Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πιστοποίηση ενεργειακών επιθεωρητών


vader

Recommended Posts

Μίλησα χτες με έναν καθηγητή μου που διδάσκει σε σεμινάρια ενεργειακών επιθεωρητών στο Βόλο και μου είπε ότι στο μητρώο όσοι θα γράφονται θα χάσουν το δικαίωμα σφραγίδας και υπογραφής.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που άκουσα εγώ είναι για την οικοδομή που υπογράφουν μελέτη/επίβλεψη για την οικοδομική άδεια, δεν θα έχουν δικαίωμα επιθεώρησης.

 

Το άλλο που έμαθα χτες, είναι πως σεμινάρια κάνει και το Βιομηχανικό Επιμελητήριο. 1300€ κόστος. Οτι θέλει κάνει ο καθένας.... Να τα αρπάξουν από παντού....

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν θα αναγνωρισθούν κάποια από τα σεμινάρια που έγιναν ή που γίνονται.

Το ΠΔ που ήταν προς διαβούλευση, μιλούσε για σεμινάρια που θα κάνει το ΤΕΕ το οποίο θα δίνει και την πιστοποίηση.

Αν άλλαξε κάτι, δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Απλα σε μια εποχη που υπαρχει οικονομικη στενοτητα θελει προσοχη, γιατι πολλα υποσχονται οι διοργανωτες των σεμιναριων αλλα στο τελος βλεπω κοσμο να ξαναπληρωνει...Θα δουμε παντως. Υπομονη και εδω...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Ισχύει ότι όσοι θα γίνουν Ενεργειακοί Επιθεωρητές θα χάσουν το δικαίωμα σφραγίδας και υπογραφής;

 

Μέχρι να δημοσιευτεί ο νόμος στην εφημερίδα της κυβερνήσεως, τίποτα δεν είναι σίγουρο.

 

Το μοναδικό σχετικό θέμα που έχει συζητηθεί είναι να μην μπορεί να πιστοποιήσει ο ενεργειακός επιθεωρητής κτήριο στο οποίο είναι είτε μελετητής είτε επιβλέπων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά για να γίνει κάποιος ενεργειακός επιθεωρητής χρειάζεται πέρα από τα σεμινάρια του ΤΕΕ και να "διαθέτει τουλάχιστον πενταετή αποδεδειγμένη επαγγελματική ή/και επιστημονική εμπειρία σε θέματα σχεδιασμού κτιρίων, συστημάτων ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων κτιρίων, ενεργειακού σχεδιασμού κτιρίων, ελέγχων ενεργειακών εγκαταστάσεων, καθώς και ενεργειακών επιθεωρήσεων." ?

 

Τι εννοεί θέματα σχεδιασμού κτηρίων ? Δηλαδή εγώ που έχω κάνει αρχιτεκτονικές και στατικές μελέτες εκπληρώνω την δεύτερη απαίτηση της 5ετούς εμπειρίας και χρειάζομαι μόνο τα σεμινάρια ?

 

Γενικά υπάρχει κάτι νεώτερο ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.