Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανεφάρμοστη απαλλοτρίωση


Nikos Farmakis

Recommended Posts

Σε επαρχιακή οδό πάντως ενώ η υπηρεσία έλεγε και θεωρούσε απαλλοτρίωση στην πράξη έίχε γίνει τοπική ανάκληση. Γιαυτό καλό είναι να μην λειτουργούμε με αξιώματα να είμαστε λίγο ποιο προσεκτικοί (ένα βήμα ποιό μπροστά από την επιβλέπουσα υπηρεσία θα έλεγα).

Link to comment
Share on other sites

οπως νομιζεις....

 

(κι αν βρεις το φυλλο ΦΕΚ απαλλοτριωσης των Σιδηροδρομων Θεσσαλιας που να αφορα στη γραμμη Πηλιου πχ, να μου το δειξεις κι εμενα)

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτω και εγώ την εμπειρία μου για το αρχειακό υλικό του ΟΣΕ που τηρείται στη ΓΑΙΑΟΣΕ (θυγατρική του ΟΣΕ). Για τη συγκεκριμένη περίπτωση, καλό θα ήταν ο ενδιαφερόμενος να απευθυνθεί σ' αυτή την υπηρεσία για πληροφορίες σχετικά με την αποζημίωση. Ως προς το βασικό ερώτημα, η γνώμη μου είναι ότι το όριο της απαλλοτρίωσης πρέπει να σχεδιαστεί και από όσα γνωρίζω οι απαλλοτριώσεις αυτές είναι εξαρτημένες πλέον στο ΕΓΣΑ.

Link to comment
Share on other sites

οπως νομιζεις....

 

(κι αν βρεις το φυλλο ΦΕΚ απαλλοτριωσης των Σιδηροδρομων Θεσσαλιας που να αφορα στη γραμμη Πηλιου πχ, να μου το δειξεις κι εμενα)

 

Ακόμα και χωρίς ΦΕΚ η νομιμότητα της απαλλοτρίωσης πρέπει να προκύπτει κάπως. Αν δεν ξέρουμε πως προκύπτει πρέπει κάποιος (δικηγόρος?) νομικά να την τεκμηριώσει. Το "εθιμικό δίκαιο" και η αξιωματική αποδοχή της ορθότητας των υπηρεσιών του κράτους (ιδικά στην κατάσταση που βρίσκονται οι περισσότερες υπηρεσίες) δεν είναι καλός σύμβουλος.

Link to comment
Share on other sites

Για εθνικό οδικό δίκτυο το όριο απαλλοτρίωσης το αναζητάς στην αντίστοιχη ΔΕΚΕ ή ΔΕΣΕ ή Κτηματική Υπηρεσία όπου υπάρχει αρχείο απαλλοτριώσεων. Για το επαρχιακό οδικό δίκτυο το αναζητάς στην Δ/νση Τεχνικών Υπηρεσιών της αντίστοιχης Νομαρχίας. Επίσης για παλαιές απαλλοτριώσεις εθνικών οδών ίσως βρεις στοιχεία στο ΥΠΕΧΩΔΕ ή στο Υπουργείο Οικονομικών όπου τήρούν αρχεία απαλλοτριώσεων (καθότι είναι και αυτό που καταβάλει το τίμημα). Ίσως ανεβάσω και διευθύνσεις αν τις βρω γιατί δεν τις έχω πρόχειρες.

Eπίσης αν δεν υπάρχει απαλλοτρίωση, γίνεται επι τόπου αυτοψία απο τις παραπάνω υπηρεσίες και σου υποδεικνύουν στο τοπογραφικό το όριο τουλάχιστον της οδού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.