζεσαι περισσότερα m3 νερού πρέπει να κάνεις δεύτερη αίτηση για επέκτασή της ανάλογα βέβαια με την χρήση που θες και τα αγροτεμάχια. αρ. οικ. 150550/10-6-2011. Υποχρεούστε γιατί άμα δε κάνεις ανανέωση μετά την λήξη της προθεσμίας σε διάστημα 2 ετών στη σφραγίζουν με βάση το νόμο και αν κάνεις αίτηση μετά τη λήξη έχει πρόστιμο μέχρι 1000e, πάντα βάσει του Φεκ.

***************************************************************

 

Σε περίπτωση που επαναληφθεί "ψάρεμα" πελατών μέσω του Φόρουμ θα αποβληθείς δια παντώς από αυτό.

ilias

Link to comment
Share on other sites

Aektzi να σου πω για αυτο που με ρώτησες οτι μόλις χθες βρήκα μια εγκύκλιο του ΥΠΕΚΑ όπου αναφέρεται οτι την περιβαλλοντικη έκθεση και την αίτηση μπορεί να την υπογράψει και μόνος του ο ενδιαφερόμενος και δεν αναφέρει τίποτα για την υπογραφή της γεωλογικής μελέτης. Απ'οτι κατάλαβα θέλουν να απαλλάξουν τους ενδιαφερόμενους απο τα πολλά έξοδα και το μόνο που καλούνται να πληρώσουν θα είναι η χημική ανάλυση. Αυτή είναι η δική μου εκτίμηση. Παραθέτω την εγκλυκλιο και όποιος καταλαβαίνει κατι διαφορετικό ας μας πει τη γνώμη του.

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=m9NkHHNXTPo%3d&tabid=247&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν αλλά να έχετε υπόψη ότι στη διαδικασία με τη νέα ΚΥΑ εντάσσονται ΜΟΝΟ όσοι θεμελιώνουν δικαίωμα χρήσης νερού. Και σε αρεκετές περιπτώσεις αυτό δεν συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.