Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαιτούμενες μελέτες κτηρίου επαγγελματικής χρήσης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους του συναδέλφους και καλή χρονιά,

 

Μου ζητήθηκε από πελάτη μια προσφορά για την έκδοση οικοδομικής αδείας κτιρίου επαγγελματικής χρήσης. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με επαγγελματικής χρήσης και θα ήθελα να είμαι σίγουρος ποιες μελέτες θα συμπεριλάβω στην προσφορά μου.

 

Πρόκειται για οικόπεδο 1045μ² εκτός σχεδίου με πρόσοψη σε εθνική οδό στην Κέρκυρα. Κτίζει με ΣΔ:0,20, κάλυψη 0,10 και μέγιστη δόμηση τα 600μ². Δηλαδή 0,2Χ1045=209μ² δόμηση και 0,1Χ1045=104,5μ² κάλυψη.

 

το κτίριο θα έχει υπόγειο 104,5μ², ισόγειο 104,5μ² με χρήση καταστήματος και όροφο 104,5μ² γραφεία. Η επιχείρηση ασχολείται με την πώληση μεταχειρισμένων αυτοκινήτων.

 

Ερώτηση 1: πέραν των μελετών αρχιτεκτονικά, στατικά, παθητική πυρ/λεια, θερμομόνωση, ύδρευση και αποχέτευση χρειάζεται κάποια άλλη μελέτη; (πχ. ενεργητική πυρασφάλεια.)

 

Ερώτηση 2: υπάρχει απαίτηση για μελέτη κυκλοφοριακού κόμβου;

 

και

Ερώτηση 3: Εάν υπάρχουν αυθαίρετα κτίσματα στο οικόπεδο πια διαδικασία ακολουθώ κατά την έκδοση της οικοδομικής άδειας.

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άγγελος

Link to comment
Share on other sites

1. Θέλεις ακόμα ενεργητική, ηλεκτρικά και θέρμανση

2. Υπάρχει απαίτηση κυκλοφοριακού κόμβου.

3. Για να είναι όλα νόμιμα, τα γκρεμίζεις ή τα νομιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση erling.

 

Τώρα ο πελάτης άλλαξε γνώμη και θέλει εμπορική αποθήκη. Μερικές φορές νοιώθω σαν γραφείο πληροφοριών.

 

καλό βράδι.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επίσης, τα εξής:

1. Εγκριση περιβαλλοντικών όρων για την επαγγελματική δραστηριότητα, η οποία πρέπει να αναφερθεί στον πελάτη ως ένα έξτρα έξοδο. Ακόμη και στην περίπτωση της αποθήκης, πιθανό είναι να χρειαστείς απαλλαγή από ΜΠΕ.

2. Το γεγονός ότι άλλαξε γνώμη και τώρα θέλει άδεια για αποθήκη, καλό θα ήταν να σε πονηρέψει για κάποια πράγματα. Εγώ την έχω πατήσει, γιαυτό και στο επισημαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.