Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δόνηση σκυροδέματος


 
sofia mois

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αρχική ερώτηση

Καλησπέρα!Μια ερώτηση πολύ εμπειρική μάλλον σχετικά με την δόνηση σκυροδέματος. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι περίπου ποσοστό μείωσης m3 σκυροδέματος έχω μετά την δόνηση του σε ένα οικοδομικό έργο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

μιλάει για βαρέλα εδώ πουθενά γιατί εγώ δεν βλέπω να το λέει. Λέει μετά τη δόνηση άρα συγκρίνεται με αυτό πριν αρχίσει η δόνηση. αλλιώς να επαναδιατυπώσει την ερώτηση αν μιλάει για βαρέλα.

 

το ποσοστό δονημένου - αδόνητο παίζει. ο μέσος όγκος αέρας που περιέχεται στο αδόνητο πάνω στον ξυλότυπο και λίγο πριν τη δόνηση είναι 20%.
το 20% αφορά και τον αέρα που παγιδεύεται κατά τη στιγμή της σκυροδέτησης και κατά τη μεταφορά και μέχρι τη στιγμή προ της δόνησης.

Που είναι το λάθος εδώ? Τόσο είναι, 20% αέρας πριν τη δόνηση

 

Παραπέρα για τη διαδικασία παραγωγής και δεν ξέρω γω, να μην απευθύνεστε με παραθέσεις σε μένα.

 

Μίλησα όμως εγώ για διαδικασία παραγωγής ή βαρέλες? Σε ποιο post? άρα τι μου απαντάται όλοι. ούτε για τιμολόγια μίλησα επίσης. Όσα είπα αφορούν την αρχική ερώτηση

 

Επειδη συναδελφε δεν καταλαβα .Εννοεις οτι το σκυροδεμα κατα την παραγωγη του εχει 20% αερα;.

Συνάδελφε, νομίζω είμαι τόσο ξεκάθαρος που δεν έχει νόημα να πω περισσότερα

 

απάντηση.

Έχεις μείωση ανάλογα του αέρα που κράτησες μέσα

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε rigid_joint κανεις λαθος για τον αερα στο σκ/μα. Τα πραγματικα ποσοστα κυμαινονται οπως ειπωθηκε και απο τον Παναγιώτης στο 1.5 με 2%. Τοσο προτεινει και η ΑCI για τον σχεδιασμο της μελετης συνθεσεως και τοσο λαμβανουν υποψη τα εργοστασια ετοιμου σκ/τος στην Ελλαδα. Το ποσοστο αυξανεται μονο σε περιπτωση προσθηκης αερακτικου προσθετου αλλα και παλι μεχρι 5%. Προσπαθουσα να βρω το σχετικο κεφαλαιο στη σελιδα της ΑCI αλλα δεν το βρηκα.

 

Edit:

Βρηκα μια δοκιμη απο ενα φυλλο εργου. http://www.mediafire.com/?mhzmymgvwmn

Δες στην 4 σελ.

Link to comment
Share on other sites

δε συννενοούμαστε μου φαίνεται. σας μίλησα για την κ.ο. σύνθεση του σκυροδέματος σε κάποιο post? αν ναι, δώστε τον αριθμό του post

 

άρα είμαι ξεκάθαρος σε αυτό που έχω πει. αλλιώς αν ψάχνει κάτι άλλο από τον όγκο 1sec πριν μπει ο δονητής μέσα του να επαναδιατυπώσει την αρχική ερώτηση ο/η συνάδελφος/συναδέλφισσα.

 

επίσης δεν πρόκειται να συνεχίσω επί του θέματος. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν θα είμασταν άνθρωποι αν δε κάναμε λάθη. Άρα τελικά η δόνηση ελάχιστα μειώνει τον τελικό όγκο του σκυροδέματος? Είναι μετρήσιμη αυτή η διαφορά ή δεν αξίζει να ασχολούμαστε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι μετρήσιμη αυτή η διαφορά ή δεν αξίζει να ασχολούμαστε?

 

pano σαν κοστολόγος και επιμετριτής σου λέω πως δεν αξίζει τον κόπο να ασχολήσε με την διαφορά στην μάζα/όγκου μετά την δόνηση σκυροδέματος ΕΚΤΟΣ σε σπάνιες περιπτώσεις που μπορεί να είσαι υπάλληλος σε εργοστάσιο κατασκευής δονητών και άλλες περιπτώσεις που να μην τις χωράει ο νους μου τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.