Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποίηση ενεργειακών επιθεωρητών


vader

Recommended Posts

Θέλεις έτη εμπειρίας στα οποία να έχεις ασχοληθεί με κτιριακά και ενεργειακά (κατασκευη ή μελέτη).

 

πως θα αποδεικνυονται?

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει ότι και στους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές η προϋπηρεσία θα αποδεικνύεται:

1. Με βεβαίωση εργοδότη.

2. Με αποδείξεις για αντίστοιχες μελέτες (θερμομόνωση, θέρμανση, ψύξη, κλιματισμό), αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας.

3. Σε περίπτωση έρευνας με αντίστοιχα αποδεικτικά όπως βεβαίωση του ερευνητικού ιδρύματος/φορέα ή ακόμα καλύτερα με δημοσιευμένες εργασίες σε συνέδρια ή περιοδικά.

Link to comment
Share on other sites

μία επιβεβαίωση η κατάθεση δικαιολογητικών για τους προσωρινούς (όσοι έχουν τα δικαιολογητικά) έχει τελειώσει και για τους μόνιμους δεν έχει αρχίσει ακόμα.

 

Έχω καταλάβει καλά.

 

(Κυρίως με ενδιαφέρει το πρώτο σκέλος για ένα συνάδελφο συγγενή που δεν έκανε χαρτιά και τώρα ψάχνεται εγώ είμαι μικρός ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Παράγραφος 11:

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=Ey%2fQAAeR9%2fM%3d&tabid=37&language=el-GR

Και επισήμως πλέον τα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ δεν λαμβάνονται υπόψη για την οριστική άδεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οι επιθεωρητες Α τάξης έχουν δικαίωμα εώς 100kw. Αυτό πώς μεταφράζεται;

Σε μία πολυκατοικία με εγκατεστημένο λέβητα 120.000kcal/h αν ζητηθεί από ένα διαμέρισμα με συνολική ισχύ 10000kcal/h ΠΕΑ έχει δικαίωμα να το εκδόσει; και δεν έχει αν τού ζητήσουν όλοι οι ένοικοι γιά όλο το κτίριο ή για το λέβητα;

πάντως σε καινούργια οικοδομή το ΠΕΑ δεν βγαίνει υποχρεωτικά γιά όλο το κτίριο;

Link to comment
Share on other sites

οι επιθεωρητες Α τάξης έχουν δικαίωμα εώς 100kw. Αυτό πώς μεταφράζεται;

Σε μία πολυκατοικία με εγκατεστημένο λέβητα 120.000kcal/h αν ζητηθεί από ένα διαμέρισμα με συνολική ισχύ 10000kcal/h ΠΕΑ έχει δικαίωμα να το εκδόσει; και δεν έχει αν τού ζητήσουν όλοι οι ένοικοι γιά όλο το κτίριο ή για το λέβητα;

πάντως σε καινούργια οικοδομή το ΠΕΑ δεν βγαίνει υποχρεωτικά γιά όλο το κτίριο;

 

καμιά άποψη παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

το 2009 παρακολούθησα κάποιο σεμινάριο σε ΚΕΚ αλλά παίρνω στα τηλέφωνα

του ΤΕΕ να μάθω αν είναι αναγνωρισμένα και δε μου απαντούν, τους έστειλα

mail και περιμένω νεώτερα...αν κάποιος γνωρίζει ποια ΚΕΚ είναι πιστοποιημένα

ας με ενημερώσει γιατί δεν θέλω να παρακολουθήσω κι άλλο λάθος σεμινάριο

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.